Nikt z nas nie lubi podejmować trudnych decyzji, jednak życie często nasz do tego zmusza. Jedną z nich jest podjęcie decyzji odnośnie opieki nad naszym rodzicem, w momencie, kiedy jest coraz mniej samodzielny, a my nie możemy poświęcić mu wystarczająco dużo uwagi. Wówczas pojawia się problem, w którym rozważamy odpowiednią opiekę. O tym kiedy warto wybrać opiekunkę, a kiedy dom seniora przeczytacie w artykule. 

Tempo współczesnego życia, pęd za karierą i byciem najlepszym, często pozbawia nas wolnego czasu, który moglibyśmy poświęcić bliskim. Nie mamy możliwości opiekowania się rodzicami, kiedy ich stan się pogarsza w związku m.in. z naszą pracą. Kiedy dotrze do nas to, że borykamy się z problem i musimy zapewnić naszemu bliskiemu opiekę rozważamy dwie opcje - dom seniora lub opiekunkę.

Kiedy warto wybrać dom seniora?

Domy spokojnej starości często budzą skrajne emocje i skojarzenia. Wielu osób uważa, że jeśli odda się osobę do domu opieki, to znaczy, że pozbywamy się problemu, a warunki panujące w ośrodkach są na bardzo niskim poziomie. To nieprawda. Istnieją zarówno domy seniora prowadzone przez instytucje publiczne jak i niepubliczne, a jakość świadczonych przez nich usług różni się. Ze względu na długie kolejki do publicznych domów opieki, wiele osób decyduje się na prywatne, które są często lepiej dostosowane do potrzeb seniorów, oraz oferują więcej świadczeń na wysokim poziome. Znalezienie domu seniora nie powinno być trudne, ponieważ z roku na rok pojawia się ich coraz więcej. Warto wspomnieć również o tym, że prywatne domu opieki często oprócz profesjonalnej i kompleksowej opieki oferują dodatkowe zajęcia dla seniorów i rehabilitację. Zanim jednak podejmiemy ostateczną decyzję, warto sprawdzić warunki w innych miejscach, poczytać fora internetowe i przede wszystkim porozmawiać o tym pomyśle z naszym bliskim. 

Kiedy warto wybrać opiekę domową?

Inną formą opieki jest opiekunka seniora. W tym przypadku senior nie musi nigdzie się przeprowadzać, a profesjonalną opiekę ma w swoim domu, gdzie czuje się bezpiecznie i komfortowo. Decydując się na opiekę domową należy rozważyć, czy zależy nam na opiece całodobowej, czy dziennej. Warto pamiętać o tym, że jeśli zdecydujemy się na opiekę całodobową, powinniśmy zapewnić opiekunce zakwaterowanie. Minusem tej opcji opieki może być brak lekarza w pobliżu, który mógłby szybko zareagować i udzielić odpowiedniej pomocy. Opiekunka zajmie się seniorem, zadba o jego podstawowe potrzeby i w razie konieczności pomoże w przypadku pojawienia się problemów.

Co wybrać? 

Wybór należy do Ciebie. Warto rozważyć wszystkie plusy i minusy zarówno opieki domowej jak i opieki w domach seniora. Pamiętaj, że istotnym aspektem w życiu jest utrzymywanie więzi towarzyskich, a to niewątpliwie oferuje dom seniora. Oprócz tego domy seniora wiążą się z wykwalifikowanym, profesjonalnym personelem oraz opieką lekarską, a także rehabilitacyjną.