Pisaliśmy już o tym jak Święto Babci celebrowane jest w różnych państwach. Dziś przedstawimy sposoby obchodzenia Dnia Dziadka za granicą. 

 

Źródło: www.pexels.com

 

Dzień Dziadka wraz z Dniem Babci

W wielu krajach Dzień Dziadka łączy się z Dniem Babci. Taką metodę stosują, np. Anglicy. W Wielkiej Brytanii Narodowy Dzień Dziadków jest świętem ruchomym i zawsze przypada w pierwszą niedzielę października. Uroczystość została założona przez organizację charytatywną Age Concern i celebruje się je od 2008 roku. Podobnie jak w Anglii, w USA Dzień Babci i Dziadka również jest połączone. Celebruje się je w pierwszą niedzielę po Święcie Pracy, a to wypada w pierwszy poniedziałek września. Symbolem tego święta są kwiaty niezapominajki, kościoły organizują liczne wydarzenia, a rodziny urządzają uroczyste spotkania lub grille. 

 

We Włoszech podobnie Święto Dziadków obchodzi się 2 października, a najstarszych członków rodziny porównuje się do Aniołów Stróżów. W Holandii święto celebruje się 4 czerwca, w Austrii w pierwszą niedzielę listopada, a w Estonii wypada ono w drugą niedzielę września i celebruje się je od 2010 roku.

 

“Dzień Szacunku dla Ludzi Starszych” w Japonii

 Japończycy obchodzą zaś “Dzień Szacunku dla Ludzi Starszych” i wypada w trzeci poniedziałek września. Z tym wyjątkowym dniem wiąże się niesamowita legenda, która opowiada o tym, że pewnego razu młody leśnik miał starszego i schorowanego ojca. Marzeniem ojca było napicie się bardzo dobrej sake (japoński trunek niskoprocentowy), niestety nie było go na to stać. Syn zawzięcie szukał sposobu na uradowanie ojca, gdy przemierzając leśną drogę wpadł do wąwozu, a tam ujrzał przepiękny wodospad. Postanowił ugasić w nim swoje pragnienie, lecz zamiast wody, poczuł smak wyjątkowo dobrej sake. Popędził zanieść ojcu napój, a ten od razu rozpromieniał i poczuł się lepiej. Informacja o magicznym wodospadzie szybko rozniosła się, dotarła do uszu cesarzowej. Kobieta odwiedziła ozdrowiałego staruszka i spotkanie potraktowała jako znak. Zmieniła nazwę ery na Yōrō (養老), co oznacza czas opieki nad starszymi. Wodospad został nazwany Wodospadem Yōrō (養老の滝), a na pamiątkę jesiennego jego odkrycia przez młodego myśliwego, we wrześniu zaczęto obchodzić Dzień Szacunku dla Starszych. Dziś Japończycy kupują najstarszym członkom rodziny prezenty i składają życzenia. Często domy spokojnej starości odwiedzane są przez dzieci lub lokalnych celebrytów.

Dzień Dziadka w Polsce

Święto Dziadka zaczęto obchodzić w Polsce w latach 70. od konkursu Telewizji Polskiej na ustalenie daty takiego dnia w kalendarzu. Początkową propozycją tego terminu był dzień urodzin Mieczysława Fogga, czyli 30 maja. Data ta jednak nie przyjęła się, a Święto Dziadka zaczęto obchodzić bezpośrednio po Dniu Babci. Święto zostało przeniesione do Polski z USA i stopniowo zyskiwało coraz większą popularność. 

Święto Dziadka obchodzone jest na różne sposoby, często łączy się je ze Świętem Babci, a czasami, tak jak w Polsce - jest to osobne święto. Pomimo różnic w sposobie celebrowania, wszystkie kraje łączy wspaniała intencja, czyli podziękowanie dziadkom za to, że są wspaniałymi osobami i zawsze możemy liczyć na ich pomoc. 

 

Dołącz do naszej społeczności 

Zapraszamy do polubienia naszego profilu na Facebooku, gdzie czekają na Was wartościowe materiały. 

Jeśli jesteś opiekunką/em lub chcesz podjąć pierwszą pracę w opiece dołącz do naszego Forum dla Opiekunek oraz zapisz się bezpłatnie w naszej bazie opiekunek.

A jeśli szukasz opieki dla swojego bliskiego, zamieść ogłoszenie na naszym portalu oraz dołącz do naszej społeczności.

A.S.