Wyjazd do pracy na święta to popularne rozwiązanie wśród opiekunek. Najczęściej wybierają one wyjazd do Niemiec, ponieważ w krótkim czasie można zarobić o wiele więcej pieniędzy niż zazwyczaj. Czy warto zdecydować się na świąteczne zlecenie?

 

źródło: www.unsplash.com

 

Lepsze wynagrodzenie oraz premia

Ogłoszenia dotyczące pracy w okresie świątecznym zaczynają pojawiać się już na początku jesieni. Niektóre opiekunki potrzebują sporo czasu żeby podjąć się świątecznego zlecenia, inne - wyjeżdżają każdego roku. Premia, która wiąże się z pracą święta zależy od kraju i regionu, w którym podejmujemy się pracy. Brany jest również pod uwagę poziom znajomości języka obcego i doświadczenie.  Najbardziej opłacalna jest wtedy praca w Niemczech, a dodatkowe wynagrodzenie mieści się zazwyczaj w przedziale od 300 do 600 euro. 

 

Tęsknota za bliskimi

Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas, w który zazwyczaj spędza się gronie najbliższych osób. Jak poradzić sobie z uczuciem tęsknoty i jednocześnie pracować? Pierwszą rzeczą, którą warto zrobić - zadbać o pozytywne podejście. Pomimo tego, że święta spędzone poza domem to trudny czas - warto spróbować nie martwić się i podejść do sprawy jak do celu, który chcemy osiągnąć. Jeżeli to pierwszy wyjazd do pracy w rejony, których wcześniej nie znaliśmy, można wziąć pod uwagę zwiedzanie i poznawanie nowej kultury. Niemieckie miasteczka świetnie oddają świąteczną atmosferę, a rynki przepełnione są jarmarkami. Warto poznać ich kulturę, spróbować regionalnych dań, grzanego wina i może poczynić małe pamiątki dla bliskich. Pozytywne nastawienie z pewnością nie zastąpi wigilii spędzonej w rodzinnym gronie, ale pomoże znaleźć dobre aspekty zaistniałej sytuacji i w pogodzie ducha wyczekiwać na powrót do domu. Poza tym warto skorzystać z opcji wideorozmów i wedle możliwości kontaktować się z rodziną właśnie w ten sposób.

 

Dobra relacja z podopiecznym

Dobre nastawienie pomaga także w budowaniu odpowiedniej relacji z seniorem. Jeśli zaobserwuje on nasz zły humor i tęsknotę za domem, sam nie będzie zadowolony i szczęśliwy. Warto zadbać o dobry humor seniora, można to zrobić (oczywiście jeśli jest w stanie) udekorować z nim wspólnie dom, ugotować coś lub ubrać choinkę. Wspólne słuchanie świątecznych piosenek i kolęd, a także oglądanie kultowych filmów to świetna rozrywka dla każdego seniora. Sprawa dotycząca prezentów jest nieco bardziej skomplikowana, ale wyjaśniliśmy ją w tym artykule. 

 

Poznanie tradycji podopiecznego 

Bez względu na to czy święta u podopiecznego spędzamy w Polsce, czy za granicą, wszędzie powinno się chociaż odrobinę poznać tradycję panującą w domu seniora. Nie w każdym polskim domu obowiązuje zwyczaj czytania Biblii przed wieczerzą, nie wszędzie zastawia się stół dla tajemniczego nieznajomego raz w zależności od regionu do domu przychodzi Mikołaj, Aniołek lub Gwiazdor. Święta za granicą również mogą się różnić, w zależności od miejsca i zwyczajów rodziny. Kilka dni przed świętami warto zapytać bliskich podopiecznego o to jakie tradycje panują przy ich wigilijnym stole. W Niemczech, Wigilia świętowana jest o wiele skromniej niż w typowym polskim domu. Podczas wieczerzy na stole zwykle ląduje ziemniaczana sałatka, dopiero na drugi dzień podaje się kaczkę lub indyka, ryby, sałatki i różne rodzaje mięs. Warto dowiedzieć się również wcześniej tego, czy bliscy będą spędzać ten czas wraz z seniorem i jaką liczbę posiłków będzie przygotowywała opiekunka. Czasami jest tak, że w tej kwestii inicjatywę przejmuje rodzina, a opiekunka nie musi gotować. Wszystko zależy od sytuacji rodzinnej, stanu zdrowia seniora i ludzi, z którymi spędzamy święta.

 

Boże Narodzenie to magiczny czas, który najlepiej spędza się w domu rodzinnym. Niemniej jednak jest to również wspaniała okazja do zasilenia swojego budżetu. Premie świąteczne mogą być naprawdę pokaźne, dlatego wiele opiekunek decyduje się na świąteczne zlecenie.

 

Opiekunki - łączymy się 

Zapraszamy do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz do dołączenia do naszej grupy zrzeszającej opiekunów osób starszych.