U seniorów czasami można zaobserwować spadek nastroju i codzienne niezadowolenie. Kiedy sytuacja zaczyna być niebezpieczna i czy może prowadzić do zagrożenia życia? Jak w takim przypadku powinna zareagować opiekunka?

 

źródło: www.unsplash.com

 

Depresja osób starszych wygląda nieco inaczej niż w przypadku nastolatków. Objawy choroby często są ignorowane przez najbliższe osoby seniora i mylone z procesem starzenia się. Niezauważone mogą doprowadzić do prób samobójczych, jak rozpoznać depresję u osób starszych? 

Depresja osób starszych najczęściej dotyka osoby po 65 roku życia. Na początku twierdzono, że częściej cierpią na nią kobiety, dziś mówi się, że płeć nie ma znaczenia. Za przyczyny choroby uważa się, np. niesprawność wywołaną chorobą, śmierć współmałżonka lub nagłą zmianę w życiu. Ludzie starsi boją się postępujących zmian i nieodwracalnego procesu starzenia się. Innymi przyczynami depresji mogą być choroby biologiczne, np. choroba Alzheimera.

 

Objawy depresji u seniora to:

  • poczucie zagubienia,
  • kłopoty z koordynacją myśli oraz ruchów,
  • kłopoty z pamięcią,
  • drażliwość,
  • utrata zadowolenia z życia, problem odczuwania przyjemności z rzeczy, które kiedyś były dla seniora istotne,
  • negatywna ocena przeszłości, teraźniejszości i przyszłości,
  • niskie poczucie własnej wartości,
  • nieustanny brak energii i szybkie męczenie się (nawet po niewielkim wysiłku),
  • problemy ze snem,
  • zaburzenia łaknienia,
  • poczucie lęku, stan napięcia i trudność w odpoczynku,
  • pojawienie się myśli samobójczych,
  • objawy somatyczne (bóle w klatce piersiowej, duszności, nudności),
  • skłonność do narzekania i hipochondrii, 

 

W etapie zaawansowanej depresji, senior przestaje odpowiadać na jakikolwiek kontakt z rzeczywistością. Przestaje widzieć sens w życiu, dbaniu o siebie, potrafi nie wychodzić z łóżka, pojawiają się problemy z chęcią spożywania pokarmów. Niestety, ale takie zachowanie może pogłębić inne choroby i w późniejszym czasie doprowadzić do śmierci.

 

Depresja próby samobójcze

Depresja to choroba, która niezależnie od wieku może doprowadzić do próby samobójczej. W 2015 roku samobójstwo popełniło 5.5 tysiąca osób, a dwa tysiące z nich było po 60 roku życia. Nastolatki zazwyczaj wykonują 5,6 prób, ludzie starsi dokonują wtargnięcia na swoje życie skutecznie już za pierwszym razem. Do zaawansowania choroby może prowadzić także interakcja leków przeciwdepresyjnych z tymi, które przyjmowane są na inne choroby, takie jak podwyższone ciśnienie, problemy z sercem. O nagłym pogorszeniu nastroju zawsze należy powiedzieć lekarzowi pierwszego kontaktu. Po zdiagnozowaniu depresji istnieje duża szansa na jej wyleczenie. Leki przeciwdepresyjne skutecznie pozwalają wygrać z chorobą. 

 

Jak pomóc choremu? 

Jednym ze skutecznych sposobów walki z depresją jest aktywizacja seniora. Ważne, aby senior poczuł się potrzebny, a także miał szansę zintegrować się z rówieśnikami. Dobrym sposobem może okazać się skorzystanie z zajęć organizowanych przez kluby seniora lub uniwersytety trzeciego wieku.

 Jeśli depresja jest bardziej zaawansowana i w znaczny sposób utrudnia życie seniora, należy skupić się na tym, aby okazać mu bliskość i zainteresowanie. Nie należy krytykować go, ani wprawiać osoby starszej w poczucie winy. Nie powinno się wyręczać seniora w codziennych czynnościach, ponieważ może poczuć się niepotrzebny. Warto pytać, prosić o radę i rozmawiać. Oprócz tych działań, zawsze należy pamiętać o zdrowej diecie, która nie wywoła dodatkowego osłabienia organizmu. 

Depresja to choroba, która dotyka ponad 20% osób w wieku emerytalnym. Niestety często próby samobójcze w podeszłym wieku kończą się śmiercią, więc warto bacznie obserwować zachowania seniora. Zdiagnozowanie depresji będzie stanowić podstawę odpowiedniego leczenia i może pomóc uniknąć tragicznych skutków i polepszyć nastrój seniora.

 

Dołącz do naszej społeczności 

Zapraszamy do polubienia naszego profilu na Facebooku, gdzie czekają na Was wartościowe materiały.