Latem, szczególnie podczas wysokich temperatur powinniśmy szczególnie zadbać o seniorów, którzy są najbardziej narażeni na negatywne skutki upałów. Przygotowaliśmy dla Was kilka wskazówek, które ułatwią Wam opiekę nad seniorem podczas gorących dni. 

Przede wszystkim nawodnienie

O tym, że seniorzy są bardzo podatni na odwodnienie pisaliśmy w TYM artykule, jeśli jeszcze go nie przeczytaliście, zachęcamy do nadrobienia zaległości. W okresie upałów należy zadbać o to, by senior przyjmować l odpowiednią ilość płynów. Warto unikać w tym okresie napojów alkoholowych i słodkich, a także napojów z kofeiną. 

Odpowiednia temperatura w domu/mieszkaniu

Przede wszystkim w pomieszczeniach nie może być zbyt gorąco i duszno. Zadbaj o to by pokój był przyjemnie chłodny. Aby to zrobić użyj np. wiatraków elektrycznych, zasłaniaj okna kiedy świeci ono najbardziej i otwieraj okna w godzinach kiedy jest niższa temperatura. 

Ogranicz wychodzenie z domu w godzinach południowych 

Nie wychodź z seniorem, kiedy słońce najbardziej prominiuje, czyli w okolicach 12. Staraj się w miarę możliwości planować aktywności na pory ranne i wieczorne, gdy temperatury są niższe. 

Przewiewne ubrania

Letnia garderoba seniorów powinna być przewiewna, z naturalnych materiałów. Pamiętaj zawsze by senior miał okrycie na głowie - kapelusz, czapkę lub chustkę. 

Regularnie sprawdzaj kondycję podopiecznego

Obserwuj seniora pod kątem odwodnienia lub/i przegrzania. Wśród sygnałów alarmujących są: ból i zawroty głowy, osłabienie, wysoka temperatura ciała, nudności i utrata przytomności. Jeśli zauważysz któryś z objawów-skontaktuj się z lekarzem. 

Opiekunki - łączymy się 

Zapraszamy do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz do dołączenia do naszej grupy zrzeszającej opiekunów osób starszych.