Niewątpliwie najpopularniejszymi krajami, w których seniorzy wymagają opieki są Niemcy i Włochy. Społeczeństwa w tych państwach starzeją się najszybciej w Europie. Ale czy wiedziałeś o tym, że polskie społeczeństwo również starzeje się bardzo szybko, a seniorów po 80-tce mamy już ponad 1,7 miliona!

 

 

Skutki starzejącego się społeczeństwa

Społeczeństwo starzeje się z ogromną prędkością. Przykładowo, w roku 2000 liczba osób w wieku poprodukcyjnym (czyli kobiety, które przekroczyły 60-tkę i mężczyźni 65-tkę) wynosiła 5,7 mln, a w 2018 roku było to już o 2,5 mln więcej, oznacza to, że jej odsetek wzrósł, aż o 6%.Skutki starzejącego się społeczeństwa odczuwalne są zarówno w sferze ekonomicznej państwa, w samego społeczeństwa i sferze opieki. Potrzebne są zmiany i organizacja systemu opieki nad osobami starszymi. Znacznie wzrasta zapotrzebowanie na profesjonalne usługi opiekuńcze oraz instytucje zajmujące się tą dziedziną. 

 

Jaka opieka jest potrzebna? 

Sfera opieki senioralnej w Polsce cały czas się rozwija, a dokładny rodzaj opieki zależy od stanu zdrowia i sytuacji materialnej rodziny i seniora. Warto jednak dodać, że niewątpliwym plusem opieki w Polsce jest to, że gdy zlecenie okaże się niezgodne z wcześniejszymi założeniami - łatwiej jest zrezygnować z takiego ogłoszenia, niż przebywając, np. w środkowych Niemczech. 

 

Opieka na godziny

Jeśli opiekunka mieszka w tym samym mieście, co senior, często stosuje się opiekę godzinową. Oznacza to, że opiekunka zatrudniona jest na określoną ilość godzin w tygodniu, w zależności od potrzeb podopiecznego i dyspozycji opiekunki. Jest to świetna opcja zarówno dla Pań, które zdecydowane są na stałą pracę oraz tych, które chcą sobie dorobić, np. do emerytury. 

 

Opieka z zamieszkaniem

Ten rodzaj opieki wykorzystywany jest w Niemczech, aczkolwiek ma swoje zastosowanie również w Polsce. System sprawdza się najlepiej, gdy senior mieszka daleko od rodziny lub potrzebuje zaawansowanej opieki. Opiekunka zwykle dostaje swój pokój, a także wyżywienie. Tutaj często stosuje się system zmiany z drugą opiekunką, np. po miesiącu pracy, miesiąc wolnego. 

 

Opieka w ośrodkach

Zwiększa się zapotrzebowanie na opiekę w szpitalach (zatrudnia się osoby z odpowiednim wykształceniem), a także domach pomocy społecznej. Opiekun kompleksowo pomaga nie tylko jednej osobie, a osobom zamieszkującym dany ośrodek. Opiekun pracuje zgodnie z grafikiem, pracę można dostać zarówno na cały etat, jak i jego część. 

 

Język polski, czyli ogromna zaleta pracy w Polsce

Praca w innym kraju wiąże się zazwyczaj z wymogiem podstawowej znajomości języka obcego. W Polsce nie ma tego problemu, masz pewność, że wszystkie kwestie z firmą, rodziną i seniorem załatwiłeś poprawnie, a dodatkowo w razie problemów - nie masz kłopotu z wejściem na drogę sądową. Nie musisz także wracać do Polski z odległych krajów i martwić się o transport w przypadku feralnego zlecenia. 

 

Opiekunki - łączymy się 

Zapraszamy do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz do dołączenia do naszej grupy zrzeszającej opiekunów osób starszych.