Odleżyny często pojawiają się u osób starszych, które mają trudności z poruszaniem się. Choroba zwykle pojawia się wtedy, gdy senior przez długi czas nie wstaje z łóżka i jest osobą unieruchomioną. Niestety, ale leczenie odleżyn nie jest takie proste, aby to zrobić, należy zadbać o odpowiednią opiekę. 

 

Odleżyny - czym są?

Odleżyny to martwica tkanek, która powstaje w wyniku zaburzeń ukrwienia na skutek długotrwałego ucisku na ciało. W okolicach odleżyn pojawia się również stan zapalny i zachyłki z wydzieliną ropną. Najczęściej dotykają miejsc takich jak: pośladki, okolice pięt, łokcie, kolana i kostki. Odleżyny występują zwykle u osób z zaburzeniami ruchomości i czucia, dotykają seniorów o niskim ciśnieniu tętniczym, niedożywionych, ale także tych, którzy mają problemy z utrzymaniem moczu i kału. Opiekując się starszą osobą, warto wprowadzić działania profilaktyczne, które zapobiegną pojawieni się odleżyn. 

 

A jeśli chcesz podzielić się historią z innymi opiekunkami - dołącz do naszej grupy na Facebooku - TUTAJ. Warto dołączyć, dzielić się historiami i wspierać w trudnych chwilach

 

Leczenie odleżyn - jak zająć się podopiecznym?

Na początku choroby leczenie polega na stosowaniu odpowiednich opatrunków i zapewnieniu pacjentowi dobrych warunków. Niestety, wraz z zaawansowaniem choroby - leczenie wymaga droższych środków, a czasami nawet interwencji chirurgicznej. Bardzo ważna jest dbałość o higienę oraz stosowanie odpowiednich preparatów i opatrunków

 

Do dezynfekcji odleżyn przydadzą się środki antyseptyczne, następnie należy zastosować opatrunek, który powinno się zmieniać co kilka dni. Kolejnym ważnym aspektem w opiece osoby cierpiącej na tę przypadłość jest zastosowanie odpowiedniej diety, która wspomaga leczenie odleżyn. Posiłki powinny zawierać dużo niezbędnych witamin, w szczególności A, E oraz C. Idealnie sprawdzą się warzywa takie jak marchew, buraki lub natka pietruszki. Leczenie odleżyn to niełatwy proces i wymaga stałej kontroli lekarskiej. Jeśli na skórze seniora pojawią się dziwne, niepokojące zmiany - koniecznie udaj się do lekarza pierwszego kontaktu. 

 

Odleżyny - stopnie zaawansowania 

Według specjalistów, możemy rozpoznać 5 stopni zaawansowania choroby. Odleżyny 1 stopnia charakteryzują się przekrwieniem i zaczerwieniem skóry, która lekko blednie po naciśnięciu jej palcem. Odleżyny 2 stopnia nie powodują po naciśnięciu skóry blednięcia, zwykle pojawiają się uszkodzenia naskórka oraz bolesne pęcherze. Trzecie stadium choroby objawia się nierzadko raną obejmującą całą grubość skóry, a jej brzegi są dobrze odgraniczone. Stopień czwarty obejmuje również tkanki podskórnej, pojawia się martwica, a dni rany pokrywa się czarną tkanką. Odleżyny 5  stopnia charakteryzują się bardzo rozległą martwicą, niestety, ale może objąć mięśnie, kości i stawy. 

 

Odleżyny - profilaktyka

Odpowiednia profilaktyka odleżynowa zapobiegnie pojawieniu się choroby, dlatego jest tak ważna. Obejmuje ona m.in. częste zmienianie pozycji osoby leżącej, stosowanie odpowiedniej jakości bielizny i pościeli (wykonanej z miękkich i przewiewnych włókien). Bardzo istotna jest również pielęgnacja skóry, tutaj doskonale sprawdzi się mydło o pH 5,5 oraz regularne natłuszczanie skóry emolientami i specjalistycznymi preparatami. 

 

Świetnym profilaktycznym sposobem na zapobieganie odleżyn jest zaopatrzenie się w specjalny materac. Okazuje się, że dobrym pomysłem będzie materac typu jeż, który dzięki swoim kolcom rozkłada ucisk na całą powierzchnię ciała. Niektóre materace przeciwodleżynowe posiadają czujniki ciśnienia, powodując leczniczy masaż. Warto sprawdzić ofertę wielu sklepów i wybrać to, co będzie najlepsze dla konkretnej osoby. 

A jeśli chcesz podzielić się historią z innymi opiekunkami - dołącz do naszej grupy na Facebooku - TUTAJ. Warto dołączyć, dzielić się historiami i wspierać w trudnych chwilach

Odleżyny - podsumowanie

Odleżyny często przydarzają się osobom starszym lub niepełnosprawnym, które dużo czasu spędzają w pozycji leżącej. Leczenie powinno odbywać się pod okiem specjalisty, aby do tego nie doszło - warto zastosować odpowiednią profilaktykę. 

 

Opiekunki - łączymy się 

Zapraszamy do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz do dołączenia do naszej grupy zrzeszającej opiekunów osób starszych.