Jesień życia może kojarzyć się z nudą, na szczęście istnieje wiele rozwiązań, które w pozytywny sposób zajmują czas seniorom. Wcześniej pisaliśmy o tym, że rozwój w podeszłym wieku to rozwiązanie, które pozwala spowolnić wiele rodzajów chorób, a także poznawać nowych ludzi.

Niektórymi z miejsc, w których seniorzy mogą aktywnie spędzić czas są uniwersytety trzeciego wieku oraz kluby seniora. Świetnym pomysł na pozbycie się nudy i poznanie nowych osób to zapisanie się do klubu seniora lub na zajęcia uniwersytetu trzeciego wieku. Co znajduje się w ofercie poszczególnych obiektów?

 

źródło: www.unsplash.com

 

Co to jest klub seniora?

Klub seniora lub klub emeryta jest to miejsce, w którym spotykają się starsi ludzie i wspólnie spędzają czas. Nie ma konkretnego progu wiekowego, który trzeba przekroczyć, aby zapisać się do klubu seniora. Zwykle członkami są osoby po 50 roku życia. Organizacje działają najczęściej przy kościołach, spółdzielniach mieszkaniowych lub fundacjach, np. takich jak Polski Czerwony Krzyż. Kluby zwykle nie pobierają żadnych opłat za uczestnictwo w spotkaniach, ewentualnie tworzone są zrzutki na konkretne cele, typu wycieczka lub wstęp do wybranego miejsca. Kluby zwykle finansowane są ze środków publicznych w ramach programów i konkursów państwowych.

 

Jak działają kluby seniora?

Najważniejsze w działaniu klubu seniora to poczucie wspólnoty wszystkich członków. Uczestnicy zgromadzeń dzielą się swoimi pasjami, bawią się i organizują wspólny czas. Odwiedzają miejsca kultury, chodzą wspólnie do kina i teatru, organizują potańcówki i wieczorki poetyckie. Seniorów łączy rodzinna atmosfera, przygotowują wspólne święta, np. wigilię lub wielkanocne śniadania. Członkowie angażują się również w akcje charytatywne, organizują różnego rodzaju zbiórki i pomoc w ośrodkach opieki. 

 

Co to są uniwersytety trzeciego wieku?

Uniwersytety trzeciego wieku to instytucje, które umożliwiają osobom starszym edukację. Pierwszy uniwersytet tego typu powstał w 1975 roku. Idea ma swoją kontynuację w dzisiejszych czasach, a organizacji wciąż przybywa. Podczas zajęć seniorzy mogą poszerzyć swoją wiedzę z różnych dziedzin nauki, w zależności od programu konkretnej instytucji.

 

Jak działają uniwersytety trzeciego wieku?

W przeciwieństwie do klubów seniora, uniwersytety trzeciego wieku pobierają zwykle czesne od swoich studentów. Nie jest to wielka suma i waha się zazwyczaj od kilkudziesięciu do kilkuset złotych za semestr, w ofertach można spotkać się z dodatkowo płatnymi zajęciami fakultatywnymi. Zajęcia mają na celu poszerzyć zdolności intelektualne słuchaczy. Nierzadko można skorzystać również z kursów językowych, komputerowych, a także prowadzonych aktywności fizycznych. Uniwersytety trzeciego wieku to doskonałe miejsce na poznanie nowych ludzi i sposób na nudę i rozwój na emeryturze. Warto zapoznać się z ofertą uniwersytetu trzeciego wieku w okolicy zamieszkania seniora.

Rozwój i nauka to procesy, które powinny towarzyszyć człowiekowi przez całe życie. Istnieje wiele miejsc, w których seniorzy mogą szkolić swoje umiejętności, np. kluby seniora lub uniwersytety trzeciego wieku. Warto zapoznać się z ofertami tych organizacji w swojej okolicy.

 

Dołącz do naszej społeczności 

Zapraszamy do polubienia naszego profilu na Facebooku, gdzie czekają na Was wartościowe materiały. 

Jeśli jesteś opiekunką/em lub chcesz podjąć pierwszą pracę w opiece dołącz do naszego Forum dla Opiekunek oraz zapisz się bezpłatnie w naszej bazie opiekunek.

A jeśli szukasz opieki dla swojego bliskiego, zamieść ogłoszenie na naszym portalu oraz dołącz do naszej społeczności.

 

A.S.