Szczególnie na utratę kontroli narażone są osoby starsze, które nie zawsze potrafią poruszać się swobodnie w wirtualnym świecie. Coraz więcej osób wykorzystuje niewiedzę dotyczą poruszania się w sieci osób starszych oraz ich ufność i podstępnie oszukuje seniorów dla własnych korzyści. Jak ustrzec się przed oszustami? 

 

Policja od wielu lat stara się zmagać z przestępcami i ostrzegać seniorów przed niepożądanymi zachowaniami. Prowadzone są programy i akcje, które mają pomóc w uświadamianiu osób starszych o tym, że nie zawsze należy ludziom ufać. Jakie są najpopularniejsze metody na wyłudzenie informacji lub pieniędzy od seniorów?

 

Ile przestępców, tyle sposobów

Ile przestępców, tyle sposobów wyłudzenia pieniędzy. Jednak metoda jest podobna, najczęściej słyszy się o dwóch rodzajach, czyli "na wnuczka" oraz "na policjanta". Pierwsza z metod polega na podszyciu się przez oszusta za członka naszej rodziny lub najbliższych przyjaciół. Zazwyczaj opowiada o niezwykłej sytuacji, okazji, np. kupnie mieszkania lub o nagłym wydarzeniu, takim jak wypadek samochodowy. Oddziałując na emocje u osoby starszej, prosi o pożyczenie pewnej sumy pieniędzy, wszystko dzieje się pod presją czasu. Oszust prosi o zachowanie dyskrecji, a podczas rozmowy wyłudza informacje o seniorze. Zapewnia, że nie może odebrać pieniędzy fizycznie i właśnie w ten sposób otrzymuje przelew. 

 

Metoda "na policjanta" przebiega podobnie. Oszust podaje się za policjanta, przeważnie wybiera kontakt telefoniczny. Zaczyna wymyślać różne historie, np. że telefon jest na podsłuchu lub, że bierzemy udział teraz w akcji, która ma na celu pomóc w zatrzymaniu przestępcy. Senior udziela informacji dotyczących środków bankowych i adresu. Metoda “na policjanta” może również przebiegać w inny sposób. Najpierw dzwoni pracownik poczty, loterii itp. i pod pretekstem dostarczenia paczki, błędu pocztowego wyłudza od nas adres. Za chwilę dzwoni kolejny telefon, w którym “policjant” ostrzega przed oszustami, którzy wyłudzają informacje oraz pieniądze. Fałszywy policjant namawia do zostawienia oszczędności w policyjnym depozycie, przyjeżdża pod wskazany adres i zabiera gotówkę. Pieniądze znikają wraz z oszustem. 

 

Źródło

 

Kiedy należy nabrać podejrzeń?

Przede wszystkim jeśli osoba, której nie poznaliśmy wcześniej podaje się za krewnego, przyjaciela rodziny, policjanta, przedstawiciela handlowego, prowadzącego loterię i prosi o natychmiastową pomoc finansową. Oszust prosi o przygotowanie gotówki z mieszkania ofiary (twierdzi, że pieniądze odbierze znajomy, bo on w tej chwili nie może) lub prosi o przelew. Nierzadko namawia seniora o kredyt lub wzięcie tzw. “Chwilówki”. Zawsze należy być również czujnym co do oddawania pieniędzy instytucjom, bowiem często są one fałszywe i służą wyłudzeniu majątku ofiary. Policja nigdy nie prosi o pieniądze, jeśli znalazłeś się w takiej sytuacji - zadzwoń pod 112.

Pamiętajmy, aby zawsze być ostrożnym w nowych kontaktach. Nie należy ufać każdej osobie, nawet jeśli podaje, że pełni odpowiedzialne stanowisko. Warto rozmawiać z najstarszymi o próbach wyłudzania i uświadamiać ich, ponieważ przestępstwa te dokonywane są najczęściej na osobach powyżej 70 roku życia. 

 

 

Dołącz do naszej społeczności 

Zapraszamy do polubienia naszego profilu na Facebooku, gdzie czekają na Was wartościowe materiały. 

Jeśli jesteś opiekunką/em lub chcesz podjąć pierwszą pracę w opiece dołącz do naszego Forum dla Opiekunek oraz zapisz się bezpłatnie w naszej bazie opiekunek.

A jeśli szukasz opieki dla swojego bliskiego, zamieść ogłoszenie na naszym portalu oraz dołącz do naszej społeczności.