Gdy wiosna kwitnie, a lato zbliża się wielkimi krokami, wielu seniorów w naszym kraju zacznie opuszczać swoje domy, aby skorzystać ze słońca i ciepłej pogody. Miesiące letnie i nadchodzące fale upałów niosą ze sobą ryzyko dla osób starszych. Jak opiekunka może ochronić seniora przed zbliżającym się latem? 

 

 

 

Otwórz okna

Osoby starsze mają tendencję do utraty poczucia temperatury ciała, co może prowadzić do śmierci z powodu chorób związanych z przegrzaniem. Kiedy ludzie się starzeją, ich mózg czasami nie może rozpoznać, że ciało się przegrzewa. To właśnie dlatego niektórzy seniorzy zamykają okna lub noszą swetry w upalne dni, ponieważ jest im zimno. Pamiętaj, aby otworzyć kilka okien w całym domu, aby zapewnić cyrkulację świeżego powietrza i utrzymać bezpieczną temperaturę.

Zachowaj odpowiednią temperaturę w aucie 

Podczas podróży samochodem z seniorem zawsze utrzymuj odpowiednią temperaturę. Zostaw otwarte okna, jeśli pozostaną w pojeździe, a Ty idziesz do sklepu. Seniorzy, podobnie jak bardzo młodzi członkowie rodziny, potrzebują świeżego powietrza, ponieważ istnieje większe ryzyko przegrzania w gorącym, zamkniętym samochodzie. Jeśli w aucie jest klimatyzacja, nie nastawiaj jej na zbyt zimne powietrze. Powinna być ok. 5-7 stopni mniejsza niż na zewnątrz. 

Ogranicz do minimum wychodzenie na słońce.

W cieplejsze dni seniorzy muszą ograniczyć bezpośrednie przebywanie na słońcu. Nie tylko są one narażone na większe ryzyko chorób skóry, oparzeń słonecznych, udaru lub przegrzania, ale także wyczerpania, które jest często niebezpiecznym - i pomijanym - zagrożeniem latem. Nadmierna aktywność lub po prostu zbyt długie siedzenie na zewnątrz naraża osoby starsze na poważne schorzenia, które mogą zagrozić ich zdrowiu. Aby zminimalizować ryzyko, zadbaj o noszenie jasnych ubrań i planuj zajęcia na świeżym powietrzu w chłodniejsze pory dnia.

Podawaj dużo płynów

Nawodnienie jest niezbędne dla każdego, ale osoby starsze zwykle tracą płyny szybciej niż inne grupy wiekowe. Biorąc pod uwagę zagrożenie przegrzaniem i wysiłkiem fizycznym, ważne jest, aby seniorzy pili dużo wody i innych płynów, aby uzyskać składniki odżywcze potrzebne do zachowania zdrowia.

Unikaj stresujących zajęć 

Osoby starsze mogą mieć trudności z rezygnacją z zajęć lub obowiązków w miarę starzenia się, więc upewnij się, że Twój podopieczny nie ma ich zbyt wiele. Zadania, takie jak ogrodnictwo, należy zachować na chłodniejsze dni lub wieczory. Zamiast tego zaproponuj mu wspólne czytanie lub gotowanie! 

Postaw na inne aktywności

Ćwiczenia na basenie to doskonały sposób dla seniorów na zachowanie formy, elastyczności i chłodu. Ponadto wiele klubów seniora zapewnia osobom starszym zajęcia w klimatyzowanych pomieszczeniach, które koncentrują się na ich zainteresowaniach. Jeśli kluby seniorów znów się otworzą - koniecznie zapisz tam swojego podopiecznego!

Dowiedz się, jak wychodzenie na słońce może wpływać na niektóre leki

Niektóre leki na receptę mogą mieć negatywne skutki uboczne, jeśli pacjent będzie zbyt długo przebywał na słońcu. Niektóre leki (np. przeciwpsychotyczne, uspokajające, przeciwdepresyjne i tabletki nasenne dostępne bez recepty) mogą osłabiać zdolność organizmu do regulowania temperatury lub hamowania pocenia w podobnych warunkach. Zawsze warto przeczytać etykiety ostrzegawcze na lekach i skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, aby uniknąć szkodliwych skutków ubocznych. 

Noś krem ​​przeciwsłoneczny i środek odstraszający owady

Sezonowe słońce i owady mogą stanowić wyzwanie dla letniego komfortu, więc przygotuj się, aby zapobiec ich użądleniom. Miej pod ręką spray na owady i krem ​​przeciwsłoneczny o wysokim SPF. Takie rozwiązanie przyda się zarówno opiekunce, jak i jej podopiecznemu! 

Zadbaj o zdrowe jedzenie

Oprócz dostarczania dużej ilości wody warto zadbać o żywność, która ją zawiera. Należy podawać także lekkostrawne posiłki. Idealnie sprawdzą się sałatki z ogórkami, selerem i kalafiorem. Z owoców zaleca się truskawki, grejpfruty oraz melony. Więcej o zdrowej diecie przeczytasz w tym artykule.

 Objawy wyczerpania oraz udaru cieplnego

Nietypowe zmęczenie, zawroty głowy, nudności i bóle głowy mogą być wczesnymi oznakami wyczerpania spowodowanego upałami. Ignorowanie lub nieznajomość znaków może prowadzić do udaru cieplnego i możliwej śmierci. Jeśli zauważysz, że senior wykazuje objawy, nawadniaj go, znajdź fajne miejsce do odpoczynku i skonsultuj się z lekarzem. 

 

Jak Twój podopieczny radzi sobie z upałami? Koniecznie daj nam znać na naszej grupie dla opiekunek na Facebooku. Dołącz tutaj!