Alzheimer to choroba zwyrodnienia układu nerwowego, która powoduje otępienie starcze. Często bywa bezpośrednią przyczyną demencji, o której pisaliśmy w tym artykule. Czy rozpoznajesz objawy alzheimera u Twojego podopiecznego? 

 

źródło: www.unsplash.com

Alzheimer to dolegliwość, która najczęściej dotyka seniorów po 65 roku życia. Często jest przyczyną demencji starczej. Choroba powoduje uszkodzenia kory mózgowej, co wiąże się z problemami seniora z mową, koncentracją, pamięcią i myśleniem. Alzheimer zazwyczaj rozwija się powoli, więc nie jest łatwo rozpoznać ją już po pierwszych objawach. Chorobę najczęściej diagnozuje się podczas tomografii komputerowej lub badania z użyciem rezonansu magnetycznego. 

 

Alzheimer - przyczyny

Naukowcy wciąż nie znają dokładnej odpowiedzi na pytanie o przyczyny choroby. Duże znaczenie mają czynniki genetyczne, które zwiększają szanse na pojawienie się dolegliwości w przyszłości. Zachorowaniu na Alzheimera sprzyja również starszy wiek, płeć żeńska oraz współistniejąca cukrzyca. Mówi się, że to w większości geny odpowiedzialne są za rozwój choroby, według badań jednak warunki genetyczne to tylko 1-5% wszystkich przypadków choroby. Jak się okazuje, niemal 90% przypadków to zachorowania, które nie są związane z genetycznymi mutacjami choroby. 

 

Alzheimer - objawy 

Pierwszy etap Alzheimera przebiega łagodnie i nie sposób zdiagnozować choroby od jej początków. Najczęściej chorobę zaczynają zauważać najbliższe osoby z otoczenia seniora, takie jak ich dzieci lub opiekunka. Pierwsze objawy wiążą się z upośledzeniem pamięci, następuje zapomnienie o spełnieniu codziennych obowiązków, problemy ze skupieniem się i koncentracją na rzeczach, które wcześniej nie spełniały żadnych problemów. W kolejnym etapie choroba narasta na sile, utrudnia kontakt z otoczeniem, a komunikacja staje się poważnym problemem. Senior dotknięty schorzeniem może nie rozpoznawać bliskich, wychodzić w domu i wymaga stałej opieki. Ostatni etap Alzheimera wymaga od opiekunki lub bliskich całodobowego zaangażowania, chory nie wykazuje żadnego kontaktu intelektualnego i nie potrafi wykonać najprostszych czynności. 

 

źródło: www.unsplash.com

Jak opiekować się chorym na Alzheimera?

Opieka chorym na Alzheimera nie należy do najłatwiejszych, trzeba wykazać się ciągłym skupieniem i cierpliwością. W kontakcie z chorą osobą warto zadawać krótkie i jasne pytania, tak, aby odpowiedź mogła brzmieć “tak” lub “nie”. Warto zwrócić uwagę na to, aby polecania były krótkie i zrozumiałe, a przy tym wypowiedziane grzecznym i sympatycznym tonem głosu. 

Chorzy cierpią na problemy z pamięcią, dlatego warto codziennie przypominać im, który mamy dzień tygodnia i miesiąca. Dobrym sposobem jest codzienna rozmowa o pogodzie i zaangażowanie seniora w najprostsze czynności, np. zmywanie naczyń lub podlewanie roślin. Choremu należy czytać książki, oglądać z nim edukacyjne programy i grać w gry, które stymulują pamięć.

 

Częste zachowania podopiecznego przy chorobie Alzheimera

Drapanie

Seniorzy, którzy zmagają się z Alzheimerem często leżą w łóżku i drapią siebie bezwiednie. Opiekunki muszą wykazać się czujnością i pilnować tego, aby senior nie zadrapał się do krwi. Jak się okazuje, chorzy seniorzy na skutek zaburzeń zachodzących w mózgu odczuwają swędzenie. Niekiedy dochodzi do tego, że podczas przebierania lub karmienia seniora, ten drapie opiekunkę. Zachowanie jest reakcją lękową wynikającą z tego, że nie chce być on dotykany przez inne osoby. Absolutnie nie należy wiązać podopiecznemu rąk, nikt nie chce być tak traktowanym, nawet podczas choroby. Dobrym rozwiązaniem tego problemu może okazać się inwestycja w dobre rękawiczki.

Ucieczki z domu

Ten problem jest częstym zjawiskiem zaobserwowanym przez opiekunki. Chory chce wyjść z domu, a racjonalne argumenty opiekunki nie działają, a nawet wywołują nienawiść i agresję. Jak sobie poradzić z tym problemem? Nie należy tłumaczyć podopiecznemu skutków ucieczki, ponieważ prawdopodobnie okaże się to nieskuteczne. Dobrym sposobem na rozwiązanie takiej sytuacji jest odwrócenie uwagi chorego, można zająć go czymś, co lubił robić w przeszłości. Seniora można zachęcić do oglądania książki, telewizji lub podlewania roślin. Należy pamiętać, aby nie denerwować się i zachować spokojny ton głosu.

 

Przystosowanie mieszkania do chorego

Podobnie jak w przypadku choroby Parkinsona, mieszkanie chorego powinno być dostosowane do jego potrzeb. Warto usunąć wszelkie dywany, aby nie doprowadzić do upadku seniora. Dobrym sposobem okazuje się także zainwestowanie w tkaniny antypoślizgowe, które można zamontować, np. w łazience. Chory powinien mieć w domu swój kącik, w którym będzie czuł się bezpiecznie, może być to wygodny fotel lub kanapa. Osoby cierpiące na Alzheimera mają tendencję do zapominania o wszystkim, dlatego warto kupić karteczki samoprzylepne i opisać rzeczy znajdujące się w domu. Wszystkie niebezpieczne przedmioty powinny być schowane, a drzwi i zabezpieczenia zrobione tak, aby senior nie mógł zamknąć się sam w pomieszczeniach. Wszystkie kontakty warto pokryć specjalną zaślepką, która uniemożliwi choremu porazić się prądem. 

Alzheimer to choroba, która wymaga od opiekunki ciągłego kontaktu z podopiecznym. Ważne, aby nie dać się ponieść negatywnym emocjom, wykazać się cierpliwością, zrozumieniem i sympatią do chorego.

 

Opiekunki - łączymy się 

Zapraszamy do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz do dołączenia do naszej grupy zrzeszającej opiekunów osób starszych. 

A.S.