Zimowa kontuzja spowodowana upadkiem na śliskim chodniku może bardzo nadszarpnąć zdrowie każdego z nas, a zwłaszcza seniorów. Osoba starsza, która przewróci się na śliskiej nawierzchni nie znajduje podparcia, więc nie jest w stanie podnieść się o własnych siłach. Jeśli dozna urazu takiego jak np. stłuczenie, skręcenie, złamanie, nie wróci do zdrowia tak szybko jak młodsze osoby. 

Co zatem można zrobić, by uchronić się przed szkodliwym upadkiem? 

 

Zadbaj o swój organizm

Warto zadbać o odpowiednie odżywienie, tak by codziennie dostarczać niezbędny poziom witamin i składników mineralnych, które wzmocnią organizm seniora, przede wszystkim kości i stawy. 

W okresie jesienno-zimowym warto również zadbać o odpowiedni wapnia i białka, którego można szukać w nabiale. Dodatkowo należy zadbać o odpowiedni poziom witaminy słońca, czyli witaminy D, którą można znaleźć w rybach i chudym mięsie, a także poprzez ekspozycję na światło. 

 

O diecie seniora w okresie jesienno-zimowym pisaliśmy TUTAJ

 

Zadbaj o aktywność fizyczną

Warto również postawić na ruch. Wiadomo, że aktywni seniorzy cieszą się dobrym stanem kości, postawą i kondycją ruchową, dzięki czemu łatwiej im utrzymać równowagę nawet na śliskim chodniku. 

 

Najlepsze ćwiczenia dla seniorów

  • nordic walking (marsz z kijami)
  • basen
  • joga
  • spacery
  • chodzenie po schodach 
  • ćwiczenia rozciągające
  • ćwiczenia rehabilitacyjne 

 

Zadbaj o odpowiedni strój 

Warto zaopatrzyć seniora w odpowiednie zimowe obuwie z podeszwą antypoślizgową, która nie zawiedzie na śniegu czy na lodzie. Oprócz tego warto również dodatkowo zakładać nakładki antypoślizgowe, które zapewnią dodatkową przyczepność na trudnym podłożu (można je zakupić w sklepach sportowych). Seniorzy mający problem z biodrami powinni pomyśleć również o ochraniaczach na biodra, które przyrządza się jeśli doszłoby do upadku. 

 

Pamiętaj!

Jeśli na dworze jest bardzo mroźno, a przy tym towarzyszą obfite opady deszczu lub śniegu, nawet aktywni, sprawni seniorzy nie powinni wychodzić z domu. 

 

Dołącz do naszej społeczności 

Zapraszamy do polubienia naszego profilu na Facebooku, gdzie czekają na Was wartościowe materiały. 

Jeśli jesteś opiekunką/em lub chcesz podjąć pierwszą pracę w opiece dołącz do naszego Forum dla Opiekunek oraz zapisz się bezpłatnie w naszej bazie opiekunek.

A jeśli szukasz opieki dla swojego bliskiego, zamieść ogłoszenie na naszym portalu oraz dołącz do naszej społeczności.