Dieta diabetyka – co warto wiedzieć? Osoby cierpiące na problemy zdrowotne powinny w szczególny sposób dbać o swoją dietę. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku chorób metabolicznych, takich jak cukrzyca. Jednak słysząc słowo „dieta” automatycznie myślimy o restrykcyjnych regułach i zakazach.

Tymczasem, jeśli chodzi o zalecenia żywieniowe dla diabetyków, nie ma czegoś takiego jak dieta cukrzycowa. Obowiązują zasady zdrowego odżywiania.

 

 

Więcej niż zdrowe odżywianie

Zdrowe odżywianie jest pojęciem szerokim, aby się mu przyjrzeć bliżej, warto znać główne zasady obowiązujące w świecie jedzenia. Głównym źródłem energii dla każdego z nas są węglowodany. Zaleca się spożywanie węglowodanów złożonych, które w procesie trawienia rozbijane są do cukrów prostych i dzięki insulinie przedostają się do komórek, odżywiając je. Im bardziej złożone węglowodany, tym proces ich trawienia jest dłuższy, a tym samym poziom glukozy we krwi wzrasta powoli i dłużej utrzymuje się na stałym poziomie.

Węglowodany złożone znajdziemy m.in. w razowym pieczywie, kaszach, ciemnych makaronach i brązowym ryżu. Źródłem białka w menu osób z cukrzycą powinno być: chude mięso, drób, dobrej jakości wędliny oraz ryby. Zaleca się wybieranie tłustych ryb, bogatych w kwasy omega-3. Wartościowym źródłem białka są także warzywa strączkowe, tofu i komosa ryżowa oraz produkty mleczne. Ze względu na zawartość laktozy – cukru mlekowego – zdarza się, że nabiał znacznie podnosi poziom glikemii. Dlatego bezpieczniej jest wybierać jego wersje sfermentowane, takie jak jogurty, kefiry czy niskotłuszczowe twarogi. - Menu diabetyka, podobnie jak u osób zdrowych, powinno składać się z odpowiednich proporcji węglowodanów, białka i tłuszczu, musi też uwzględniać odpowiednią ilość warzyw i owoców.

Prawidłowy sposób odżywiania stanowi element terapii cukrzycy – tłumaczy dietetyk Malwina Pruska-Strakacz. W racjonalnym odżywianiu osoby z cukrzycą, ogromną rolę odgrywają warzywa, które zawierają mniej węglowodanów niż owoce. Jednocześnie zawierają one błonnik, zapewniający uczucie sytości i spowalniający wchłanianie węglowodanów, a tym samym wzrost cukru we krwi. Warto pamiętać, aby warzyw nie rozgotowywać – kalafior, brokuł, bób czy fasolka szparagowa powinny być podawane na półtwardo, ponieważ zbyt długa obróbka cieplna podnosi ich indeks glikemiczny. Uważać trzeba natomiast na owoce, które zawierają spore ilości fruktozy i glukozy. Diabetykom zaleca się unikanie tych najsłodszych – winogron, ananasów, gruszek, fig czy bananów. Owoce powinno się łączyć z produktami białkowo-tłuszczowymi. Lepiej zjeść owoc z jogurtem, orzechami i płatkami owsianymi, aby zmniejszyć ryzyko szybkiego wzrostu i potem nagłego spadku glikemii.

Tłuszcz to składnik, który nie sprzyja zdrowiu diabetyka. Jest on bardzo kaloryczny, a nadmierna masa ciała sprzyja oporności organizmu na insulinę. Tłuszcz powinien być ograniczany, ale nie eliminowany całkowicie. Lepiej unikać tłuszczów zwierzęcych, boczku, kiełbas i słoniny, w zamian wybierać te pochodzenia roślinnego – oliwa do sałatek, a w ramach przekąski orzechy – kaloryczne, ale bogate w tłuszcze omega-3.

 

 

Dieta diabetyka - podsumowanie

Diabetycy powinni przestrzegać kilku prostych zasad. Istotne są ilość i jakość produktów oraz czas przyjmowania posiłków. Zalecane jest spożywanie produktów o niskim i średnim indeksie glikemicznym, planowanie małych posiłków co 2–3 godziny i w przypadku pacjentów z nadwagą i otyłością (zazwyczaj pacjenci z cukrzyca typu 2) stopniowa redukcja wagi. W przypadku cukrzycy typu 1, ważne jest również odpowiednie przeliczanie wymienników węglowodanowych, wymienników białkowo-tłuszczowych i jednostek insuliny. Prawidłowe odżywianie to konieczny element leczenia cukrzycy, równie ważny jak insulina, leki doustne czy wysiłek fizyczny.

 

Dołącz do naszej społeczności 

Zapraszamy do polubienia naszego profilu na Facebooku, gdzie czekają na Was wartościowe materiały. 

Jeśli jesteś opiekunką/em lub chcesz podjąć pierwszą pracę w opiece dołącz do naszego Forum dla Opiekunek oraz zapisz się bezpłatnie w naszej bazie opiekunek.

A jeśli szukasz opieki dla swojego bliskiego, zamieść ogłoszenie na naszym portalu oraz dołącz do naszej społeczności.

/opr. raf/