Wybierając się na wakacje za granicę czy do pracy w głowie pojawia się jedno pytanie - jak ja się z nimi dogadam? Nawet mimo znajomości danego języka, pojawia się strach, że nie podołamy wyzwaniu. W poniższym artykule 

 

Praca opiekunki osób starszych nie należy do najtrudniejszych, jednak jeśli zamierzamy podjąć pracę za granicą problemem, może okazać się język.

 

Znam język, ale… 

Wiele z Was uczyło się w szkole języków obcych, jednak nawet mimo podstawowej znajomości ma obawę, że nie będzie w stanie dogadać się z drugą osobą. Często te obawy rodzą się tylko w naszych głowach.

 

Wiele opiekunek mimo wielu obaw podejmuje pracę za granicą, poprzedzając ją nauką języka, by na początku, choć w podstawowy sposób móc komunikować się ze swoimi podopiecznymi. Niektóre opiekunki decydują się na kursy organizowane przez agencje pracy, inne zaś samodzielnie się kształcą.

 

Jak mu to powiedzieć…? 

Zdarza się tak, że nie wiemy jak powiedzieć daną rzecz, brakuje nam słów. Jak z tym problemem radzą sobie opiekunki? Okazuje się, że pomocne są nowe technologie. Opiekuni do komunikacji ze swoimi podopiecznymi używają popularnych translatorów, nagrywają się i syntezator przekazuje dany komunikat w języku osoby, do której kierowany jest przekaz. 

 

Historie czytelników

Pomimo znajomości języka zdarzają się również wpadki. Jedna z naszych czytelniczek podzieliła się na naszym forum (zapraszamy do dołączenia) ciekawą historią. 

  • Po kolacji syn podopiecznego poprosił mnie bym, przebrała podopiecznego. Naturalnie przebrałam go w piżamę i uszykowałam do snu. Okazało się jednak, że miałam przygotować go na wyjście, ponieważ był zaproszony na wieczór na urodziny do swojego brata. 

 

Trening czyni mistrza

Nic nie jest tak skuteczne w nauce języka jak systematyczny trening.  Jeśli odblokujemy barierę mówienia w obcym języku, zacznie nam iść coraz lepiej. Najważniejsze jest to b nie bać się mówić. Jeśli ktoś nas nie zrozumie, poprawi - trudno, nie przejmujemy się tym, następnym razem powiemy to poprawnie.