Święta to trudny czas dla każdej opiekunki. Wraz z grudniem pojawia się wiele dylematów, np. to czy podejmować zlecenia w ten czas? Jeśli tak - lepiej pracować w Polsce, czy za granicą? Jak wyglądają święta, np. w Niemczech? I w końcu rodzą się pytania dotyczące tego, czy powinniśmy kupować podopiecznemu prezenty i jak dbać o jego dietę? O pozostałych kwestiach pisaliśmy w poprzednich artykułach, dziś przyjrzyjmy się temu jak dbać o odżywianie seniora w tym radosnym okresie.

 

Źródło: www.pexels.com

Produkty bogate w białko, zdrowe tłuszcze i węglowodany złożone

Święta to czas, w którym mało kto przejmuje się zdrowym odżywianiem. Warto jednak nawet w minimalnym zakresie zwrócić uwagę na skład składników, z których przygotujemy świąteczne potrawy. W menu nie powinno zabraknąć pełnoziarnistych produktów zbożowych, np. ciemnego pieczywa. Przygotowując świąteczne dania warto zamienić biały ryż i makarony na ich ciemne odpowiedniki oraz używać wszelkiego rodzaju kaszy. 

 

Oprócz węglowodanów złożonych należy zadbać o odpowiednią ilość białka. Zamiast mięsa czerwonego warto użyć drób. Szczególnie dobrym pomysłem będzie wykorzystanie indyka, gdyż jest najzdrowszym rodzajem mięsa. W święta idealnie na stole sprawdzą się różne ryby, które zawierają sporo witaminy D. Sprawdzi się zarówno tradycyjny karp, jak i śledź lub makrela. O tym dlaczego witamina D jest ważna w naszym życiu, dowiecie się z tego artykułu. Pomimo tego, że w jajo jest symbolem święta Wielkanocy, warto spożyć je również w Boże Narodzenie. Jajka dodane do sałatki dostarczą sporej ilości białka i ważnych składników odżywczych. Oczywiście w każdym posiłku warto stawiać na odpowiednią ilość warzyw i owoców, które potrzebne są codziennie w przypadku każdej diety. 

 

Czego unikać? 

Najbardziej niezdrowymi produktami są te wysokoprzetworzone. Warto zadbać o to, aby wszystkie lub większość potraw znajdujących się na świątecznym stole były ugotowane samodzielnie. Mrożone produkty (np. pierogi) zawierają ogromne ilości soli, która zatrzymuje wodę w organizmie. Zatrzymana woda wpływa na gorsze samopoczucie i przysparza dodatkowych kilogramów. Sprawa wygląda podobnie z sałatkami i słodyczami - lepiej zrobić je samemu. Kupne sałatki zawierają wiele niezdrowych substancji konserwujących, a gotowe słodycze gigantyczne ilości cukru. Warto poświęcić kilka godzin w kuchni i przygotować posiłki dla siebie i seniora własnoręcznie. 

 

Senior na specjalnej diecie 

Wielu seniorów to osoby, które mają przypisaną specjalną dietę, czy mogą oni pozwolić sobie na trochę “dietetycznego luzu” w święta? Dietetyczka Katarzyna Kowalcze wspomina o diecie dla cukrzyków: Kolacja wigilijna jest tradycyjnie postna, a więc to jest to, co dla diabetyków najlepsze. Przy stole pełen luz, ale – jak mówię moim pacjentom – kontrolowany. Złota zasada – wszystkiego po trochu, szczególnie odnosi się do takich dań jak pierogi czy kluski z makiem.” Każdy jednak choruje na coś innego i zawsze warto przed świętami skontaktować się z lekarzem rodzinnym lub dietetykiem i zapytać o kwestię wigilijnego jedzenia.

 

Kilka porad na święta

W święta każdy z nas wie, że może pozwolić sobie na trochę więcej w kwestii jedzenia. Warto jednak przestrzegać pewnych zasad, aby kolacja wigilijna i dwa kolejne dni nie skończyły się bólem brzucha. Przede wszystkim porcje powinny być mniejsze niż zazwyczaj. Jeśli chcemy spróbować więcej potraw - zjedzmy ich mniej. Warto zadbać o to, aby posiłki były spożywane regularnie i powoli. Nie należy spożywać wszystkich dań jednocześnie, a dzielić je sobie na porcje w ciągu dnia. Uczucie sytości pozwala ograniczyć niezdrowe podjadanie, dotychczasową wagę oraz przede wszystkim zdrowie. Kolejnym elementem, o którym warto pamiętać jest woda. Przynajmniej półtora litra dziennie niegazowanej wody pomoże organizmowi w procesie trawienia oraz przyspieszy metabolizm. 

Zachowanie umiaru pod względem jedzenia w święta zawsze stanowi spore wyzwanie. Warto jednak zadbać wtedy o dietę swoją i seniora, aby zapobiec nieprzyjemnym problemom żołądkowym, a cieszyć się czasem spędzonym z bliskimi.

 

Dołącz do naszej społeczności 

Zapraszamy do polubienia naszego profilu na Facebooku, gdzie czekają na Was wartościowe materiały. 

Jeśli jesteś opiekunką/em lub chcesz podjąć pierwszą pracę w opiece dołącz do naszego Forum dla Opiekunek oraz zapisz się bezpłatnie w naszej bazie opiekunek.

A jeśli szukasz opieki dla swojego bliskiego, zamieść ogłoszenie na naszym portalu oraz dołącz do naszej społeczności.

A.S.