Często obawa przed utratą stanowiska jest na tyle silna, że decydujemy się pozostać w pracy, pomimo nieetycznego zachowania przełożonych. Jak objawia się przemoc psychiczna i co robić, gdy znajdziemy się w tej trudnej sytuacji?

„Do niczego się nie nadajesz”, „Niedługo stąd wylecisz” – ile razy słyszałeś takie wypowiedzi w swoim kierunku lub byłeś świadkiem, gdy pracodawca używał ich wobec podwładnego? Poniżanie, obgadywanie, opóźnienia wynagrodzenia, wulgarne słowa to jedne z najpopularniejszych przykładów stosowania mobbingu. W pracy opiekunki może zdarzyć się ze strony podopiecznego lub jego rodziny. Jak sobie z tym radzić?

Czy doświadczyłeś mobbingu lub byłeś jego świadkiem? Podziel się z nami swoimi doświadczeniami na naszej grupie na Facebooku i opowiedz swoją historię. Inne opiekunki już z nami są, a Ty? Kliknij tutaj!

 

Skąd się bierze mobbing?

Mobbing czyli psychiczna przemoc w pracy często dotyka osoby, które rzetelnie podchodzą do wykonywania swoich obowiązków. Nierzadko przyczyną tego zachowania może być zazdrość pracodawcy, niedostosowanie charakterów, nuda lub „rozrywka”. Czasami powodów mobbingu można doszukiwać się w trudnych sytuacjach życiowych pracodawcy, co jednak nigdy nie jest powodem do usprawiedliwiania tego zachowania z jego strony.

Jakie szkody może wyrządzić przemoc psychiczna?

Długotrwała przemoc psychiczna może wyrządzić wiele szkód na tle psychicznym oraz fizycznym. Godzenie się na nieodpowiednie traktowanie może w znacznym stopniu pogorszyć nasz stan emocjonalny, obniżyć samoocenę, podwyższyć poziom lęku, a także doprowadzić do izolacji społecznej lub wykluczenia z grupy. Niestety ofiary mobbingu z czasem zaczynają odkrywać także objawy fizyczne. Jeśli jesteś ofiarą przemocy psychicznej, a w ostatnim czasie odczuwasz zaburzenia snu, zaburzenia pracy serca, nerwobóle – to wszystko może dziać się za przyczyną znęcania się ze strony pracodawcy. Gdy odczuwasz takie objawy najpierw koniecznie udaj się do lekarza pierwszego kontaktu, a następnie udaj się do psychologa lub terapeuty.

Jak reagować na mobbing?

Na początek porozmawiaj. Być może pracodawca wcale nie zdaje sobie sprawy z tego jak bardzo Cię krzywdzi. Zdarzają się sytuacje, które wynikają z niezrozumienia siebie nawzajem, a dojście do wspólnej drogi komunikacji wymaga czasu. Czasami podopieczny lub pracodawca mogą odzywać się w sposób według niego żartobliwy (dla Ciebie niekoniecznie), dlatego, że rozmawiali tak z osobą, która piastowała Twoje stanowisko wcześniej.

W przypadkach, gdy rozmowa nie pomaga, a niestosowne zachowania nie zmieniają się warto skontaktować się z bezpośrednim przełożonym – np. agencją pracy. Jeśli nic się nie zmieni warto zgłosić się do organizacji zajmujących się mobbingiem, np. Państwowej Inspekcji Pracy. Ostatecznym rozwiązaniem konfliktu jest udanie się na drogę sądową, w tym przypadku należy pamiętać o zgromadzeniu dowodów i być przygotowanym na długi proces.

Jeśli jesteś świadkiem mobbingu

Pomóż ofierze jak najszybciej odseparować się od sprawcy. Zwykle minie trochę czasu niż ofiara przyzna się do tego, że jest szykanowana i potrzebuje pomocy. W takim przypadku warto z nią  porozmawiać i wytłumaczyć co to jest mobbing i jak się zachować, gdy padnie się jego ofiarą.

Pamiętajmy, że agresja ze strony podopiecznego może wynikać z choroby, np. demencji.

 

Czy doświadczyłeś mobbingu lub byłeś jego świadkiem? Podziel się z nami swoimi doświadczeniami na naszej grupie na Facebooku i opowiedz swoją historię. Inne opiekunki już z nami są, a Ty? Kliknij tutaj!

 

Opiekunki - łączymy się 

Zapraszamy do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz do dołączenia do naszej grupy zrzeszającej opiekunów osób starszych.