Siedem państw Unii Europejskiej - Bułgaria, Czechy, Dania, Niemcy, Grecja, Chorwacja oraz Polska zdecydowało o połączeniu się z unijnym systemem informatycznym weryfikującym certyfikaty COVID i rozpoczęło ich wydawania. Poniżej zebraliśmy dla Was odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Od kiedy będzie obowiązywać certyfikat? 

Certyfikat będzie stosowany od 1 lipca, jednak państwa, które przeszły testy techniczne i są gotowe do wydawania oraz weryfikacji certyfikatów, mogą już zacząć korzystać z systemu na zasadzie dobrowolności.

Jak zdobyć Unijny Certyfikat COVID?

Kod QR jest od 1 czerwca dostępny w Internetowym Koncie Pacjenta oraz w aplikacjach mojeIKP i mObywatel. Można również otrzymać go w formie wydruku papierowego w punkcie szczepień po zabiegu. Jeśli jesteś ozdrowieńcem lub wynik Twojego testu na obecność koronawirusa jest negatywny, możesz poprosić o wydruk certyfikatu. 

Kto może ubiegać się o paszport? 

O certyfikat mogą ubiegać się osoby zaszczepione, ozdrowieńcu oraz osoby, które otrzymały negatywny wynik na obecność koronawirusa.

Po jakich szczepionkach mogę ubiegać się o certyfikat?

W tej chwili można uzyskać certyfikat po zaszczepieniu się szczepionkami:

  • Comirnaty (Pfizer)
  • COVID-19 Vaccine Moderna
  • VAXzevria (COVID-19 Vaccine Astra Zeneca)
  • COVID-19 VaccineJanssen

 

Jak długo jest ważny certyfikat? 

Certyfikat jest ważny w zależności od tego czy jesteś osobą zaszczepioną, ozdrowieńcem czy otrzymałeś negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. W przypadku osób zaszczepionych certyfikat będzie ważny przez rok od podania ostatniej dawki, 14 dni od jej przyjęcia. Dla ozdrowieńców certyfikat będzie ważny od 11 do 180 dnia od zyskania pozytywnego wyniku testu PCR. O certyfikat mogą się również ubiegać osoby, które otrzymały negatywny wynik na obecność koronawirusa, jednak w tym przypadku zaświadczenie będzie ważne przez 48 godzin. 

Czy dokument jest płatny?

Zaświadczenie jest wydawane bezpłatnie. Możesz go pobrać w dowolnej chwili oraz mieć w swoim smartfonie w aplikacji. 

Do czego upoważnia paszport COVID-owy?

Paszport COVID-owy uprawnia do przekraczania granic. Jest to dokument potwierdzający o przebyciu choroby, posiadaniu negatywnego wyniku testu lub potwierdza fakt bycia zaszczepionym. Przed podróżą należy jednak sprawdzić każdorazowo aktualne przepisy kraju docelowego, gdyż są one ciągle aktualizowane. Unijny Certyfikat COVID umożliwia ujednolicenia wszystkich wykorzystywanych certyfikatów i wzajemne ich uznawania przez kraje członkowskie Unii Europejskiej. Dzięki posiadaniu zaświadczenia osoby będą mogły uniknąć dodatkowych ograniczeń w przemieszczaniu się np. kwarantanna, konieczność wykonywania dodatkowych testów. Pamiętaj, że Unijny Certyfikat COVID to nie jest dokument podróży, nie zastąpi on paszportu ani dowodu osobistego. Posiadanie go nie może być warunkiem wstępnym do wejścia na pokład samolotu, do pociągu, autokaru czy na prom. 

 

Warto również pamiętać o tym, że zaświadczenie może przydać się, jeśli będziemy chcieli uczestniczyć w imprezach i wydarzeniach publicznych, ponieważ wówczas nie będziemy wliczani do obowiązujących limitów. 

 

Unijny Certyfikat COVID na pewno przyda się Wam - opiekunkom np. pracującym w Niemczech lub chcących swobodnie udać się na wydarzenia kulturalne. Dajcie znać na naszym forum, czy zamierzacie korzystać z certyfikatu. 

Więcej o Unijnym Certyfikacie COVID możecie przeczytać TUTAJ.