Zdrowie psychiczne jest bardzo ważne. Osoby starsze są bardziej narażone na choroby psychiczne takie jak np. depresja, która często spotęgowana jest przez samotność. Przeczytaj, jak pomóc w utrzymaniu równowagi psychicznej w jesieni wieku. 

Interakcje międzyludzkie 

Utrzymywanie kontaktu z ludźmi jest bardzo ważne i może pomóc w utrzymaniu dobrego zdrowia psychicznego. Wspólne spędzanie czasu z bliskimi jest bardzo korzystne, a nawet krótka rozmowa z sąsiadem jest niezwykle cenna.

Pasje i zainteresowania 

Warto rozwijać swoje pasje i zainteresowania, niezależnie od wieku. Jeśli zawsze marzyłaś o tym, by zacząć haftować, to teraz jest na to czas. Pasje można rozwijać np. podczas zajęć aktywizujących w klubach seniorów, a to wpływa również na polepszenie naszych relacji interpersonalnych i pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie.

Zdrowa, wartościowa dieta

Tak, dieta również ma ogromne znaczenie na nasze zdrowie psychicznie. Nie bez powodu mówi się, że “jesteś tym, co jesz”. Zdrowa dieta, pełna wartościowych składników, minerałów i witamin wspiera nasze zdrowie psychiczne. 

Trening mózgu - łamigłówki, krzyżówki, gry planszowe 

W wieku senioralnym należy trenować mózg, aby zapobiec np. demencji. Więcej o treningu mózgu - przeczytacie w tym artykule

Aktywność fizyczna - spacer, gimnastyka, jazda na rowerze

Aktywność fizyczna jest wskazana niezależnie od wieku. W związku z licznymi ograniczeniami związanymi ze zdrowiem seniorów należy dopasować aktywność zgodnie z możliwościami seniora. Pamiętaj jednak, że nawet 30-minutowy spacer ma zbawienne korzyści dla naszego zdrowia. 

Zdrowy styl życia

W wieku starczym powinniśmy szczególnie zadbać o siebie i wyeliminować złe nawyki i używki, które negatywnie wpływają na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. 

 

Każdy z nas jest inny i potrzebuje indywidualnego podejścia do dbania o swoje zdrowie psychiczne. Jeśli zauważasz u swojego bliskiego niepokojące objawy, okaż mu wsparcie i zrozumienia oraz pomóż znaleźć sposób na polepszenie jego zdrowia psychicznego.