Zima to dla wielu z nas pora roku, którą najmniej lubimy. Długie wieczory, ograniczona ilość światła słonecznego, niskie temperatury, przeziębienia utrudniają nam funkcjonowanie, w szczególności osobom starszym. Jak opiekować się seniorem w tym okresie? O czym trzeba pamiętać? Na te i inne pytania odpowiemy w artykule. 

Rozgrzewająca dieta zimowa

O tym, jak istotna jest dieta, pisaliśmy już wiele razy. W okresie zimowym należy postawić przede wszystkim na rozgrzewające posiłki. Świetnie w tym okresie sprawdzą się zupy i kremy na bazie ulubionych warzyw, a także łatwe do przygotowania dania jednogarnkowe. Należy również pamiętać o odpowiednim nawodnieniu, które często jest pomijane w poradnikach. Do jadłospisu warto włączyć:

  • owoce i warzywa bogate w witaminę C
  • produkty bogate w witaminę D
  • kiszonki
  • produkty fermentowane 
  • przyprawy o działaniu leczniczym
  • zioła

W okresie letnim wszędzie można przeczytać i usłyszeć o tym, że należy nawadniać organizm, tak samo jest w okresie zimowym. Gdy temperatura spada, wielu seniorów nie odczuwa pragnienia, przez co też zapominają o piciu. Warto w tym okresie postawić na rozgrzewające herbaty i napary np. z imbirem i miodem.

Witamina D - witamina słońca 

W okresie jesienno-zimowym, kiedy nasz organizm samodzielnie wytwarza znacznie mniej witaminy D, warto postawić na dodatkową suplementację lub dostarczać ją za pomocą pożywienia np. w rybach i produktach mlecznych. Więcej o witaminie D przeczytacie w TYM artykule.

Sen = regeneracja

Ważny jest również sen, podczas którego organizm się regeneruje. Według badań osoby śpiące krócej niż 6 godzin na dobę, częściej chorują na infekcje górnych dróg oddechowych. Dlatego warto zadbać o odpowiednia długość i higienę snu. Jeśli Twój podopieczny cierpi na bezsenność przeczytaj TEN artykuł

Unikanie stresu 

Stres znacznie osłabia odporność, dlatego warto również zadbać o to, by zminimalizować seniorowi czynniki stresujące.

Zimowa aktywność fizyczna seniorów

Jeśli warunki pogodowe i stan zdrowia pozwalają seniorowi wyjść z domu, warto zorganizować przynajmniej 15-30-minutowy spacer na świeżym powietrzu, który znacząco wpływa na nasze samopoczucie. Pamiętaj jednak by odpowiednio ubrać seniora, a po powrocie do domu rozgrzać zmarznięty organizm. 

Odpowiedni ubiór i obuwie na zimę

Bardzo ważne jest również to co mamy na sobie. Wpływa to nie tylko na nasze dobre samopoczucie, że mamy ładne ubrania na sobie, ale przede wszystkim powinno nas chronić. Obuwie zimowe dla seniorów powinno być ciepłe, łatwe do założenia i przede wszystkim posiadać antypoślizgową, gumową podeszwę. Ubrania zaś powinny być z naturalnych materiałów np. z wełny. Dodatkowo warto postawić na odzież termoaktywną i ubierać podopiecznego na tzw. cebulkę. 

Opiekunki - łączymy się 

Zapraszamy do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz do dołączenia do naszej grupy zrzeszającej opiekunów osób starszych.