Jak zapisać się na szczepienie? 

Osoby powyżej 80 roku życia mogą już zapisać się na szczepienie. Jeśli masz 79 lat, ale w 2021 roku kończysz 80 również możesz się zapisać, ponieważ e-skierowanie zostało wystawione automatycznie. 

Aby zapisać się na szczepienie należy:

  • zadzwonić na bezpłatną infolinię Narodowego Programu Szczepień: 989
  • skontaktować się z wybranym punktem szczepień Znajdź punkt szczepień
  • zapisać się poprzez e-rejestrację.
    Żeby zapisać się na szczepienie w ten sposób, trzeba się zalogować profilem zaufanym lub dowodem osobistym z warstwą elektroniczną (e-dowód). Osoby, które mają konto internetowe w bankach spółdzielczych, PKO BP lub Pekao SA mogą zalogować się do tego formularza takimi samymi danymi, jakimi logują się na swoje konto internetowe iPKO lub Inteligo w PKO BP, konto internetowe w Pekao SA lub banku spółdzielczym.

Dokładny termin i miejsce szczepienia wybierasz podczas rejestracji, potwierdzenie wizyty przychodzi drogą SMS. E-rejestracja skieruje Cię do najbliższych punktów i wskaże najbliższe wolne terminy, ale pamiętaj, że możesz wybrać dowolny punkt szczepień oraz termin. Pamiętajmy, że skierowanie na szczepienie ważne jest przez 90 dni, a po upłynięciu terminu, można poprosić o jego ponowienie u lekarza pierwszego kontaktu. Wizytę można anulować lub zmienić termin w każdej chwili przed przyjęciem pierwszej dawki. Druga dawka musi być podana w określonym poziomie, aby szczepionka działała skutecznie. 

Jak wygląda szczepienie?

Pacjent otrzymuje szczepionkę podawaną domięśniowo w ramię. Nie trzeba się przygotowywać do szczepienia, przed nim lekarz stwierdzi, czy szczepionka może zostać podana. Po szczepieniu będzie wymagana 15-minutowa obserwacja pod kątem wystąpienia ewentualnego wystąpienia niepożądanego odczynu poszczepiennego (NOP). Jeśli szczepionka wymaga drugiej dawki, należy się na nią umówić w punkcie szczepień w dniu otrzymania pierwszej dawki. 

Co po szczepieniu?

Informacja o odbytym szczepieniu pojawi się w e-karcie szczepień, a także na zaświadczeniu o szczepieniu. Po przyjęciu drugiej dawki w aplikacji mObywatel pojawi się kod QR, który również potwierdza szczepienie. 

Dla osób poniżej 70 roku życia

Jeśli chcesz się zaszczepić, a masz mniej niż 70 lat - wypełnij formularz na tej stronie. Uzupełnij dane - imię i nazwisko, numer PESEL, adres mailowy i numer telefonu. Wejdź na skrzynkę mailową i potwierdź chęć wzięcia udziału w szczepieniu. Gdy pojawi się termin dla konkretnej grupy wiekowej, e-skierowanie zostanie przyznane automatycznie. 

Dołącz do naszej społeczności 

Zapraszamy do polubienia naszego profilu na Facebooku, gdzie czekają na Was wartościowe materiały. 

Jeśli jesteś opiekunką/em lub chcesz podjąć pierwszą pracę w opiece dołącz do naszego Forum dla Opiekunek oraz zapisz się bezpłatnie w naszej bazie opiekunek.

A jeśli szukasz opieki dla swojego bliskiego, zamieść ogłoszenie na naszym portalu oraz dołącz do naszej społeczności.