Większość z nas lubi wakacyjną pogodę, jednak dla starszych osób wysokie temperatury są bardzo niebezpieczne. Upały mogą pogorszyć stan zdrowia seniora. Jak prawidłowo opiekować się seniorem latem? O tym w artykule. 

Nawodnienie

Każdy człowiek powinien pić około 2 litrów płynów dziennie. Warto jednak pamiętać o tym, by zalecaną ilość płynów równomiernie rozdzielić w ciągu dnia. W okresie upałów warto zrezygnować ze słodkich napojów. 

Uważaj na odwodnienie!

Seniorzy często mają zaburzone odczucie pragnienia, w związku z czym mogą nie czuć potrzeby nawadniania się, a to prowadzi do odwodnienia

Wśród najczęstszych objawów odwodnienia wyróżnia się:

  • zwiększone uczucie pragnienia
  • zmęczenie
  • zawroty głowy lub oszołomienie
  • ból głowy
  • zaparcia
  • rzadkie oddawanie moczu, ciemnożółty i intensywnie pachnący mocz
  • suchość w oczach i ustach

Odwodnienie może prowadzić do poważnych konsekwencji np. wyczerpania cieplnego, udaru słonecznego, a także problemów z nerkami i drogami moczowymi. 

Unikaj ekspozycji na słońce w południe

Bardzo ważne jest unikanie silnego słońca, szczególnie w godzinach między 11 a 15. Warto w tym okresie zrezygnować ze spacerów, a nawet z przebywania w ogrodzie, o ile nie jest to zacienione miejsce. Warto zadbać również o to by w mieszkaniu/domu było chłodno, dlatego warto zainwestować w wentylator oraz zasłonić okna w pomieszczeniach mocno nasłonecznionych. 

Lekkostrawne posiłki

Dieta w okresie letnim powinna opierać się na lekkostrawnych posiłkach, co jest niezwykle ważne w trakcie upałów. Warto w tym okresie wzbogacić dietę w sezonowe owoce i warzywa, które dostarczą organizmowi wielu cennych składników. Więcej o diecie seniorów latem pisaliśmy TUTAJ

Przewiewne ubrania i ochrona przeciwsłoneczna

Aby unikać przegrzania organizmu należy również zadbać o odpowiednie ubranie. Najlepiej sięgać po przewianą, lekką i przede wszystkim oddychającą odzież. Najlepiej sięgać po ubrania z lnu lub bawełny. Pamiętaj również, by nie odkrywać zbyt dużych partii ciała seniora oraz osłonić głowę poprzez odpowiednie nakrycie np. kapelusz. Odkryte miejsca i twarz warto zabezpieczyć odpowiednim kremem z filtrem ochronnym. Więcej o ochronie przeciwsłonecznej przeczytasz TUTAJ

Pamiętaj! Wszystkie niepokojące objawy, które zaobserwujesz u seniora warto zgłosić lekarzowi i sprawdzić stan zdrowia podopiecznego.

Opiekunki - łączmy się!

A Wy radzicie sobie z upałami? Napisz do nas na naszej stronie na Facebooku lub na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

A jeśli chcesz podzielić się historią z innymi opiekunkami - dołącz do naszej grupy na Facebooku. Warto dołączyć, dzielić się historiami i wspierać w trudnych chwilach.