Śmigus Dyngus wywodzi się od słowiańskiej tradycji, a pierwszy zapis o nim znaleziono w XV-wiecznym Poznaniu. Dawniej śmigus polegał na wzajemnym oblewaniu się wodą, a dyngus na chodzeniu po okolicznych domach i zbieraniu różnego rodzaju darów (najczęściej były to jajka).

Lany poniedziałek świętuje się różnie, w zależności od regionu kraju. Jak dokładnie to wygląda w konkretnych rejonach Polski i za granicą?

 Jeśli chcesz porozmawiać lub podzielić się swoją opinią lub doświadczeniami z innymi opiekunkami - dołącz do naszej grupy na Facebooku. Wspierajmy się! Dołącz teraz!

 

 

Kaszubskie tradycje

Na Kaszubach nie obchodzono stricte lanego poniedziałku, gdyż nie oblewano się wodą. Na północy Polski panował jednak inny zwyczaj. Podczas świąt wielkanocnych należało wykąpać się jeziorze lub rzece. Twierdzono, że uchroni to przed różnego rodzaju chorobami. Ciekawe, że podczas drogi do wody i z powrotem nie można było z nikim rozmawiać i oglądać się za siebie.

 

Cieszyńskie zwyczaje

W Cieszynie i okolicach śmigus-dyngus polegał na oblewaniu dziewcząt wodą przez młodych chłopców. Miało to symbolizować życzenie zdrowia. Panowało bowiem powiedzenie, że jeśli panna została sucha, nikt się nią nie interesuje i odbierała to za obrazę. W kolejny dzień młode kobiety mogły zemścić się na panach i odwdzięczyć im się tym samym, zwyczaj ten jednak nie przetrwał. 

 

Małopolska i śmigus dyngus

 

W małopolsce w noc poprzedzającą lany poniedziałek po ulicach krążą tzw. dziady śmigustne. Postacie są owinięte w słomę, a twarz mają zasłoniętą maską lub pończochą. Stwory mają korzystać z blaszanego rogu i prosić o datki polewając przy tym wodą. Z pewnością jest to ciekawy sposób na obchodzenie śmigusa-dyngusa.

 

Lany poniedziałek za granicą

Drugi dzień świąt wielkanocnych pod postacią śmigusa dyngusa obchodzi się również na Węgrzech. W tym państwie święto znane jest bardziej jako “locsolkodas”, czyli “zraszanie”. Podobnie jak w Polsce, tradycja nakazuje na spryskiwanie młodych kobiet wodą przez zainteresowanych nimi mężczyzn. Dziś tradycja wygląda nieco inaczej, a zamiast wody używa się perfum. Dziewczęta w zamian podają chłopcom pisanki lub alkoholowy napój “palinka”. Dyngus obchodzony jest również na Słowacji i zachodniej Ukrainie. 

Jeśli chcesz porozmawiać lub podzielić się swoją opinią lub doświadczeniami z innymi opiekunkami - dołącz do naszej grupy na Facebooku. Wspierajmy się! Dołącz teraz!

 

Wielkanoc w Europie

Pomimo tego, że nie wszystkie kraje obchodzą lany poniedziałek - każdy z nich ma swoje tradycje wielkanocne. W Niemczech obchodzi się, np. bukiet wielkanocny (pisaliśmy o nim w TYM artykule). W Wielkiej Brytanii ciekawym zwyczajem jest pojedynek na jajka. Zawodnicy trzymają jaja w dłoni i uderzają przeciwnika, tradycja ta znana jest także w Bułgarii. Hiszpanie z kolei kładą większy nacisk na mękę Jezusa Chrystusa niż na zmartwychwstanie. Nie znajdziemy tutaj wielu kolorowych pisanek, ale możemy wziąć udział w licznych marszach upamiętniających biblijne wydarzenie. Mroczny klimat kończy się wraz z nadejściem niedzieli, wtedy rozpoczynają się huczne tańce i radosne przedstawienia. Tradycje zależą od kraju, przykładowo, we Francji nie przywiązuje się dużej wagi do Wielkanocy, a jedyną tradycją w tym państwie jest skosztowanie omleta.

 

W każdym regionie i kraju święta obchodzone są inaczej, pamiętajmy jednak, że najważniejszy jest czas spędzony z bliskimi, chwila odpoczynku i troski o rodzinę. Zarówno opiekunkom, seniorom i wszystkim czytelnikom życzymy mokrego śmigusa-dyngusa! 

 

Dołącz do naszej społeczności 

Zapraszamy do polubienia naszego profilu na Facebooku, gdzie czekają na Was wartościowe materiały. 

Jeśli jesteś opiekunką/em lub chcesz podjąć pierwszą pracę w opiece dołącz do naszego Forum dla Opiekunek oraz zapisz się bezpłatnie w naszej bazie opiekunek.

A jeśli szukasz opieki dla swojego bliskiego, zamieść ogłoszenie na naszym portalu oraz dołącz do naszej społeczności.