Wiele opiekunek decyduje się na spędzenie świąt Bożego Narodzenia w pracy za zachodnią granicą naszego kraju. Nie ma się co dziwić, ponieważ świąteczne zlecenia są bardzo dobrze płatne. Wyjeżdżając do Niemiec warto zapoznać się z kulturą tego kraju, jak nasi sąsiedzi spędzają Boże Narodzenie?

Przygotowania do świąt zaczynają się równie szybko jak u nas, bo już w październiku można zobaczyć czekoladowe mikołaje na sklepowych półkach. Istnieje jednak kilka znaczących różnic w obchodzeniu Bożego Narodzenia. Jedną z nich jest to, że w Niemczech nie ma tradycji dzielenia się opłatkiem z innymi, obowiązuje ona głównie w Polsce i na Litwie. Podczas kolacji nie spożywa się 12 dań, lecz sałatkę ziemniaczaną i kiełbasę. Co jeszcze różni nas w obchodzeniu świąt? 

 

www.unsplash.com

 

Wyjeżdżając do Niemiec w okresie przedświątecznym z pewnością poczujemy klimat i magiczną atmosferę. Mają oni bowiem w zwyczaju stroić swoje ogrody, a przed drzwiami wystawiać świąteczne figurki, na drzwiach wieszać ozdobne wieńce. 

Świąteczne jarmarki 

Co roku niemieckie ulice zastawiane są przez sprzedawców słodyczy, ciepłego jedzenia, alkoholu i świątecznych pamiątek. Jarmarki organizowane są w każdym dużym mieście i cieszą się dużą popularnością także wśród zagranicznych turystów. Podczas przechadzania się między stoiskami, koniecznie należy napić się słynnego grzanego wina z przyprawami korzennymi. Największe jarmarki organizowane są w Dreźnie, Monachium, Berlinie, Kolonii i Stuttgardzie. Jarmarki organizuje się także w Polsce, np. w Poznaniu lub Wrocławiu, aczkolwiek tradycja ta wywodzi się właśnie od naszych zachodnich sąsiadów. Niestety, w tym roku ze względu na panującą pandemię, niemal wszystkie stragany w kraju i poza granicami zostały odwołane. 

Ciekawostką dotyczącą świąt Bożego Narodzenia jest to, że tradycja ubierania choinki przyszła do nas właśnie z Niemiec. Drzewko bożonarodzeniowe początkowo pojawiło się w Nadrenii na przełomie XV i XVI wieku. Świerk miał być symbolem życia oraz kojarzyć się miało z narodzeniem Chrystusa. Oprócz dekorowania choinki zaczęto budować świerkowe żłobki i w ten sposób powstały jedne z piękniejszych tradycji.

 

Wigilia

Wigilia to jeden z najbardziej wyczekiwanych wieczorów w roku. W ten wieczór pod niemieckimi talerzami znajduje się ukryta moneta, która ma przynieść szczęście, a w Polsce pod obrusem zwykle ląduje sianko. Kolacja spędzona może być w gronie rodzinnym, ale Niemcy nie mają nic przeciwko, gdy wieczór spędzą z przyjaciółmi. Nie ma też tradycyjnej ilości dań, tak jak w przypadku Polski i nikt nie dzieli się opłatkiem. Na stole goszczą takie dania jak słynna “kartoffelsalat”, czyli sałatka ziemniaczana, pieczona kiełbasa, potrawy z kiszonej kapusty oraz słodycze i łakocie. Na pasterkę zamiast o północy - chodzi się po południu. Prezenty otrzymuje się podobnie jak w Stanach Zjednoczonych dopiero na drugi dzień.

 

Boże Narodzenie

Boże Narodzenie, czyli “Weihnachten” to czas serwowania pieczonej kaczki nadziewanej jabłkami oraz indyka. Na stołach znajdują się także różne rodzaje mięs, np. dziczyzna. Najczęściej podjadane słodkości to pierniczki oraz strudel nadziewany rodzynkami. To właśnie 25 grudnia grzeczne dzieci i dorośli otrzymują prezenty. Podobnie jak w Polsce, w zależności od regionu, upominki przynosi inna osoba. W środkowych oraz wschodnich Niemczech prezenty ofiarowuje Świąteczny Gość, który wygląda jak ten z opakowania Coca-Coli. W zachodnich i południowych Niemczech, prezenty podobnie jak na Śląsku dary rozdaje Dzieciątko Jezus. Ciekawym faktem jest to, że u naszych sąsiadów upominki układa się na stole, a nie pod choinką. Warto o tym pamiętać, jeśli zdecydujemy obdarować swojego podopiecznego lub jego rodzinę.

 

Święta Bożego Narodzenia to piękny czas, który zazwyczaj spędzamy z rodziną, niekiedy jednak opiekunki osób starszych decydują się na wyjazd do pracy. Często wyborem okazują się nasi zachodni sąsiedzi. Jakie tradycje świąteczne panują w ich kraju i co warto wiedzieć przed odwiedzeniem podopiecznego z Niemiec?

 

Opiekunki - łączymy się 

Zapraszamy do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz do dołączenia do naszej grupy zrzeszającej opiekunów osób starszych.