Święta to czas spędzony wspólnie z rodziną, lecz wiele opiekunek spędza je z seniorem (o tym czy warto pracować w święta przeczytacie tutaj). Co podarować podopiecznemu na święta i czy w ogóle warto to robić?

Jeśli chcesz porozmawiać lub podzielić się swoją opinią lub doświadczeniami z innymi opiekunkami - dołącz do naszej grupy na Facebooku. Wspierajmy się! Dołącz teraz!

Sprawa prezentów jest zawsze delikatną i indywidualną kwestią. Samemu należy zdecydować o tym, czy chcemy obdarować podopiecznego. Wiele zależy od naszych relacji z osobą starszą. Jeżeli senior podarował nam coś, np. z innej okazji, np. urodzin - warto odwdzięczyć się i sprawić mu świąteczną niespodziankę. Zastanawiając się nad zakupem prezentu należy wziąć pod uwagę to, czy w domu seniora jest taka tradycja. Jeżeli podopieczny nie wyprawia świąt, być może nie myśli on nawet o obdarowywaniu. Natomiast, jeśli senior spędza święta z rodziną, uczestniczy w zwyczaju dawania sobie prezentów - warto zainwestować w drobny upominek. 

Źródło: www.unsplash.com

Co podarować?

Jeżeli zdecydujemy się na obdarowanie seniora, to co mu kupić? Przede wszystkim do kwestii wyboru prezentu należy podejść indywidualnie. Jeżeli przebywamy z seniorem na co dzień, wiemy jakie rzeczy go cieszą i wywołują uśmiech na jego twarzy. Prezent może nawoływać do jego pasji, wspomnień z młodości, może być to coś słodkiego lub wspólne zdjęcie. Warto zadbać o ładne opakowanie, ponieważ wzbudzi ono iskierkę ciekawości i z pewnością wywoła radość w oczach seniora. Pamiętajmy, aby prezent nie był zbyt kosztowny, mogłoby wywołać to zakłopotanie ze strony podopiecznego.

 Jeśli chcesz porozmawiać lub podzielić się swoją opinią lub doświadczeniami z innymi opiekunkami - dołącz do naszej grupy na Facebooku. Wspierajmy się! Dołącz teraz!

Pomysły na prezenty

Podczas zastanawiania się nad konkretną rzeczą należy wziąć pod uwagę stan zdrowia i zainteresowania podopiecznego. Ciekawymi pomysłami mogą być:

  • rzeczy związane z zainteresowaniami seniora, np. książki (czytanie jest dobrym sposobem na zapobieganie rozwojowi niektórych chorób u osób w podeszłym wieku, np. Alzheimera), ciekawym pomysłem mogą być również płyty ulubionego zespołu. 
  • rzeczy, które pomogą w rozwoju - tutaj dobrze sprawdzą się szachy oraz wszelkie gry zręcznościowe i logiczne. 
  • prezenty od serca - ciekawym pomysłem okażą się zdjęcia, albumy, własnoręcznie wykonana kartka itp.
  • słodkie przysmaki, jeśli senior jest łasuchem - idealnie sprawdzą się wszelkiego rodzaju słodycze, pamiętajmy, że łakocie pieczone własnoręcznie z pewnością zrobią jeszcze lepsze wrażenie,
  • herbata i kawa - jeśli senior jest kawoszem lub wielbicielem herbaty, warto kupić mu nowe smaki. W sklepach dostępne są “bukiety” zrobione z pojedynczych herbat lub kosze wypełnione kawą i słodkościami, może takie rozwiązanie przypadnie do gustu podopiecznemu?
  • rzeczy praktyczne, np. ciepły koc, kubek, nowa pościel lub poduszka. Jeżeli senior wspomniał w ostatnim czasie, że czegoś mu brakuje, jest to idealna okazja do obdarowania go właśnie tą rzeczą. 

Pamiętajmy, że w obdarowywaniu to nie prezent jest najważniejszy, ale sam gest oraz moc życzeń. Podczas ich składania warto wspomnieć o czymś indywidualnym, nawiązać do osobowości seniora. 

 

Czy opiekunka powinna przyjąć prezent od podopiecznego?

W większości krajów, odmowa przyjęcia podarku przez opiekunkę mogłoby być uważana za zniewagę i niemiły gest. Nie wszędzie jednak można przyjmować prezenty od podopiecznego, a jest tak, np. w Austrii. W tym kraju większość opiekunek podpisuje specjalne oświadczenie, w którym zobowiązuje się do nie przyjmowania jakichkolwiek podarków od seniora. Opiekunki te nie mogą otrzymywać prezentów zarówno w formie materialnej, jak i pieniężnej. W innych krajach zazwyczaj takiej deklaracji się nie podpisuje, a zgodnie z zasadami savoir-vivre - prezenty należy przyjąć. O tym jak wygląda Boże Narodzenie w Niemczech przeczytacie z tego artykułu.

 

Ale czy na pewno je przyjąć?

W tej kwestii warto kierować się zdrowym rozsądkiem. Jeżeli prezent ofiarowuje rodzina - można przyjąć go bez obaw. Natomiast jeśli prezent jest wyrazem wdzięczności od seniora, należy bardzo uważać. Jeśli upominek jest mały i niezbyt kosztowny, przyjęcie go będzie wyrazem grzeczności. Jeżeli senior choruje na choroby związane z demencją, ma tendencję do zapominania - w tym przypadku powinno się być ostrożnym. Warto wziąć pod uwagę przyjęcie prezentu i dyskretne odłożenie go na miejsce. Jeśli podarek jest zbyt kosztowny, należy zachować się podobnie. Jeśli senior jest chory, może nie zdawać sobie sprawy z tego, że prezent, który nam ofiarował jest, np. jedyną pamiątką rodzinną. Aby uniknąć konfliktów z rodziną podopiecznego, warto przemyśleć sprawę przyjęcia upominku i wybrnąć z sytuacji w taki sposób, aby nie urazić żadnej ze stron. 

Zbliżające się święta to piękny czas, aczkolwiek sprawy obdarowywania seniorów i przyjmowania prezentów mogą stać się przyczyną rozmyślań. Kwestię wyboru prezentu dla podopiecznego warto przemyśleć i ewentualnie postawić na drobny upominek. Warto się również zastanowić nad tym, czy zdecydujemy się na przyjęcie prezentu od seniora. Jeżeli postanowimy odmówić, należy zrobić to w taki sposób, aby nie urazić podopiecznego i jego rodziny. 

 

Opiekunki - łączymy się 

Zapraszamy do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz do dołączenia do naszej grupy zrzeszającej opiekunów osób starszych.