Decyzja o zakwaterowaniu bliskiej osoby w domu seniora należy do jednych z najtrudniejszych. Zamieszczenie seniora w domu starców wciąż budzi wiele kontrowersji. Jednak w wielu przypadkach takie rozwiązanie jest jedynym najkorzystniejszym rozwiązaniem, które zapewnia seniorowi kompleksową i profesjonalną opiekę, co jest szczególnie ważne w przypadku osób schorowanych. Na co zwracają uwagę bliscy osób starszych przy wyborze odpowiedniego domy seniora dla niego? Odpowiedź znajdziecie w artykule. 

Personel 

To kto będzie opiekować się bliskim jest niezwykle kluczowe. Oprócz wykształcenia i doświadczenia personelu, ważne jest ile podopiecznych przypada na jednego opiekuna. W tym przypadku im mniej, tym lepiej. Dlaczego? Opiekunka będzie mogła więcej czasu poświęcić każdemu podopiecznemu. 

Wskazówka dla właścicieli: jeśli w Twoim obiekcie pracują wykwalifikowani opiekunowie, pielęgniarki, rehabilitanci, psycholog i lekarz - napisz o tym w swojej wizytówce. Może to być Twoją mocną stroną. 

Cena

Nie ukrywajmy - cena odgrywa istotną rolę. Jednak niska cena, nie idzie w parze z warunkami bytowymi. Dlatego tak istotne jest podawanie cennika wraz z wariantami i usługami, które wchodzą w cenę. Więcej o cennikach przeczytacie TUTAJ.

Opinie 

Przed dokonaniem ostatecznego wyboru, zazwyczaj sięgamy po opinie. W przypadku domu seniora czytamy opinie na forach internetowych, a także pytamy znajomych. Im więcej opinii na temat danego obiektu, tym łatwiej podjąć decyzję.

Wskazówka dla właścicieli: poproście o wystawianie opinii o obiekcie bliskich swoich podopiecznych np. w zakładce Google, na profilach w mediach społecznościowych.

Czystość i zadbanie

Czystość i ogólne zadbanie o obiekt jest jednym z najważniejszych elementów, które bierzemy przy wyborze hotelu. Tak samo jest w przypadku domów seniora. Na początku przeglądamy dostępne w Internecie zdjęcia domu seniora, a podczas wizyty przyglądamy się dokładnie budynkowi, ogrodowi i pokojom. W gruncie rzeczy nie jest to kluczowy czynnik dla wielu osób, jednak jest on istotny, przecież każdy z nas chce otaczać się pięknymi przedmiotami i żyć w godnych warunkach.

Pokoje 

To ważne z punktu widzenia zarówno samego seniora jak i jego bliskich, ponieważ wiąże się z poczuciem bezpieczeństwa i komfortu. Rodziny sprawdzają iluosobowe są pokoje, jakie panują w nich warunki oraz czy jest prywatna łazienka. 

Wskazówka dla właścicieli: zadbaj o dobre zdjęcia swojego obiektu. Więcej o tym jak istotne są zdjęcia przeczytasz TUTAJ

Wyżywienie 

Kolejna kluczowe kwestia. Dla rodzin istotne jest, czy w ośrodku jest kuchnia, a jeśli tak to czy dieta jest dostosowywana do potrzeb podopiecznych np. jeśli wymagają oni specjalnej diety. Dodatkowo często istotne jest, czy obiekt korzysta z porad dietetyka.

Wskazówka dla właścicieli: jeśli oferujesz możliwość spersonalizowanej diety dla podopiecznych - poinformuj o tym w swojej wizytówce.  

Czas wolny

Wiadomo, że seniorzy są jedną z najbardziej osamotnionych grup. Szczególnie jeśli senior zostanie przeniesiony do domu starców, z dala od rodziny może mu doskwierać samotność. Dlatego tak istotne dla rodzin oprócz odwiedzin, jest animowanie czasu wolnego w ośrodku np. ćwiczenia fizyczne, zajęcia aktywizujące, zajęcia integracyjne oraz czy są wizyty duszpasterskie. 

Ogród

Seniorzy bardzo lubią spędzać czas wolny blisko natury, a przebywanie ciągle w zamkniętych pomieszczeniach nie wpływa korzystnie na ich komfort psychiczny. Dlatego istotne przy doborze jest to czy ośrodek posiada własny ogród, czy jest on zadbany oraz czy jest miejsce by podopieczni mogli usiąść. 

Ważne dla właścicieli: jeśli masz ogród - chwal się nim i dbaj o niego. Zadbaj również by pojawiła się przestrzeń relaksu np. stolik z krzesłami w zacienionym miejscu.

Dodaj dom seniora do bazy Mój Senior

Jeśli prowadzisz dom seniora - dodaj go do naszej bazy.