Zdarza się tak, że podopieczny nie chce przyjmować leków, które powinien przyjmować na stałe. To trudna sytuacja dla każdej osoby, która sprawuje opiekę nad osobą starszą. Co zrobić w takiej sytuacji? O tym w artykule.

Niechęć przed przyjmowaniem leków

Najczęściej jest efektem choroby seniora np. Alzheimera lub strachu. Wiele osób boi się, że w trakcie połykania tabletki zadławi się, a wiele osób starszych ma problemy z połykaniem. Inni nie chcą przyjmować leków, ponieważ mają ich po prostu za dużo i boją się efektów ubocznych. 

Wygodna forma leków

Jeśli jest możliwość, warto poprosić lekarza lub farmaceutę o wybór tabletek łatwych do połknięcia, np. z odpowiednią powłoką lub leków, które można rozdrobnić, rozpuścić, przyjąć w postaci syropu. 

Odpowiednia pora

Wiele leków należy przyjmować o odpowiednich porach dnia, jednak jeśli widzisz, że podopieczny w danym momencie jest nerwowy, warto odpuścić i spróbować za jakiś czas. Dobrze jest również, by przyjmowanie leków wprowadzić do codziennej rutyny i kojarzyło się nie z obowiązkiem, a zwykłą rzeczą jak np. zjedzenie śniadania czy poranna toaleta. 

Proste komunikaty

Nie tłumacz seniorowi, że powinien przyjmować leki, ani też nie proś go by to zrobił. Używaj prostych komunikatów np. Tutaj jest tabletka i woda. Weź tabletkę. 

Wyłącz rozpraszacze

Warto wyłączyć przed zażywaniem leków radio, telewizje i inne rozpraszacze, które mogą utrudnić seniorowi koncentrację

Bierz leki razem z podopiecznym

Jeśli przyjmujesz leki, warto brać je o tych samych porach co senior. Będzie to Wasz wspólny rytuał i z czasem, nawet jeśli senior ma problemy z pamięcią to widząc, że Ty przyjmujesz leki, z dużym prawdopodobieństwem również po nie sięgnie. 

Zachęta

Zdarza się tak, że trzeba zachęcić czymś dodatkowym seniora do przyjmowania leków. Taką zachętą może być np. słodka czekoladka czy odrobina przyjemności, którą senior ceni. 

Tego nigdy nie rób

Sytuacja, w której senior odmawia przyjęcia leków jest dla wielu opiekunów stresująca. Jednak należy zachować przy tym zimną krew i spokój. Pod żadnym pozorem nie używaj przemocy słownej i siły, by zmusić podopiecznego do zażycia tabletek.

Opiekunki - łączmy się

Jeśli jesteś opiekunką/em - dołącz do naszej grupy na Facebooku

Zachęcamy do pracy w Polsce, ponieważ polski senior również potrzebuje pomocy. Praca w Polsce daje możliwość pobytu bliżej rodziny i szybkiej rezygnacji z feralnego zlecenia. Aby znaleźć pracę w Polsce - zaloguj się jako opiekun i daj się znaleźć polskiemu seniorowi!