źródło: www.unsplash.com


1. Ogólne badania ukazujące to, że ludzie starsi są szczęśliwsi.

Sondaże przeprowadzone wśród ludzi w różnym wieku w 149 krajach ujawniają zaskakujący wzorzec. Poproszeni o ocenę zadowolenia z życia w skali od 1 do 10, większość dorosłych w wieku 20 lat zgłaszała dość wysoki poziom szczęścia, który stopniowo spadał w miarę zbliżania się do wieku średniego. Dorośli zgłaszali, że najmniej szczęśliwi byli w wieku średnim , mniej więcej w wieku od 39 do 57 lat, a najniższy poziom szczęścia wykazywali ludzie w wieku 50 lat. 

Oto najbardziej zaskakująca część: z wiekiem starsi dorośli znacznie wyżej oceniali swoje zadowolenie z życia, a wskaźniki szczęścia rosły stopniowo i równomiernie od wieku 50 do dekady lat 90. Badacze nazywają ten proces „krzywą U” szczęścia. Na wykresie wyniki w rzeczywistości tworzą krzywy uśmiech. Dane pozostawiają miejsce na różnorodne interpretacje. Może świadomość, że nasze dni są policzone, pomaga nam delektować się nimi jeszcze bardziej. Ale niezależnie od wyjaśnienia, „… badania pokazują dość mocno, że satysfakcja ludzi ze swojego życia wzrasta średnio od wczesnych lat pięćdziesiątych do sześćdziesiątki i siedemdziesiątki, a nawet później - dla wielu do czasu, gdy niepełnosprawność i ostateczna choroba odbiją się na samym końcu . ”  

Z pewnością starość to nie tylko słodycz i lekkość. Ale te sprzeczne z intuicją badania sondażowe dają powód do optymizmu . Jeśli rzeczywiście czujemy się szczęśliwsi w wieku powyżej 50 lat i więcej, warto zachować zdrowie, abyśmy mogli cieszyć się starszymi latami. Jest prawda w starym powiedzeniu, przypisywanym kompozytorowi Eubiemu Blake'owi: „Gdybym wiedział, że będę żył tak długo, zadbałbym o siebie lepiej”. Więc pierwszy krok to ... żyć wystarczająco długo, aby się zestarzeć.

Co możesz zrobić:  jeśli nie jesteś szczęśliwy, poczekaj kilka lat. Możesz być szczęśliwszy! Tymczasem dbaj o siebie.

2. Starsi ludzie odnajdują szczęście w „zwyczajnych” rzeczach.

 Młodzi ludzie szukają niezwykłych przeżyć - doświadczeń, które są nowe, ekscytujące i dają prawo do przechwałek. Natomiast osoby starsze mogą znaleźć szczęście w tak zwanych zwykłych doświadczeniach życiowych - znanych, spokojnych i przewidywalnych wydarzeniach. Seniorzy przestają tęsknić za tą bajeczną wycieczką do świątyń Kambodży i cieszyć się małymi przyjemnościami posiłku w nowej restauracji lub wizyty znajomego.

Oczywiście to uogólnienie nie dotyczy wszystkich. Pomyśl o prezydencie George'u HW Bushu, który słynnie świętował swoje 90. urodziny, skacząc ze spadochronem z samolotu. Niemniej jednak z reguły osoby starsze są coraz bardziej zadowolone z codziennych doświadczeń.   

Co możesz zrobić: Naucz się delektować małymi chwilami dnia. Pamiętaj, że szczęście to „praca wewnętrzna”.

3. Znaczące relacje, nawet relacje online, przyczyniają się do szczęścia wśród osób starszych.

Psycholog Laura Carstensen i jej współpracownicy piszą: „W miarę jak ludzie starzeją się i skracają horyzonty czasowe, ludzie inwestują w to, co jest najważniejsze, zazwyczaj znaczące relacje i czerpią coraz większą satysfakcję z tych inwestycji”. Zgodnie z tą obserwacją, badania sugerują, że nawet połączenia internetowe mogą obniżyć ryzyko depresji u emerytów nawet o jedną trzecią w porównaniu z osobami, które nie korzystają z sieci.

Co możesz zrobić: pielęgnuj ważne relacje. Wysyłaj kartki i e-maile, dzwoń i organizuj spotkania. Dołącz do jednego serwisu społecznościowego.

4. Wolontariat jest drogą do szczęścia dla wielu starszych osób.

Ludzie lubią czuć się przydatni. Dlatego 2-3 godziny tygodniowo wolontariatu mogą przynieść mnóstwo szczęścia i korzyści zdrowotnych (więcej niż 2-3 godziny tygodniowo nie daje żadnych dodatkowych korzyści). Po zbadaniu 73 badań dotyczących starzenia, naukowcy doszli do wniosku, że wolontariat wiąże się z mniejszym ryzykiem depresji i wyższym poczuciem dobrego samopoczucia u osób w wieku 50 lat i starszych. Odkryli również korzyści zdrowotne, takie jak dłuższa żywotność i lepszy ogólny stan zdrowia. Osoby, które zgłosiły się na ochotnika, również rozwinęły nowe relacje, co samo w sobie jest prognostykiem szczęścia u osób starszych (patrz punkt 3 powyżej).  

Co możesz zrobić: Wybierz rodzaj wolontariatu, który pasuje do Twojej osobowości i wartości. Jeśli boisz się swojej pracy jako wolontariusz, dokonałeś złego wyboru. Wybierz ponownie! Jeśli nie chcesz pracować jako wolontariusz, pomyśl o przyjaciołach lub rodzinie, którzy mogliby skorzystać z Twojej regularnej pomocy lub uwagi . Lub, jeśli kochasz swój zawód, po prostu pracuj dalej.

 

5. Zdecyduj, jaki jest cel twoich złotych lat.

Niektórzy starsi z wiekiem doświadczają spadku poczucia sensu życia, ale to uczucie nie jest bynajmniej nieuniknione. Czynniki chroniące przed poczuciem izolacji i utraty sensu mogą obejmować między innymi wolontariat, częste kontakty z rodziną i dalsze zatrudnienie. 

Według blogera PT Maclin Stanley, „cel” może nawet chronić zdrowie mózgu . Przytacza badania, które wskazują, że „ludzie, którzy mają większe poczucie celu w życiu, są bardziej narażeni na wolniejsze tempo osłabienia umysłowego, nawet gdy w ich mózgach rozwijają się płytki i sploty. Cel został również powiązany ze zmniejszeniem śmiertelności i szczęścia na starość ”. W rzeczywistości wyznaczanie i osiąganie osiągalnych i wartościowych celów prowadzi do szczęścia, niezależnie od wieku.

Co możesz zrobić: Zdecyduj się na „projekt celowy”. Twój projekt może obejmować pisanie wspomnień dla wnuków lub projekt akcji społecznej. Lub, jeśli Twoim celem na emeryturze jest więcej zabawy, zrób to! Dobra zabawa jest bezcenna!

Trudno uwierzyć w to, że istnieje tak silna korelacja między starzeniem się a szczęściem. Stare stereotypy - i stereotypy dotyczące starych - umierają z trudem. Ale prawda jest bardziej złożona - i pełna nadziei. Pocieszająca jest świadomość, że nasze szanse na szczęście mogą faktycznie wzrosnąć, gdy wchodzimy w jesień życia.

Źródło: link

 

 

.