Chociaż wszyscy nie możemy się doczekać przyjemniejszej pogody, która oznacza początek lata, dla wielu osób cieplejsze dni wiążą się z alergią. Niestety, nawet jeśli nigdy wcześniej jej nie doświadczyłeś, nie możesz zakładać, że nie pojawi się w tym roku. A co jeśli zachoruje na nią Twój podopieczny?

 

 

Alergia - najpopularniejsze objawy

 

Lekarze twierdzą, że alergie mogą rozwinąć się w każdym wieku i chociaż nie wiadomo dokładnie, dlaczego, częstość występowania alergii pojawiających się u dorosłych ciągle rośnie. 

 

W przypadku seniorów szczególnie ważne jest, aby szukać oznak, które towarzyszą sezonowym alergiom. Należą do nich kichanie, katar, przekrwienie oraz swędzenie i łzawienie oczu. Jeśli je zauważysz, natychmiast porozmawiaj z lekarzem, ponieważ objawy alergii mogą być szczególnie niebezpieczne dla seniorów z problemami sercowo-naczyniowymi.

 

Najczęstsze źródła alergii 

 

Jaki jest jeden z najskuteczniejszych sposobów zmniejszenia objawów alergii u bliskiej osoby w podeszłym wieku? Oczywiście rozpoznanie źródła alergii i jego unikanie, aby to zrobić, warto udać się do alergologa. Oto najczęstsze źródła alergii: 

  • Pyłek
  • Trawy
  • Kurz
  • Chlor
  • Pleśń

Zwróć uwagę na wyżej wymienione źródła alergii (ale mogą być to również inne, np. znajdujące się w diecie), które znajdują się w bezpośrednim otoczeniu Twojego podopiecznego i spróbuj je wyeliminować. Warto zadbać o przebywanie w pomieszczeniu przy zamkniętych oknach, aby uniknąć czynników takich jak pyłki, trawa i sosny. Wewnątrz należy regularnie odkurzać i czyścić, aby uniknąć gromadzenia się kurzu i pleśni. Jeśli w środku zrobi się duszno, włącz wentylator o dużej mocy, aby zapewnić cyrkulację powietrza. I nie zapomnij zachęcić seniora do kąpieli i zmiany ubrania po wyjściu na zewnątrz, aby zapobiec przenoszeniu alergenów przez resztę dnia. 

Alergia - jak wpływa na zdrowie seniora?

Objawy alergii - zwykle katar i swędzenie, łzawienie oczu - są dokuczliwe dla większości ludzi, ale nie stanowią poważnego problemu zdrowotnego. Jednak w przypadku seniorów nie zawsze tak jest. Objawy alergii mogą powodować komplikacje u seniorów z istniejącymi wcześniej problemami układu oddechowego lub sercowo-naczyniowego, dlatego tak ważna jest wizyta u lekarza. 

Alergia - podsumowanie

Cieplejsze dni to czas, na który wiele z nas czeka od miesięcy. Niestety dla niektórych osób wiąże się z przykrymi objawami alergii. Jeśli Twój podopieczny na nią zachoruje, koniecznie udaj się z nim do lekarza i wyeliminuj jej źródła!