O książkach pisaliśmy już niejednokrotnie. W tym artykule przeczytacie o genialnej pozycji, która podpowiada jak cieszyć się życiem po ukończeniu pięćdziesiątki. Ale dlaczego te fascynujące tytuły warto czytać? 

A jeśli chcesz porozmawiać o książkach i innych sprawach dołącz do naszego Forum Dla Opiekunek na Facebooku. Wspierajmy się i rozmawiajmy! Dołącz tutaj!

 

Źródło: www.unsplash.com

 

Ogromną zaletą czytania książek jest to, że pozwalają oderwać się od rzeczywistości. Zagłębiając się w historiach bohaterów zapominamy o codziennych problemach i skupiamy się tylko na treści. Zaczyna działać wyobraźnia, budzą się pokłady kreatywności i poszerzamy zasób słownictwa. Niektórzy z nas lubią czytać właśnie z tego powodu, aby oderwać się od problemów, inni chcą ubarwić swoją codzienność. Dodatkowo, czytając poznajemy nowych autorów i zagłębiamy się w kulturę.

 

Czytanie to relaks!

Czytanie to idealna forma odpoczynku zarówno dla opiekunki i seniora. Świetne jest to, że pozycji jest tak wiele, że każdy znajdzie coś dla siebie. Nie ma nic bardziej odprężającego niż dobra książka, koc i rozgrzewająca herbata. Jeśli senior nie jest w stanie czytać samodzielnie, warto codziennie poczytać mu chociażby kilka stron. Jeśli opiekunka jest zbyt zajęta, dobrym sposobem będzie wykorzystanie techniki i odnalezienie interesującego audiobooku. W Internecie znajdziecie wiele darmowych audiobooków z legalnych źródeł. Znajdziecie je, np. na tej stronie. 

 

Czytanie to sposób na nudę

Wielu seniorów nudzi się na emeryturze. A przecież jest to właśnie idealny czas na rozwój, podróże i naukę nowych rzeczy. Kto powiedział, że w podeszłym wieku nie można uprawiać jogi lub podróżować kamperem? Może akurat nie w dobie pandemii, ale po jej zakończeniu jak najbardziej. Czytanie książek to idealne zajęcie, gdy zalecane jest pozostanie w domu i zachowanie społecznego dystansu, zwłaszcza wśród seniorów. Czytanie to dobry sposób za zabicie czas w metrze, autobusie, samolocie lub kolejce do lekarza.

A jeśli chcesz porozmawiać o książkach i innych sprawach dołącz do naszego Forum Dla Opiekunek na Facebooku. Wspierajmy się i rozmawiajmy! Dołącz tutaj!

 

Stymulacja mózgu

Czytanie zwiększa zasób słownictwa i pobudza wyobraźnię. Pomaga wyrażać swoje myśli i potrzeby, sprawia, że seniorzy nie zapominają znaczenia słów. Czytanie pozwala na swobodniejszą wypowiedź, jest istotne w walce z chorobami takimi jak demencja czy Alzheimer. Czytanie działa podobnie jak rozwiązywanie zadań logicznych, krzyżówek lub gra w szachy. Książki to doskonały sposób na poprawę pamięci i koncentracji. 

Jakie książki czytać seniorom? 

O książkach, które polecamy opiekunkom pisaliśmy w tym artykule. Ale co czytać seniorom? 

 

“Tego ci nie powiedziałam” - Kelly Rimmer

Ta książka pojawia się jako pierwszy wynik wyszukiwania książek dla osób w podeszłym wieku. Historia napisana przez Kelly Rimmer ma opowiadać o miłości i poświęceniu w trudnych wojennych czasach. W Europie panuje wojna, a młoda kobieta składa ślubną przysięgę podczas przebywania na syberyjskim obozie. Następnie akcja przeskakuje do współczesności, gdzie wnuczka poznaje sekrety swojej babci. Historia jest jedną z bardziej wzruszających pozycji, nakłaniających do refleksji i rozważań dotyczących tego, czy warto słuchać głosu serca. 

 

“Dotknąć Nieba” - Klein Judy Landrieu

“Umarłem i pamiętam to bardzo wyraźnie, powiedział Bernie do swojej żony, Judy, po tym jak przebudził się z sześciotygodniowej śpiączki, spowodowanej przez rozległy atak serca i niewydolność wielonarządową” - tak brzmi jedno zdanie znajdujące się w opisie książki. Historia opowiada o tym jak mężczyzna doznał wędrówki pozagrobowej, mówi o tym, że dotarł do bram nieba. Książka opowiada o nawróceniu się, o wierze w Boga pomimo nieszczęść. Warto przeczytać tę pozycję i wyrazić swoje własne zdanie na jej temat. 

 

“Piękny umysł nie ma wieku” Paulina Mechło, Paulina Polek

To nie jest zwykła książka przedstawiająca interesują historię, bo nie jest ona fabularna. W tej pozycji znajdziecie informacje o tym jak zachować umysł sprawnym pomimo wieku, jak zak zapobiegać się starzeniu mózgu oraz będzie mogli znaleźć tam wiele zadań odpowiednich dla Twojego podopiecznego. Autorki książki to specjalistki od pracy z osobami starszymi, rozumieją one ich potrzeby. Ta książka to świetna dawka wiedzy i intelektualnej zabawy!

Nie od dziś wiadomo, że czytanie to nie tylko rozrywka, ale czynność niezwykle rozwijająca, a także neutralizująca stres. A jaka jest Twoja ulubiona pozycja, a co czyta Twój podopieczny? 

A jeśli chcesz porozmawiać o książkach i innych sprawach dołącz do naszego Forum Dla Opiekunek na Facebooku. Wspierajmy się i rozmawiajmy! Dołącz tutaj!

 

 

Dołącz do naszej społeczności 

Zapraszamy do polubienia naszego profilu na Facebooku, gdzie czekają na Was wartościowe materiały.