Zdarza się tak, że w związku z zobowiązaniami zawodowymi i życiem prywatnym bliscy seniora nie są w stanie zapewnić mu profesjonalnej, stałej opieki. Wówczas najczęściej decydują się na dom seniora. Na temat domów opieki osób starszych pojawiło się wiele stereotypów. W poniższym artykule przytoczymy najczęstsze stereotypy pojawiające się o domach seniora.

Dla wielu osób dom seniora ma negatywny wydźwięk i nie kojarzy się zbyt dobrze. Wiele osób uważa, że umieszczenie kogoś bliskiego w domu opieki jest bezduszne, porównywalne do usunięcia niepotrzebnej rzeczy i pozbycia się ciężaru. 

Ludzie, którzy decydują się na zamieszenie bliskiego w domu seniora, najczęściej nie mają innego wyboru i z pewnością dla wielu z nich nie jest to łatwa decyzja. 

Niestety w mediach ogólnopolskich obraz domów seniora również często jest negatywny, choć wiadomo, że sensacje i negatywne wiadomości sprzedają się najlepiej.

Poniżej prezentujemy 5 najczęstszych stereotypów na temat domów opieki seniorów

1. Nieprzyjazny personel 

W mediach ciągle pojawiają się informacje o znęcaniu się personelu nad podopiecznymi. Tak jak w każdej branży znajdziemy anomalia, tak samo dotyczy to branży związanej z opieką osób starszych. Niestety obraz ten przykrywa prawdziwe realia, które znacznie odbiegają od tych negatywnych, przerażających obrazów, które pojawiają się w mediach. W domach opieki pracują profesjonaliści, którzy posiadają odpowiednie kompetencje do tego, by sprawować opiekę nad seniorami. Najczęściej w podstawowy skład domu opieki wchodzą: wykwalifikowane pielęgniarki, profesjonalni opiekunowie osób starszych, asystenci kucharki i pomoce kuchenne, pokojówki. Oprócz tego w stałej współpracy jest lekarz, rehabilitant i psycholog.

2. Przygnębiająca atmosfera 

Często z domem opieki seniora kojarzy się smutna, przygnębiająca atmosfera. Nic bardziej mylnego. Współczesne domy seniora są bardzo atrakcyjne i przytulne, a w większości z nich znajdują się piękne ogrody, w których podopieczni mogą spędzać wolny czas. Warunki bytowe w domach opieki są na wysokim poziomie i większość ośrodków jest systematycznie odnawianych, by polepszać warunki dla swoich podopiecznych. W ośrodkach nie brakuje też rozrywki dla podopiecznych oraz miejsc do pogawędek.

3. Brak nowoczesności

Kolejny stereotyp. Współczesne domy seniora są nowoczesne zarówno jeśli chodzi o wnętrza jak i o wyposażenie. 

4. Podopieczni nie mają prywatności 

W większości domów opieki pokoje są jedno- lub dwuosobowe z dostępem do łazienki. Dzięki takiemu rozwiązaniu podopieczni mają zapewnioną prywatność.

5. Samotność

Ostatnim stereotypem jest - samotność. Owszem seniorzy w domach opieki często pozbawieni są bliskich osób, jednak tak samo byłoby w przypadku, jeśli by mieszkali w swoim domu, a ich np. dzieci mieszkałyby na drugim końcu Polski i tylko raz na jakiś czas odwiedzaliby rodziców. W związku z utrudnioną ruchliwością z wiekiem często seniorzy sami siebie alienują, ponieważ nie mogą, nie mają siły na spotkania, poznawanie nowych osób. W przypadku domów seniora tego nie ma. Bliscy mogą odwiedzać swoich seniorów, a także mogą zabierać ich do domu, na wycieczki itd. o ile stan zdrowia na to pozwala. Oprócz tego mają stały kontakt z innymi seniorami, a także personelem, więc w każdej chwili mogą z kimś porozmawiać lub w ciszy spędzić czas.

Dodaj dom seniora do bazy Mój Senior

Jeśli prowadzisz dom seniora - dodaj go do naszej bazy.