Doświadczenie w każdej pracy jest bardzo ważnym elementem. Niektórzy pracodawcy stawiają tylko na doświadczonych pracowników, inni -  dają szansę nowym osobom pełnym energii. Jak zdobyć doświadczenie jako początkująca opiekunka osób starszych?

W pracy opiekunki liczy się zarówno prywatne doświadczenie, jak i to udokumentowane zaświadczeniami od byłych pracodawców. Jak zdobyć doświadczenie w pracy opiekunki i przedstawić je potencjalnym pracodawcom? 

 

źródło: https://images.unsplash.com

 

Opieka nad bliskimi - również istotna

 

Doświadczenie z bliskimi również jest cenione i warto dopisać je do swojego CV. Wiedza praktyczna często dla niektórych pracodawców zdaje się być bardziej istotna od tej książkowej. Jeżeli Twoim podopiecznym była osoba bliska - koniecznie wspomnij o tym w CV. Warto opowiedzieć o tym ile godzin spędzało się z seniorem i jaki był zakres wymaganych umiejętności. Dobrze wspomnieć o tym, czy np. starsza osoba potrzebowała pomocy przy siadaniu, wstawaniu z łóżka, ubraniu się, karmieniu. Być może konieczne były zabiegi pielęgniarskie, takie jak zmiana wenflonu lub zakładanie pampersów - warto dodać te informacje.

 

Kursy i szkolenia 

Kursy i szkolenia to bardzo ważny element każdego CV. Warto inwestować w wiedzę i cały czas korzystać z nowych źródeł wiedzy. Pomocne okazuje się korzystanie z internetowych artykułów tematycznych, jak i kursów i szkoleń kończących się certyfikatem. Kursy i szkolenia prowadzone są zwykle przez osoby z branży medycznej, które przedstawiają swoją wiedzę w taki sposób, aby opiekunka mogła skorzystać z niej w praktyce. Kursy i szkolenia trwają zazwyczaj od 20 do 200 godzin, a ich tryb i pora zależy od preferencji. Niektóre szkoły oferują kursy z lekcjami języka niemieckiego, co jeszcze bardziej poszerza zakres wiedzy opiekunki. 

 

źródło: https://images.unsplash.com

 

Szkoły policealne

W Internecie można znaleźć szeroką gamę szkół policealnych oferujących naukę w zakresie opieki nad seniorami. Naukę można podjąć w trybie dziennym, zaocznym, istnieją formy darmowe oraz płatne. W czasie trwania nauki, opiekunka zgromadzi dużą wiedzę na temat seniorów, a także będzie musiała odbyć obowiązkowe praktyki. Zajęcia trwają zwykle 2 lata.  Przedmioty prowadzone na zajęciach dotykają tematów takich jak psychologia i socjologia w opiece nad osobą starszą, metodyka pracy opiekuńczej, organizacja czasu seniora czy nawet język migowy. Jeżeli masz czas, warto zastanowić się nad wybraniem odpowiedniej szkoły policealnej w Twojej okolicy!

 

Wolontariat

Wolontariat jest również świetną opcją na zdobycie doświadczenia i polega na nieodpłatnej pracy. Zwykle można odbywać go w domach opieki lub organizacjach związanych z pomocą dla seniorów. Jest świetną opcją i pozwala nawiązać nowe znajomości, zawód opiekuna poznaje się “od podszewki” i nabywa się więcej empatii oraz wrażliwości. Dobrym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na wolontariat przed rozpoczęciem pracy jako opiekunka i podjęcie decyzji, czy na pewno chcemy pracować w tym zawodzie. Praca jako wolontariusz nie należy do najłatwiejszych, ale z pewnością zaprocentuje nowymi umiejętnościami. Poza tym, doświadczenie z wolontariatem pokazuje, że opiekunka ma w sobie wiele empatii, która jest niezbędna w tym zawodzie. Praca za darmo to dowód na to, że spędzanie czasu z osobami starszymi to coś, co naprawdę lubimy i sprawia to nam przyjemność. 

 

Doświadczenie cenione jest w każdym zawodzie, a zwłaszcza w zawodzie takim jak opiekunka osób starszych. Czasami warto zainwestować swój czas w szkolenia, kursy lub wolontariat, które pomagają w rozwinięciu umiejętności i poszerzają możliwości znalezienia pracy. 

Opiekunki - łączymy się 

Zapraszamy do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz do dołączenia do naszej grupy zrzeszającej opiekunów osób starszych.