Kamper, przyczepa – na pierwszy rzut oka kojarzy się z latem, wypoczynkiem – sportami wodnymi, jak również czasem z planem filmowym, miejscem wypoczynku aktorów na planie filmowym. Prawdą jest, iż szczególnie Półwysep Helski jest szczególnym miejscem na mapie naszego kraju jeśli chodzi o ilość przyczep i kamperów w sezonie letnim – powód?

Zatoka Pucka i jej wyśmienite warunki do uprawiania sportów wodnych. Jednak z tego tez powodu uczęszczają tam najczęściej osoby młodsze lub w sile wieku zaangażowane w wind lub kite- surfing.

 

Źródło: www.unsplash.com

 

Czy rzeczywiście uprawianie karawaningu to może już styl życia?

            Badania wieku użytkowników kamperów w Europie ( na  2018 rok ) wskazują, iż 38% to osoby w wieku 40-50 lat, 30%  to 50-60 lat i wreszcie 32% powyżej 60 roku życia. Najczęściej podróżują w dwie osoby (80%) i aż 90% odbywa 2-5 dłuższych podróży w ciągu roku.

 

A jak jest w Polsce? To co z pewnością można zauważyć w roku 2020 to zdecydowanie większe zainteresowanie ta formą spędzania wolnego czasu ze względu na ograniczenia związane z pandemią. Analizując obecnie fora internetowe dedykowane użytkownikom kamperów – można przyjąć za pewnik, iż coraz większa ilość osób z radością „zaraża” się wirusem caravaningu jako chyba najwyższej formy wolności w turystyce ponieważ;

  • nie trzeba robić rezerwacji
  • nie trzeba przygotowywać szczegółowego planu podróży
  • można stołować się „u siebie” dbając wcześniej o odpowiednia aprowizacje
  • można zostać dłużej w miejscu, w którym po prostu mi się podoba
  • można opuścić miejsce w którym zdecydowanie mi się nie podoba właściwie w kilka minut
  • można poznawać świat i jego kulturę bezpośrednio – jak organizują sobie życie caravaningowe przedstawiciele innych krajów- widać czasem na przysłowiowe wyciągniecie ręki , jeśli na przykład korzystamy z kempingu lub kamper parku
  • można korzystać z przywilejów nocowania w gospodarstwach agroturystycznych w zachodniej Europie, praktycznie za darmo przez 24h
  • na tę „chorobę nie ma szczepionki” i oby jej nie wynaleziono…

 

Hobby czy styl życia?

Jeśli dysponujemy odpowiednią ilością czasu, w którym możemy się cieszyć wolnością w kamperze to pojawia się temat ile to może kosztować?

Niektórzy przeliczają opłacalność posiadania własnego kampera licząc ilość nocy w nim przespanych. Jeśli planujemy spędzić tam 2 -3 tygodnie w ciągu roku, warto pomyśleć o wynajęciu kampera szczególnie jest to opłacalne poza szczytem sezonu (lipiec - sierpień). W chwili obecnej podaż wypożyczalni jest zdecydowanie większa niż przed rokiem, a można też przecież wybierać opcję wynajmu za granicą – gdzie można na przykład dolecieć samolotem. W sytuacji, gdzie planujemy robić sobie więcej wycieczek w ciągu roku można zastanowić się nad kupnem własnego kampera – gdzie ceny „sensownych” używanych egzemplarzy zaczynają się już od kilkudziesięciu tysięcy złotych. Lista cen nowych rozpoczyna się właściwie od 180 tys PLN. W ten sposób mamy swój dom na kółkach przez cały rok dla siebie, choć też gdy go nie używamy – możemy wynająć go w ten sposób zarabiając.

 

            Kiedy z hobby caravaningowe staje się stylem życia? Oczywiście - kiedy nie jesteśmy „przywiązani” zawodowo lub prywatnie do jednego miejsca, ale chyba najważniejszy jest opisany powyżej wirus – gdy  chcemy codziennie czerpać satysfakcję z podróżowania i poznawania życia gdzie indziej z zupełnie innej perspektywy. Obecnie ( nawet w czasie pandemii) sporo naszych rodaków spędza zimowe wieczory na południu Europy ciesząc się zupełnie inną pogodą i klimatem – korzystając również z braku turystów w najbardziej atrakcyjnych miejscach. W chwili obecnej gdzie korzystając z internetu możemy być dostępni właściwie cały czas, coraz więcej takich sytuacji gdzie początkowo hobby , niezależnie od wieku, staje się dla nas czymś więcej możemy być pewni.

 

Do zobaczenia w drodze!

 

Dołącz do naszej społeczności 

Zapraszamy do polubienia naszego profilu na Facebooku, gdzie czekają na Was wartościowe materiały. 

Jeśli jesteś opiekunką/em lub chcesz podjąć pierwszą pracę w opiece dołącz do naszego Forum dla Opiekunek oraz zapisz się bezpłatnie w naszej bazie opiekunek.

A jeśli szukasz opieki dla swojego bliskiego, zamieść ogłoszenie na naszym portalu oraz dołącz do naszej społeczności.