Bezsenność to bardzo częsta przypadłość u ludzi w 21 wieku. Nierzadko dotykają seniorów, którzy cierpią na choroby otępienne. Jak powinna poradzić sobie w takiej sytuacji opiekunka?

 

 

A jeśli chcesz podzielić się historią z innymi opiekunkami - dołącz do naszej grupy na Facebooku - TUTAJ. Warto dołączyć, dzielić się historiami i wspierać w trudnych chwilach

 

Syndrom zachodzącego słońca

Syndrom zachodzącego słońca to przypadłość, która pojawia się późnym popołudniem lub wieczorem u osoby, która cierpi na choroby otępienne (np. Alzheimera, o którym przeczytasz TUTAJ). Choroba upośledza pracę układu nerwowego. Po zachodzie słońca podopieczny wykazuje znaczną zmianę swojego zachowania. Syndrom zachodzącego słońca może objawiać się dezorientacją, niepokojem, agresją, bezsennością, a nawet omamami wzrokowymi. Opiekunka powinna uzbroić się w cierpliwość i w tych chwilach okazać seniorowi sporo empatii i zrozumienia. 

 

Inne powody bezsenności

Bezsenność u osób starszych może mieć więcej przyczyn. Niektóre z nich mogą dotyczyć bólu kości, np. kręgosłupa. Czasami są to problemy z oddychaniem lub kłopoty z utrzymaniem i oddawaniem moczu. Warto postawić na regularny plan dnia seniora - być może wtedy ten ostatni problem zniknie. Jeśli jednak nie ma poprawy, a senior skarży się na brak snu - warto udać się z nim do lekarza pierwszego kontaktu. 

 

Sposoby na bezsenność

Jeśli dzień seniora jest regularny warto zastanowić się również na dietą podopiecznego. Może spożywa on zbyt tłuste posiłki? Spróbuj postawić na dania lekkostrawne i nie podawaj mu ich tuż przed snem. Unikaj podawania dużej ilości kawy i pamiętaj, aby nie była zbyt mocna. Zadbaj o odpowiedni poziom nawodnienia organizmu podopiecznego, ale również nie podawaj mu napoju krótko przed zaśnięciem, aby nie pobudzić potrzeby skorzystania z toalety. W ciągu dnia warto zapewnić seniorowi trochę ruchu (na miarę jego możliwości) lub podjąć się masażu osoby starszej. Jeśli te sposoby nadal nie działają - wizyta u lekarza jest konieczna! Być może przepisze on specjalne lekarstwa lub udzieli cennych wskazówek postępowania z seniorem cierpiącym na bezsenność. 

 A jeśli chcesz podzielić się historią z innymi opiekunkami - dołącz do naszej grupy na Facebooku - TUTAJ. Warto dołączyć, dzielić się historiami i wspierać w trudnych chwilach

 

Senior a bezsenność - podsumowanie

 Bezsenność to zaburzenie, która często przytrafia się osobom cierpiącym na choroby otępienne. W takim przypadku należy wykazać się zrozumieniem i cierpliwością podczas zajmowania się podopiecznym. Jeśli przyczyna leży gdzie indziej - spróbuj ją zidentyfikować i wprowadzić regularność posiłków, postaraj się zafundować trochę ruchu podopiecznemu. Jeśli te metody nie działają - zgłoś się z problemem do rodziny seniora, a następnie do lekarza pierwszego kontaktu.

 

Opiekunki - łączymy się 

Zapraszamy do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz do dołączenia do naszej grupy zrzeszającej opiekunów osób starszych.