Zapotrzebowanie na opiekunki osób starszych będą rosnąć, w związku z dynamicznie starzejącym się społeczeństwem. Jeśli zastanawiasz się, czy praca w opiece senioralnej to praca dla Ciebie - koniecznie przeczytaj poniższy artykuł. 

Kwalifikacje czy doświadczenie - co jest ważniejsze?

Dla jedynych kwalifikacje są niezbędne np. wykształcenie pielęgniarskie, kurs opiekuna medycznego, a dla innych ważniejsze jest doświadczenie. Wszystko zależy od osoby rekrutującej opiekunki i tego, na co zwraca szczególną uwagę. Więcej o tym, jak zdobyć doświadczenie - przeczytacie w tym artykule

 

5 kroków jak zostać opiekunką seniora

Kwalifikacje

Tak jak wcześniej napisaliśmy, dla wielu rodzin ważne są kwalifikacje, jakie posiada opiekunka. Jeśli możesz sobie na to pozwolić, warto przed rozpoczęciem pierwszej pracy zrobić kurs np. z pierwszej pomocy, opieki nad osobami starszymi. Pamiętaj jednak, żeby przed ostatecznym wyborem szkolenia, przeczytać opinie o nim. Niestety na rynku nie brakuje ofert kursów oferujący niski poziom nauczania w wysokich cenach. Z pewnością szkolenia, kursy i zdobyte certyfikaty sprawią, że będziesz atrakcyjniejsza dla pracodawcy, a zdobyta wiedza przyda się w pracy. 

Poszukiwanie pracy

Wiele osób nie wie, gdzie szukać pracy jako opiekunka seniora. Pracę możesz znaleźć w Internecie np. na grupach dedykowanych opiece nad seniorem, na portalach dedykowanych opiekunką, na portalach ogłoszeniowych z pracą lub w agencjach pracy. Warto dodać, że istnieją na rynku agencje pracy skierowane wyłącznie do opiekunów seniorów. Przy wyborze zlecenia dokładnie przeczytaj opis stanowiska i wymagania.  

Rozmowa kwalifikacyjna

Gdy już zostaniesz zaproszona na rozmowę kwalifikacyjną, przygotuj się na nią na spokojnie, by żadne z pytań nie było dla Ciebie zaskoczeniem, a także po to by stres Cię nie sparaliżował. Przed rozmową zapoznaj się dokładnie z firmą/rodziną zatrudniająca i ogłoszeniem o pracę (wymagania i oczekiwania). Zastanów się też, o co chciałabyś zapytać pracodawcę. O tym jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikaycjnej - przeczytacie w tym artykule.

Dokumenty 

Na rozmowę kwalifikacyjną warto przygotować swoje dokumenty, czyli CV, referencje oraz skany zdobytych certyfikatów (o ile posiadasz). Więcej o referencjach - przeczytacie w tym artykule

Bezpieczeństwo 

Pamiętaj o bezpieczeństwie. Pracując jako opiekunka seniora, będziesz odpowiadać za bezpieczeństwo i zdrowie swoje i podopiecznego. Przed rozpoczęciem pracy zapoznaj się z dolegliwościami podopiecznego, zaleceniami dotyczącymi opieki nad nim. 

 

Praca jako opiekunka seniora wymaga dużego zaangażowania, empatii i cierpliwości. Jednocześnie może to być bardzo satysfakcjonujące zajęcie, dające poczucie spełnienia i satysfakcji z pracy z ludźmi.

 

Opiekunki - łączymy się 

Zapraszamy do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz do dołączenia do naszej grupy zrzeszającej opiekunów osób starszych.