Wiedza i doświadczenie

Ze względu na ich wiek, mają oni wiele doświadczeń i wiedzy, której my nie mamy z racji wieku. TO wszystko wpływa na to, że mają oni często całkowicie odmienny punkt widzenia, dlatego ważne jest, by szanować ich wiedzę, doświadczenia i wspomnienia.

Komunikacja niewerbalna

Komunikacja to nie tylko wypowiadane słowa, ale również gesty. Obserwuj na mowę ciała rodzica oraz na ich emocje. Dzięki temu łatwiej będziesz mógł zrozumieć, co chcą wyrazić.

Cierpliwość

To trudne, jednak starsi ludzie potrzebują więcej czasu, by wyrazić swoje czasu, by mieć czas na przemyślenie i ułożenie myśli. Nie popędzaj ich, daj im czas, swobodę i bezpieczną przestrzeń do wyrażenia wypowiedzi.

Unikaj infantylizacji

Nie traktuj rodzica jak dziecka, ani nie zwracaj się w taki sposób.

 Pytaj i słuchaj uważnie

Jeśli coś jest dla Ciebie nie do końca zrozumiałe – zapytaj i poproś o doprecyzowanie. Dokładnie słucha tego, co rodzic ma do przekazania i każde słowo traktuj poważnie.

Nie krytykuj

Nikt z nas nie lubi krytyki, zwłaszcza tej, która nie jest konstruktywna. Staraj się zrozumieć problemy i trudności rodzica. Zamiast krytyki – wspieraj go.

Wspieraj

Jeśli widzisz potrzebę wsparcia – zaoferuj ją, jednak nie bądź przy tym nachalnym. Szanuj przestrzeń rodzica i nie narzucaj się.

I na koniec – pamiętaj o swoich granicach

Nie zapominaj o sobie, o swoich potrzebach i granicach. Znajdź złoty środek między swoim życiem prywatnym a życiem rodzica.