Wiele opiekunek decyduje się na pracę za granicą, głównie w Niemczech i Włoszech. Niestety, często wiąże się to z długim pobytem w obcym kraju i uczuciem tęsknoty za domem i własnym życiem. Jak sobie z tym poradzić? 

Praca za granicą to wyzwanie, które polega na przystosowaniu się do nowej kultury, osłuchania z językiem obcym, zaprzyjaźnić się z nowymi ludźmi. Czasami napotykane codziennie trudności i nowa sytuacja powoduje uczucie tęsknoty za domem. Jak poradzić sobie z tęsknotą?

Jeśli chcesz porozmawiać lub podzielić się swoją opinią lub doświadczeniami z innymi opiekunkami - dołącz do naszej grupy na Facebooku. Wspierajmy się! Dołącz tutaj!

 

 

Daj sobie czas

Tęsknota może pojawić się na początku pobytu w nowym miejscu, ale może pojawić się także po dłuższym czasie, gdy ekscytacja wyjazdem i związane z nim emocje opadną. W takim przypadku warto dać sobie czas na aglomerację i przystosowanie się do nowych warunków. Poznanie nowych ludzi i nowego miejsca to proces, który wymaga czasu. 

Jeśli chcesz porozmawiać lub podzielić się swoją opinią lub doświadczeniami z innymi opiekunkami - dołącz do naszej grupy na Facebooku. Wspierajmy się! Dołącz tutaj!

 

Spróbuj stworzyć komfortową dla siebie przestrzeń

Ważne, aby stworzyć warunki i przebywać w przestrzeni, w której czujemy się komfortowo. Warto przywieźć ze sobą ulubione zdjęcia, książki, otaczać się tym, co sprawia nam przyjemność. Emocje przychodzą jak fale, napływają i odpływają gwałtownie. Należy pamiętać, że jeśli pojawia się nagły smutek i żal, niedługo zostanie zastąpiony przez pozytywne uczucia.

 

Rutyna jest Twoim nowym przyjacielem

Nowe obowiązki wymagają od nas nowej organizacji i planowania dnia. Warto zapisać sobie konkretne działania i przeznaczyć czas na stworzenie grafiku. Nowa rutyna może okazać się kluczem do sukcesu! Wpadniesz w wir zajęć i nawet nie będziesz wiedzieć, kiedy zleciał cały dzień! Oczywiście zaplanuj również chwilę wytchnienia dla siebie! 

 

Poznaj się z nowym miejscem

Postaraj się nie podchodzić do nowych obowiązków z negatywnymi uczuciami i smutkiem. Postaraj się w każdej rzeczy znaleźć pozytywne aspekty. Może miasto, w którym mieszkasz ma przepiękną starówkę lub park? A może w kawiarni znajdującej się naprzeciwko Twojego domu parzą najlepszą kawę w okolicy? Sprawdź to! Spróbuj zaprzyjaźnić się z miastem, a kto wie - może poznasz nowych znajomych. 

 

Znajdź przyjaciół!

Towarzystwo zawsze poprawia humor. Jak znaleźć nowych znajomych? Możesz spróbować wykorzystać potencjał Internetu. Na Facebooku znajduje się wiele grup, które kojarzą ze sobą opiekunki (tutaj znajdziesz link do naszej grupy dla opiekunek). Zapytaj, czy któraś przypadkiem nie znajduje się w tej samej miejscowości i umówcie się na kawę lub herbatę. 

 

Dzwoń do bliskich!

Kontaktuj się z bliskimi poprzez rozmowy wideo, wysyłaj im zdjęcia i nagrania. To z pewnością pomoże przetrwać Ci trudne chwile. Opowiadaj rodzinie o tym co Cię dziś spotkało, słuchaj opowieści od rodziny. Będąc w stałym kontakcie może okazać się, że tęsknota szybko minie! 

 

Wyznacz cele!

Zawsze miej z tyłu głowy swój cel. Celem może być konkretna kwota pieniędzy, które chcesz zarobić lub konkretny czas spędzony za granicą. Im bliżej celu będziesz, tym znajdziesz więcej motywacji do jego ukończenia! 

 

Nie wyjeżdżaj! 

Ale jak to? Jeśli praca za granicą mimo wszystkich powyższych porad wciąż jest dla Ciebie udręką - spróbuj znaleźć pracę w Polsce. Jak się okazuje, polscy seniorzy również potrzebują pomocy . Aby znaleźć pracę w kraju i być blisko rodziny możesz założyć darmowy profil jako opiekun na naszej stronie, dodać ogłoszenie i czekać na bezpośredni kontakt z rodziną lub seniorem potrzebującym opieki. Rejestrując się możesz sprawić, że praca za granicą okaże się już tylko niemiłym wspomnieniem. Spróbuj i zarejestruj się tutaj!

 

Praca opiekunki za granicą nie należy do najłatwiejszych, wiąże się z koniecznością przystosowania do nowego otoczenia, osłuchania z językiem i nierzadko uczuciem tęsknoty za domem i swoim życiem. Może warto spróbować poszukać pracy w Polsce? My możemy Ci w tym pomóc.

 

Opiekunki - łączymy się 

Zapraszamy do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz do dołączenia do naszej grupy zrzeszającej opiekunów osób starszych.