Niezależnie od pory roku opieka nad seniorem powinna być sprawowana w należyty sposób, z uwzględnieniem przede wszystkim stanu zdrowia podopiecznego. Choć lato dla wielu z nas ulubioną porą roku, to dla seniorów wiąże się z poważnymi zagrożeniami. Jak należy opiekować się seniorem i czego unikać w okresie letnim - o tym w artykule. 

Odwodnienie 

Osoby starsze często nie odczuwają łaknienia i pragnienia, co jest bardzo niebezpieczne podczas upałów, ponieważ może prowadzić do szybkiego odwodnienia. Dlatego tak istotne jest odpowiednie nawadnianie organizmu i przypominanie o tym. Warto w okresie letnim również podawać posiłki w płynnej konsystencji, a także jeść dużo owoców i warzyw (więcej o letniej diecie przeczytacie tutaj).

Przegrzanie 

W okresie letnim nie należy wychodzić z seniorem w godzinach okołopołudniowych, kiedy słońce jest najbardziej agresywne, a temperatury odczuwalne bardzo wysokie. Wysoka temperatura może prowadzić także do problemów z krążeniem (mimo wysokich temperatur, seniorzy często odczuwają chłód). Aby uniknąć przegrzania organizmu należy zakładać naturalne, przewiewne ubrania oraz nakrycie głowy, a także wybierać zacienione miejsca.

Pielęgnacja

Skóra seniorów często bywa przesuszona, dlatego tak istotne jest stosowani kremów z filtrem ochronnym UV, aby uniknąć poparzeń słonecznych. Dodatkowo należy również zadbać o odpowiednią higienę, aby uniknąć nieprzyjemnych otarć i odparzeń. Więcej o pielęgnacji przeczytacie TUTAJ.

Opiekunki - łączmy się!

A Wy radzicie sobie z upałami? Napisz do nas na naszej stronie na Facebooku lub na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

A jeśli chcesz podzielić się historią z innymi opiekunkami - dołącz do naszej grupy na Facebooku. Warto dołączyć, dzielić się historiami i wspierać w trudnych chwilach.