Mózg starzeje się razem z człowiekiem i tak jak ciało wymaga ciągłej aktywności, aby zachować sprawność. Nasza pamięć zaczyna zawodzić, zwłaszcza krótkoterminowa, która niezbędna jest do uczenia się nowych rzeczy. Jak zmienia się mózg seniora? Jak dbać o sprawność umysłu? O tym opowiemy w niniejszym artykule. 

Mózg seniorów

Wraz z wiekiem mózg kurczy się, a to skutkuje powszechnymi „lukami w pamięci”. Według doktora WIlliama R.Klemma przyczyną upośledzenia umysłowego u większości seniorów jest zmniejszony przepływ krwi w małych naczyniach, które łatwo zatykane są przez cholesterol, tłuszcze lub pękają przez wysokie ciśnienie krwi. Za inny czynnik szkód wskazuje się łączny skutek utleniających się wolnych rodników.

O tym jak dbać o rozwój w podeszłym wieku pisaliśmy TUTAJ.

 Krzyżówka - senior

Gimnastyka umysłu

Gimnastyka umysłu jest bardzo ważna. Dla wielu seniorów czas emerytury to czas wyczekiwanego odpoczynku i spokoju. Nie możemy jednak dopuścić do odpoczynku naszego mózgu. Dlaczego? Kiedy mózg odpoczywa dość szybko zaczną pojawiać się problemy z koncentracją, zaczynamy wolniej kojarzyć oraz częściej zapominamy.

Aby spowolnić utratę pamięci wraz z wiekiem można sięgnąć po suplementy dostępne w aptekach oraz zmodyfikować dietę, ale to jednak nie da upragnionego efektu, jeśli nie wprowadzimy do tego również gimnastyki umysłu. Tak jak ćwiczymy swoje ciało by było one zdrowe, jędrne i sprężyste, tak samo należy dbać o swój umysł. W tych ćwiczeniach jednak hantle odstawiamy na bok, a w ręce proponujemy wziąć książkę i czytać ją na głos. 

Ćwiczenia pamięci - dla kogo

Ćwiczenia pamięci zaleca się każdemu, niezależnie od wieku. Jednak wskazane są one zwłaszcza dla każdego seniora i powinny się one stać rutyną dla osób po ukończeniu 60 roku życia

Treningi rekomendowane są zwłaszcza osobą:

  • po udarze mózgu,
  • z demencją,
  • z chorobą Alzheimera,
  • z chorobą Parkinsona.

Przekładowe ćwiczenia pamięci 

Poniżej prezentujemy kilka przykładowych ćwiczeń pamięci, które bez problemu można wykonywać z seniorem w domu.

  • gry w skojarzenia,
  • gry w układanie nowych wyrazów z podanych liter przez opiekuna,
  • gry w oparciu o alfabet, cyfry np. liczenie od 50 do 0, dopasowanie miast do liter alfabetu, 
  • gry typu wymień…, rozejrzyj się po pokoju i odnajdź...
  • opowiadanie ciekawostek np. czy wiesz, że… 

Wasze metody 

Zapytaliśmy na naszym Forum dla Opiekunek o to jak Wy opiekunki ćwiczycie mózg swoich podopiecznych.

Pani Urszula, opiekunka:

  • Moja podopieczna ma słaby wzrok i słuch. Czytam jej na głos, głośno i powoli np. zgadywanki miast, rzek, na litery alfabetu, liczenie od 100 do 1. Czytam mojej podopiecznej również wierze, które bywa, że sama dokończy, ponieważ zna je na pamięć. Pytam ją również o daty np. urodziny rodziny i bliskich.

Opiekunki - łączymy się 

Zapraszamy do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz do dołączenia do naszej grupy zrzeszającej opiekunów osób starszych.