Odwrócona hipoteka to forma kredytu, która przeznaczona jest głównie dla osób starszych będących właścicielami nieruchomości. Decydując się na odwróconą hipotekę, osoba otrzymuje środki przeznaczone na dowolne cele. Odwrócona hipoteka dotyczy głównie osób w podeszłym wieku i jest formą kredytu hipotecznego dla właścicieli nieruchomości. Na czym dokładnie polega i czy warto się na to zdecydować?

Zapraszamy do dyskusji na ten temat na naszej grupie na Facebooku dla opiekunek. Kliknij TUTAJ!

 

odwrócona hipotekaźródło: https://unsplash.com/

 

Idea odwróconej hipoteki

Standardowy kredyt hipoteczny polega na tym, że klient otrzymuje od banku pieniądze na zakup bądź budowę nieruchomości. Po otrzymaniu środków i wykorzystaniu ich, klient jednorazowo lub w ratach spłaca kredyt. Często spłata zadłużenia trwa kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat. Odwrócona hipoteka jest rozwiązaniem stosunkowo nowym i jak sama nazwa wskazuje, staje się przeciwieństwem zwykłej hipoteki. W tym przypadku bank wypłaca klientowi środki finansowe, które stanowią równowartość nieruchomości. Spłata następuje poprzez przejęcie przez bank nieruchomości po śmierci właściciela. Możliwość skorzystania z tej formy kredytu hipotecznego w Polsce dostępna jest od 2014 roku. W innych krajach znana jest nieco dłużej, a popularność tego rozwiązania stale rośnie. Państwem, którego obywatele najczęściej korzystają z usługi odwróconej hipoteki są Stany Zjednoczone. W Europie są to kraje takie jak Francja, Niemcy, Włochy, Hiszpania, czy Węgry. 

 

Odwrócona hipoteka a obowiązki banku

Jednym z obowiązków, które bank powinien wykonać jeszcze przed podpisaniem umowy to dostarczenie klientowi w przeciągu dwóch tygodni wszelkich informacji dotyczących oferty kredytowej. Bank powinien także dokonać analizy historii zobowiązań klienta, stan nieruchomości i przedstawienie listy wymaganych dokumentów. W przeciwieństwie do standardowego kredytu hipotecznego, bank nie sprawdza zdolności kredytowej kredytobiorcy. 

 

odwrócona hipoteka

źródło: https://unsplash.com/

 

Odwrócona hipoteka - dobra dla seniora? 

Oferta odwróconej hipoteki jest skierowana głównie do seniorów. Jest to idealny sposób na dodatkowy zarobek lub dodatek do renty i emerytury. Seniorzy często są właścicielami nieruchomości usytuowanych blisko rodziny lub w formie cohousingu, o którym pisaliśmy w tym artykule. (będzie link) Dla osób w podeszłym wieku kluczową rolę odgrywa możliwość przepisania swojego majątku na przyjaciół lub krewnych. Odwrócona hipoteka nie pozbawia spadkobierców prawa do nieruchomości. Mogą spłacać zadłużenie lub zdecydować o przekazaniu nieruchomości na rzecz banku. Jeżeli wartość mieszkania lub domu będzie większa niż kwota zadłużenia, spadkobiercy otrzymają należną rekompensatę.  

 

Pomimo tego, że ustawa dotycząca możliwości odwróconej hipoteki pojawiła się w Polsce już w 2014, do tej pory żaden polski bank nie zdecydował się na wprowadzenie takiej oferty.  Odwrócona hipoteka świetnie sprawdza się za granicą i być może w przyszłości rozwinie się także w naszym kraju. Jeżeli tak się stanie, warto skonsultować się z radcą prawnym i rodziną, aby nie paść ofiarą oszustwa.

 

 

Dołącz do naszej społeczności 

Zapraszamy do polubienia naszego profilu na Facebooku, gdzie czekają na Was wartościowe materiały. 

Jeśli jesteś opiekunką/em lub chcesz podjąć pierwszą pracę w opiece dołącz do naszego Forum dla Opiekunek oraz zapisz się bezpłatnie w naszej bazie opiekunek.

A jeśli szukasz opieki dla swojego bliskiego, zamieść ogłoszenie na naszym portalu oraz dołącz do naszej społeczności.

 

A.S.