Zapotrzebowanie na opiekunki osób starszych jest duże, a w związku ze starzejącym się społeczeństwem będzie ono rosnąć. Jeśli zastanawiasz się nad podjęciem pracy w opiece senioralnej, przeczytaj czy masz odpowiednie kompetencje, by zostać opiekunką seniora.

Opiekunka seniora to praca wymagająca wielu wyrzeczeń, która wymaga wielu różnorodnych kompetencji i umiejętności. Wśród nich najczęściej wyróżnia się kompetencje wymienione poniżej.

 Opiekunka powinna być empatyczna i cierpliwa

Starsze osoby często wymagają od nas czasu i wsparcia, nawet mimo ich początkowej niechęci, zgryzoty. Dlatego też opiekunka powinna być cierpliwa i wyrozumiała dla podopiecznego w kryzysowych sytuacjach.

Opiekunka musi być komunikatywna

To kluczowe w pracy z drugim człowiekiem. Opiekunka musi nie tylko potrafić porozumiewać się z seniorem, ale również umiejętnie słuchać jego potrzeb.

Opiekunka powinna być pomocna

Praca opiekunki polega na pomaganiu podopiecznemu i sprawianiu by ich życie było przyjemniejsze. Wśród obowiązków opiekunek często wyróżnia się pomoc seniorowi w codziennych czynnościach takich jak ubieranie się, branie tabletek, wizyty u lekarza.

Opiekunka powinna posiadać podstawową wiedzę medyczną

Przede wszystkim opiekunka powinna wiedzieć, jak bezpiecznie podnosić seniora, by nie uszkodzić sobie kręgosłupa oraz znać podstawy pierwszej pomocy. Dodatkowo powinna również wiedzieć, jak postępować w przypadku zakrztuszenia się czy odleżyn.

Opiekunka musi być zorganizowana

Opiekunka musi zarządzać czasem nie tylko swoim, ale również podopiecznego. Dlatego często opiekunki stwarzają harmonogram dnia, który ułatwia funkcjonowanie zarówno im jak i podopiecznym.

Opiekunka powinna być uważna

Opiekunka powinna bacznie obserwować swojego seniora i reagować na każdy niepokojące zmiany.