Demencję określa się jako zmniejszenie sprawności umysłowej, która wiąże się ze zmianami powstającymi w mózgu. Zwykle dotyczą one obszarów takich jak pamięć, orientacja lub zdolność rozumienia. Choroba staje się coraz bardziej dotkliwa wraz z wiekiem. Szacuje się, że w Polsce na demencję choruje ponad 400 tys. seniorów. 

Demencja to choroba, która prowadzi do różnego rodzaju zmian zachodzących w mózgu. Schorzenie nasila się wraz z wiekiem i prowadzi do zaburzeń pamięci oraz trudności z wykonywaniem codziennych obowiązków. Według Światowej Organizacji Zdrowia, demencja jest częstym problemem, który będzie w przyszłości narastał. Z otępieniem starczym zmaga się dziś około 50 milionów osób, a za 30 lat - liczba ta ma nasilić się do 150 milionów. 

 

źródło: www.unsplash.com 

Demencja starcza - przyczyny

Demencja spowodowana jest przez liczne zmiany neurodegeneracyjne, które zachodzą w mózgu. Warto jednak wiedzieć, że otępienie starcze często występuje wraz z innymi jednostkami, takimi jak: alzheimer, parkinson. Jedną z bezpośrednich przyczyn, np. choroby Alzheimera są zaniki korowe mózgu, najczęściej w płatach skroniowych i ciemieniowych. Kolejnymi przyczynami mogą być czynniki genetyczne, pierwotne zmiany chorobowe lub naturalne procesy starzenia. Ryzyko wystąpienia demencji zwiększają takie choroby jak, np. wodogłowie, guzy mózgu, padaczka, alkoholizm, choroby wątroby lub tarczycy. 

Demencja starcza - objawy

Demencja charakteryzuje się tym, że występowanie objawów zależy od etapu przebiegu choroby. W pierwszym etapie pacjent zaczynają występować delikatne objawy, np. problemy z koncentracją lub zapominanie o zapłaceniu rachunków. Takie problemy zdarzają się jednak każdemu, dlatego demencja jest zwykle zdiagnozowana dopiero wtedy, gdy prowadzi do spustoszenia w mózgu. Kolejny etap choroby staje się bardziej zauważalny, dochodzi, np. do zaburzeń mowy i trudności w poruszaniu się. Ostatni etap choroby wiąże się z całkowitą utratą zdolności rozpoznawania otoczenia, pacjent nie jest w stanie żyć bez pomocy innych ludzi. Z tych powodów demencja określana jest chorobą, która zabiera człowiekowi zarówno wspomnienia i tożsamość. 

Demencja starcza - jak leczyć?

Niestety demencja jest chorobą nieuleczalną. Leczenie demencji polega na optymalizowaniu objawów. Pacjentowi podawane są leki, które mają pomóc w poprawie koncentracji i pamięci, a także środki uspokajające i usypiające. W leczeniu demencji wykorzystuje się terapię i środki profilaktyczne, do których należą takie czynności jak rozwiązywanie łamigłówek lub czytanie książek. Ważne jest zachowanie zdrowej diety, bazującej na witaminach oraz odpowiednia ilość snu i aktywności fizycznej.  

 

źródło: www.unsplash.com 

 

Bill Gates a demencja starcza

Wielu ludzi zdaje sobie sprawę z tego, że demencja stała się poważnym problemem w dzisiejszym społeczeństwie i stara się wspierać walkę z chorobą. Do takich ludzi należy między innymi Bill Gates, który zainwestował 100 mln dolarów na inwestycje związane z walką przeciwko chorobie Alzheimera. Połowę sumy przeznaczył na wsparcie instytucji, która pomaga nowym firmom zajmującym się eksperymentowaniem nad wynalezieniem lekarstw. Drugą część sumy zainwestował w organizacje zajmujące się badaniami nad Alzheimerem. Właściciel koncernu Microsoft twierdzi, że innowacje naukowe sprawią, że w przyszłości chorobę będzie można kontrolować, tak samo jak w przypadku wirusa HIV.

Demencja to choroba, która wkracza do naszego życia niepostrzeżenie wraz z wiekiem. Często wiąże się z innymi chorobami, takimi jak Alzheimer lub choroba Parkinsona, o których dowiesz się więcej tutaj. Niestety wciąż nie znaleziono lekarstwa, które zatrzymuje jej rozwój. Naukowcy cały czas pracują nad wynalezieniem antidotum, które pomoże pacjentowi zmagającemu się z demencją. 

 

Opiekunki - łączymy się 

Zapraszamy do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz do dołączenia do naszej grupy zrzeszającej opiekunów osób starszych.