Wydajność w pracy zależy od zdrowia pracownika, a zdrowie z kolei od sposobu odżywiania. Co i jak należy więc jeść w godzinach pracy?

 

Zdrowy pracownik = wydajny pracownik

Zdrowy pracownik stanowi pracodawcy same korzyści, jest bowiem bardziej wydajny. Jedna z podstawowych kwestii zdrowego odżywiania to czas. Często w pracy jesteśmy zabiegani i nie znajdujemy wolnej chwili. Tymczasem jest możliwe pogodzenie czasu pracy z przerwą na pełnowartościowy posiłek – to kwestia efektywnego zarządzania własnym czasem i dopasowania do istniejących możliwości.

Nie zapominaj o śniadaniu

Najważniejsze jest śniadanie - powinno stanowić główny posiłek dnia, być najbardziej odżywcze i pełnowartościowe. Bardzo ważne, aby przed wyjściem z domu znaleźć czas na spokojne zjedzenie śniadania. Brak doładowania organizmu rano skutkuje brakiem energii, czyli słabszą koncentracją przez cały dzień. Śniadanie możemy też przygotować sobie wcześniej, a zjeść w miejscu pracy. Należy jednak pamiętać, że najzdrowiej jest zjeść pierwszy posiłek do dwóch godzin po przebudzeniu.

Poza tym, kiedy należy jeść, ważne jest również to, aby wiedzieć, co powinno znaleźć się w dziennym jadłospisie. Produkty odpowiednie do pracy to przede wszystkim te sezonowe i lokalne, bez wspomagaczy smaku, półproduktów czy sztucznych zamienników.

Na obiad natomiast doskonałe są zupy: odżywcze, lekkostrawne i nawilżające. Najzdrowsze są te gęste, z kaszą, warzywami, zwłaszcza strączkowymi. Ci, którzy nie przepadają za tego typu posiłkiem, mogą jeść posiłki złożone z mięsa lub ryby z warzywami. Taki obiad nie spowoduje ospałości w pracy i doda energii.

Ci, którzy nie mogą powstrzymać się od słodyczy, powinni zastąpić czekoladę czy batony suszonymi i świeżymi owocami, orzechami lub pestkami. Dobrze jest też ograniczyć kawę i herbatę, wypłukują bowiem ważne minerały.

 

Opiekunki - łączymy się 

Zapraszamy do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz do dołączenia do naszej grupy zrzeszającej opiekunów osób starszych.