Umowa o pracę jest bardzo ważnym dokumentem zarówno dla podmiotu zatrudniającego jak i osoby zatrudnianej. Zdarza się jednak, że w umowie nie ma dokładnie określonych warunków, dlatego przeprowadziliśmy wśród naszych czytelników badanie o to co ich zdaniem warto mieć zawarte w umowie. 

Umowa o pracę zobowiązuje obie strony - pracownika i pracodawcę do wypełniania względem siebie określonych obowiązków. Podpisując umowę o pracę, zobowiązujemy się do wykonywania określonego rodzaju pracy względem zatrudniającego, zaś zatrudniający zobowiązany jest do wypłacenia określonego wynagrodzenia.  

Od 2016 roku w Kodeksie Pracy wyróżnia się trzy rodzaje umów o pracę:

  • umowa na okres próbny 
  • umowa na czas określony
  • umowa na czas nieokreślony 

Niezależnie na jaki rodzaj umowy się zdecydujesz, warto zawrzeć poniższe elementy w niej, które według przeprowadzonego przez nas badania są bardzo istotne w pracy jako opiekun/ka seniorów. 

Szczegółowy zakres obowiązków

W pracy jako opiekun/ka jest wiele obowiązków, które należy wykonywać. Jedni pracodawcy uważają, że poprzez opiekę nad seniorem należy również opiekować się całym domem, inni zaś ograniczają to tylko i wyłącznie do sprawowania należytej opieki nad podopiecznym. Dlatego zdaniem naszych czytelników warto mieć w umowie jasno określony zakres obowiązków, by później nie było jakichś niedopowiedzeń i oczekiwań ze strony pracodawcy, których opiekun/ka nie będzie chciał/a wykonać, ponieważ będzie uważać, że wykracza to poza zakres jej/jego obowiązków. 

Dokładnie określony czas wolny

Wiele opiekunek i opiekunów skarży się na brak wolnego czasu. Ich praca pochłania cały dzień i nie mają chwili dla siebie, co negatywnie wpływa na ich zdrowie psychiczne, relacje interpersonalne itd. Dlatego tak ważne by w umowie był określony czas wolny, by pojawił się zapis np. ile godzin przerwy przysługuje w ciągu dnia, na jak długo możesz opuścić sztelę i wrócić do ojczyzny itd. Niedawno pisaliśmy o pani Agnieszce, której kazano opiekować się dziećmi, podczas jej czasu wolnego - artykuł możecie przeczytać TUTAJ.

Ustalona kwota za usługi dodatkowe

Zdarza się tak, że pracodawca wymaga od opiekuna/ki więcej niż zostało zawarte w umowie. Często oczekują np. sprzątania mieszkania, mycia okien, robienia zakupów, gotowania, prania, sprzątania itd. Często opiekuni robią to za darmo, nawet jeśli nie jest to jasno określone w zakresie obowiązków, jednak zaleca się by w umowie mieć zawarte co wchodzi w zakres obowiązków, a co rozumie się za usługi dodatkowo i jakie są za nie stawki. 

Aneks do umowy dotyczący stanu zdrowia podopiecznego

Według naszych czytelników warto mieć dołączony do umowy aneks dotyczący stanu zdrowia podopiecznego. Niestety często zdarza się tak, że agencja pracy zapewnia opiekuna/kę o danym stanie zdrowia, a po przyjeździe na sztelę okazuje się, że jest zupełnie inaczej niż zapowiadano. Niedawno opisaliśmy wstrząsająca historię pani Wioli, którą zapewniano, że podopieczna cierpi na początkową demencję, a okazało się całkowicie inaczej - historię możecie przeczytać TUTAJ.

Koszty finansowe firmy za oszustwo opiekunki 

A co w przypadku oszustwa ze strony zatrudniającego? Warto zabezpieczyć się przed tym. Niewypłacania w terminie należytego wynagrodzenie, zatajanie prawdy - to częste oszusta padające ze strony agencji pracy i osób prywatnych zatrudniających opiekunów. Jak się zabezpieczyć? Warto mieć w umowie punkt odnoszący się do rekompensaty wynikającej z niewywiązywania się z umowy przez podmiot zatrudniający. Taki zapis ułatwi ubieganie się o odszkodowanie.

Opiekunki - łączymy się 

Zapraszamy do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz do dołączenia do naszej grupy zrzeszającej opiekunów osób starszych.