Niemieckie święta wielkanocne znacznie różnią się od polskiej tradycji. Ciekawe jest również to, że każdy land ma osobne zwyczaje. Co powinna wiedzieć o niemieckich świętach opiekunka wyjeżdżając na zagraniczne zlecenie?  

W Niemczech obchodzony jest Wielki Post (Sastenzeit lub Passionszeit), Bukiet Wielkanocny, Zielony Czwartek, Wielki Piątek, Wielka Sobota oraz Niedziela Wielkanocna. Z wielkanocnych tradycji wyróżnia się rozbijanie jajek, bitwę na jajka, wielkanocne ognie i oczywiście zajączka. Jak dokładnie to wygląda?

 

 

Co to Bukiet Wielkanocny?

Przygotowania do Wielkanocy rozpoczynają się wraz z Wielkim Postem. W tym czasie w niemieckich domach goszczą tzw. bukiety wielkanocne. Ta tradycja polega na udekorowaniu wazonu z zielonymi gałązkami wydmuszkami jajek. Niektórzy decydują się również na udekorowanie w ten sposób swojego wiosennego ogrodu. 

 

Zielony Czwartek - co to jest? 

Dniem Świątecznym podobnie jak w Polsce jest Wielki Czwartek, z tą różnicą, że w Niemczech nazywa się go również Zielonym Czwartkiem. Dziś nie jest dokładnie znane pochodzenie tej nazwy. Tradycja nakazuje w ten dzień pomalować jajka na zielono, a w niektórych landach mówi się, że trzeba zjeść coś zielonego, np. szczypiorek lub sałatę.

 

Wielki, czyli Cichy Piątek - jak obchodzą go w Niemczech?

Wielki Piątek jest dniem ustawowo wolnym od pracy. W niektórych regionach dzień ten nazywa się także Cichym Piątkiem. Ma być to dzień modlitw i nabożeństw. Niektóre rodziny, aby oddać hołd Jezusowi spożywają w ten dzień agapę. czyli symboliczny posiłek składający się z chleba, wody i wina. 

 

Brak święconki i Dyngusa u zachodnich sąsiadów

Wielka Sobota to czas, w którym Niemcy rozpalają przed kościołami wielkie ogniska. W przeciwieństwie do Polskie - nie święcą oni swojego wielkanocnego śniadania. W Niedzielę Wielkanocną i Wielkanocny Poniedziałek rodziny spotykają się razem i spędzają wspólnie czas. Na stołach obowiązkowo pojawiają się świece i zajączek z cukru i czekolady. Ciekawe jest to, że w Niemczech nie obchodzi się popularnego w Polsce śmigusa-dyngusa, więc pamiętajcie o tym podczas spędzania Wielkanocy w tym kraju. 

 

O tym czy warto pracować w Niemczech podczas Wielkanocy przeczytasz tutaj.

A co Cię zaskoczyło w niemieckich tradycjach? W tym roku restrykcje związane z lockdownem z pewnością wpłyną na świąteczną atmosferę. Jak sobie z tym poradzić? Podziel się z nami odpowiedzią na naszej grupie dla Opiekunek Mojego Seniora! Dołącz i bądź w kontakcie z innymi opiekunkami! KLIKNIJ TUTAJ!

 

Opiekunki - łączymy się 

Zapraszamy do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz do dołączenia do naszej grupy zrzeszającej opiekunów osób starszych.