Co mogę zrobić, aby żyć w sprawności, aby dalej cieszyć się wynikami w sporcie, jaki uprawiam? Jak zachować siłę i sprawność będąc seniorem? To pytanie przyświecało autorowi książki, którą chciałbym wszystkim dziś polecić.

 

Źródło: www.pexels.com

 

Joe Friel –  autor tej pasjonującej książki jest sportowcem, a w chwili jej tworzenia skończył 70 lat. Napisał kilkanaście bestsellerów o tematyce sportowej, jest wielokrotnym zwycięzcą zawodów w kategoriach Masters i trenerem z ponad 30-letnim stażem. Swoje niezwykłe doświadczenie zawdzięcza pracy z osobami w różnym wieku, o różnych możliwościach i będących na różnych poziomach zaawansowania – od amatorów po zawodowych sportowców – a to czyni tę pozycję uniwersalną dla każdego czytelnika.

Książka „Szybkość i siła po 50-tce” powstała z potrzeby serca, co czuć, gdy czyta się każdy wers. Joe Friel szukał odpowiedzi na odczuwalne zmniejszenie własnej formy. Studiując wszystkie dostępne badania dotyczące uprawiania sportów wytrzymałościowych w wieku dojrzałym, funkcjonowania naszego organizmu, procesów zachodzących w ciele,

 

„Starość to nie utrata młodości, ale kolejny etap wypełniony nowymi możliwościami i siłą” Betty Friedan

 

„Lepiej się zużyć niż zardzewieć” Jack Lalane

 

„Wiek jest tym, czym myślisz, że jest. Jesteś tak stary, za jakiego się uważasz.” Muhammad Ali

 

To tylko kilka pięknych cytatów z tej książki. „Szybkość i siła po 50-tce” Joe Friel obfituje w piękne i mądre sentencje, które można wykorzystać nie tylko w sporcie.

 

Osobiście uważam, że czytanie książek jest ważnym elementem naszego życia. Jeszcze większe znaczenie ma lektura rozwijająca nasze pasje i te, które pomagają nam dokonywać zmian na lepsze. Dlatego „Szybkość i siła po 50-tce” Joe Friela według mnie należy do pozycji obowiązkowych. To uniwersalny niezbędnik nie tylko na wyłączność dojrzałych seniorów. Każdy, kto jest aktywny sportowo, zadaje sobie przecież pytania: gdzie jest kres możliwości mojego organizmu i ile lat jeszcze będę mógł trenować? Ci, którzy wciąż zadają sobie pytanie czy dla nich jest nie za późno trafią tu tez na idealne dla nich informacje.

 

Autor, jako wybitny praktyk pracujący z zawodnikami na różnych poziomach zaawansowania przedstawia w tej publikacji wyniki badań dotyczące procesów starzenia się człowieka i ich wpływu na aktywność. Bibliografia na końcu książki robi z tej pracy prawie dzieło naukowe.

 

Podczas lektury dowiadujemy się dużo o fizjologii starzenia się organizmu i przyczynach spadku aktywności sportowej. Autor z jednej strony dość drobiazgowo i czasem wręcz naukowo przedstawia nam procesy starzenia się ciała ludzkiego. Z drugiej strony udziela konkretnych wskazówek, wyjaśnia podstawy treningu i zapoznaje z treningiem zaawansowanym, zwracając szczególną uwagę na wypoczynek i regenerację. Friel opisuje konkretne działania, które należy wzmocnić, aby rekompensować straty organizmu wywołane wiekiem. Szczerze polecam to co znajdziecie na samym końcu książki - konkretny plan treningowy dedykowany seniorom oraz wskazówki, jak go zastosować w swoim indywidualnym przypadku

 

Książka prezentuje pozytywny scenariusz naszej aktywnej starości, ale informuje też, że pewnych zmian nie uda nam się zatrzymać, można je jedynie spowolnić. Dla mnie i tak powiało optymizmem, ale jak ma być inaczej, kiedy nagle dowiaduję się, że do 70-tki, ćwicząc regularnie i utrzymując intensywność, ciągle mogę rywalizować i się rozwijać, realizować swoje cele i spełniać marzenia?

 

Czy Joe Friel znalazł patent na zachowanie senioralnej aktywności?

 

Tak naprawdę Friel w swojej książce daje czytelnikom klucz do aktywnej starości – jest nim intensywność treningów. Zastrzega przy tym, że nie mniejsze znaczenie, choć ciągle nie do końca zbadane, mają czynniki genetyczne oraz siła charakteru człowieka.

 

Dla mnie ta książka jest cudowną, odkrywczą podróżą do mojego wnętrza.

 

„Starość” bowiem „to tylko postawa. Czy zdecydujesz, że najlepsze lata masz już za sobą, czy przed sobą, i tak będziesz miał rację”.

 

A Ty, jaką podejmiesz decyzję?

 

Dołącz do naszej społeczności 

Zapraszamy do polubienia naszego profilu na Facebooku, gdzie czekają na Was wartościowe materiały. 

Jeśli jesteś opiekunką/em lub chcesz podjąć pierwszą pracę w opiece dołącz do naszego Forum dla Opiekunek oraz zapisz się bezpłatnie w naszej bazie opiekunek.

A jeśli szukasz opieki dla swojego bliskiego, zamieść ogłoszenie na naszym portalu oraz dołącz do naszej społeczności.

PM