Choroba Parkinsona to choroba neurodegeneracyjna, potocznie określa się ją jako “parkinson”. Osoba zmagająca się ze schorzeniem ma do czynienia z postępującą sztywnością mięśni, drżeniem i spowolnieniem ruchów. Jakie są przyczyny tej choroby, jak ją leczyć i jak opiekować się osobą starszą, która cierpi na tę przypadłość?

 

Przyczyny parkinsona

Nazwa choroby wywodzi się od lekarza Jamesa Parkinsona, który pierwszy raz w 1817 roku rozpoznał i opisał schorzenie. Parkinson objawia się drżeniem kończyn i sztywnością mięśni. Najczęściej dotyka mężczyzn po 58 roku życia, w Polsce co roku przybywa około 6 tysięcy osób zmagających się z chorobą, a liczba ta stale wzrasta. Pomimo dużej wiedzy naukowców, przyczyny choroby nie są znane. Podejrzewa się, że może być spowodowana nałożeniem się na siebie czynników genetycznych oraz środowiskowych. Niestety dokładny mechanizm występowania choroby nie jest znany, dlatego nie wiadomo jak jej zapobiec. 

 

Objawy parkinsona

Objawy parkinsona, podobnie jak choroby Alzheimera rozkładają się na kilka lat. W pierwszym etapie objawia się przemęczeniem, osłabieniem i niewielkimi problemami ruchowymi. W organizmie dochodzi do zmian reumatycznych, które mogą zostać błędnie odebrane jako objaw starzenia się. Po pewnym czasie dochodzi do zaburzeń równowagi i trudnościami z wykonywaniem prostych czynności, np. wstaniem z łóżka. Następuje spowolnienie ruchowe, drżenie rąk, pochylenie sylwetki do przodu i problemy z wykonywaniem codziennych czynności, takimi jak ubranie się lub samodzielne zjedzenie posiłku. W ostatnim etapie choroby, podobnie jak w przypadku Alzheimera, pacjenci doznają zaburzeń psychicznych, następuje zmiana nastroju i postrzegania świata. Często dochodzi do występowania ataków paniki, pojawienia się fobii, chorzy przestają rozpoznawać bliskich i otaczający świat. Niestety, ale badania potwierdzają, że około 40% osób z chorobą Parkinsona doświadcza halucynacji wzrokowych, słuchowych lub węchowych. Leczenie choroby polega na walce z objawami i próbie spowolnienia choroby. 

 

Jak opiekować się osobą, która cierpi na parkinsona? 

Jednym z ważnych obowiązków opiekunki osoby chorej na parkinsona jest wykonywanie ćwiczeń przy drżeniu spoczynkowym. Pomagają one na pozbycie się tego uciążliwego objawu. Rodzaj wykonywanych ćwiczeń powinien być ustalony przez lekarza  i odpowiednio dostosowany do konkretnej osoby i zakresu jej możliwości. Niektóre z ćwiczeń podopieczny może wykonywać w łóżku, ale jeśli jest w stanie, warto zapewnić mu odpowiednią dawkę świeżego powietrza. Choremu należy zająć wolny czas poprzez organizowanie zajęć logicznych, tak, aby mózg mógł się cały czas rozwijać. Dobrym pomysłem będzie oglądanie telewizji lub pomoc w niezbyt trudnych obowiązkach domowych. Nie należy zapominać o podstawowych czynnościach, takich jak rozmowa z podopiecznym, ćwiczenie mowy i zapewnienie mu odpowiedniej ilości i jakości snu. 

 

 

Mieszkanie dostosowane do podopiecznego

Podobnie jak w przypadku chorego na Alzheimera, mieszkanie powinno być dostosowane do jego potrzeb. W domu nie powinny znajdować się żadne śliskie powierzchnie, a wszystkie progi, dywany i inne wystające elementy muszą zostać usunięte. Wanna lub prysznic powinny znajdować się nisko, aby senior nie miał problemu z usytuowaniem się. Warto postawić na specjalne uchwyty, które usprawnią proces mycia chorego. Wszystkie pomieszczenia powinny być dobrze oświetlone, a w pobliżu seniora zawsze powinien znajdować się sprzęt ortopedyczny, np. balkonik lub laska. Odpowiednio dostosowane mieszkanie pomoże usprawnić wiele procesów, zapewni wygodę choremu i zapobiegnie niepotrzebnej frustracji. 

Choroba Parkinsona to problem, który dotyka z rokiem na rok dotyka coraz większą część społeczeństwa. Niestety nie znamy jej przyczyn, a chorobę leczy się objawowo. Walka ze skutkami parkinsona często wymaga odpowiedniej troski i empatii, którymi powinna wykazywać się dobra opiekunka. 

 

Opiekunki - łączymy się 

Zapraszamy do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz do dołączenia do naszej grupy zrzeszającej opiekunów osób starszych.