Każdy z nas potrzebuje towarzystwa, to nie podlega żadnej dyskusji. Niestety seniorzy często są osamotnieni. Często w takiej sytuacji pewnym rozwiązaniem jest zwierze domowe, którym senior będzie mógł się opiekować, a tym samym nie czuć się samotnie. 

Korzystny wpływ na zdrowie i samopoczucie seniora

Według badaczy głaskanie zwierzęcia pomaga rozluźnić się oraz wyciszyć, co ma bardzo duży wpływ na stan zdrowia. Opieka nad zwierzęciem ma pozytywny wpływ, ponieważ wymusza ustalenie dziennej rutyny, daje motywację do działania, nawiązywania nowych kontaktów. Co ciekawe, ludzie posiadający w domu pupila żyją dłużej i odznaczają się niskim poziomem stresu. 

 

Kot czy pies - które zwierze wybrać?

Wszystko zależy od preferencji seniora i stanu jego zdrowia. Kot będzie odpowiednim pupilem dla osób mniej aktywnych, spędzających sporo czasu w zaciszu domowym. Mruczenie kotów często bywa kojące, a co więcej obniża ciśnienie tętnicze. 

Dla aktywnych seniorów zaleca się psa. Spacery z psem mają pozytywny wpływ na zdrowie seniora. Jednak należy mieć na uwadze to, że psy są bardziej wymagające od kotów i w razie niedyspozycji, choroby seniora warto mieć kogoś, kto zaopiekuje się wówczas psem. 

Warto również mieć na uwadze, że dojrzalsze zwierzęta będą odpowiedniejsze dla seniorów. Szczeniaki i kociaki z racji swojego młodego wieku bywają psotne, co może być denerwujące. 

Najlepszy przyjaciel samotnych seniorów

Wiele seniorów uwielbia towarzystwo zwierząt. Jednak decydując się na zwierzę dla starszej osoby, należy wziąć pod uwagę, że może pojawić się niedyspozycyjność ze strony seniora i zaplanować opiekę zarówno dla niego jak i dla zwierzęcia. Ponadto warto wziąć pod uwagę to, czy senior nie ma alergii na dane zwierze. 

Coraz częściej w domach seniora pojawiają się zwierzęta. W Wielkiej Brytanii i krajach Skandynawskich jest to dość regularna praktyka, zaś w Polsce dopiero raczkuje. Wszystko za sprawą projektu “Zwierzaki – prawdziwymi przyjaciółmi seniorów” Stowarzyszenia CREO. Założeniem inicjatywy jest stworzenie w Domach Pomocy Społecznej możliwości zamieszkiwania seniorów wspólnie ze zwierzętami (więcej o projekcie TUTAJ).

 

A Wy, co myślicie o zwierzętach dla seniorów i ich wpływie na nich? Wasi seniorzy posiadają pupile? Dajcie znać nam na naszym Facebooku. 

Odwiedziny w domu seniora

Ostatnio na naszą skrzynkę mailową napisał czytelnik w związku z trudnością związaną z odwiedzinami swojej matki w domu opieki. 

 

Treść listu od czytelnika

Chciałbym przytoczyć Państwu jak wygląda możliwość odwiedzin bliskich w jednym z domów opieki. Moja mama jest w nim od 2019 r. Nigdy nie było problemów z odwiedzinami. Bez problemu mogłem odwiedzać mamę w weekendy, po pracy lub przed nią i nie musiałem wcześniej nikogo o tym informować. Przychodziłem i tyle. Jednak w związku z koronawirusem wszystko się zmieniło! Nie mogę odwiedzać mojej matki kiedy chcę. Muszę z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem informować kierownictwo ośrodku o planowanych odwiedzinach. Oczywiście podczas odwiedzin muszę mieć maseczkę i rękawiczki, nawet mimo tego, że jestem od dawna zaszczepiony. Moja mama też musi być w pełni zabezpieczona. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że od roku nie mogłem, nawet przytulić jej, zobaczyć jej twarzy, dotknąć dłoni. To wszystko strasznie mnie przytłacza. Nie wiem, czy tak wygląda we wszystkich domach seniora, czy tylko w tym, w którym jest moja matka, więc może Państwo udzielą mi takowej odpowiedzi. Widzę, że mama chciałaby trochę normalności i poczuć moje ciepło. Co odwiedziny widzę, że ona gaśnie. Boję się najgorszego. Boję się, że mama poczuje się opuszczona, a moje odwiedziny będą dla niej bez znaczenia, bo i tak nie będzie mogła mnie przytulić. 

 Odwiedziny

Odwiedziny są ważne

Odwiedziny bliskich przebywających w domach opieki są bardzo ważne. Bliscy mogą wówczas pobyć razem, porozmawiać i poczuć swoją bliskość, która jest niezwykle ważna. Brak odwiedzin często przekłada się na zdrowie psychiczne, a następnie na fizyczne. Jeśli osoba przebywająca w domu opieki jest rzadko odwiedzana przez bliskich, odczuwa samotność i porzucenie. Dlatego tak ważne są odwiedziny i utrzymywania kontaktu ze swoimi rodzicami, dziadkami, którzy są w ośrodkach opieki.

 

Odwiedziny w domach seniora - jak to naprawdę wygląda 

Na potrzeby niniejszego artykułu przyjrzeliśmy się, jak wygląda aktualnie możliwość odwiedzin bliskich w domach opieki i poprosiliśmy o komentarz pracowników domów seniorów. 

 

Poniżej kilka z nich:

Dom Seniora “Tucholanka” w Tleniu

 • W naszym ośrodku organizujemy odwiedziny pod zadaszeniem na zewnątrz przez cały dzień. Nie trzeba się wcześniej umawiać. U osób leżących odwiedziny są w pełnym reżimie sanitarnym (maseczki, mycie rąk, dezynfekcja) w pokojach przy łóżku. Podopieczni też mogą wychodzić poza ośrodek. Takie są rekomendacje naszego organu nadzorującego: Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Wojewódzkiego - powiedziała właścicielka Domu Seniora “Tucholanka” pani Joanna Grodzicka.

 

Dom Seniora w Drachowie

 • Odwiedziny Pensjonariuszy są dozwolone w naszym domu jednak pod kilkoma warunkami: 1) po wcześniejszym telefonicznym powiadomieniu i uzgodnieniu terminu aby uniknąć kolizji wynikających z kumulacji wizytujących w tym samym czasie. 2) wizyty odbywają się w wydzielonym pomieszczeniu o dużej powierzchni z dobrą wymianą powietrza,  lub przy sprzyjających warunkach atmosferycznych na zewnątrz domu w przygotowanych miejscach. 3) Czas trwania wizyty nie jest ograniczany przez Dom, czego powodem jest obserwowana praktyka i wiedza, że zwyczajowo nie przekracza jednej godziny. - powiedział pan Michał Mikołajewski z Domu Seniora w Drachowie.

 

Polskie Domy Senioralne - Silver Residence Modlin

 

 • W Polskich Domach Senioralnych - Silver Residence Modlin odwiedziny bliskich odbywają się w godz. 10-17 codziennie, po wcześniejszym zapowiedzeniu się, w związku z sytuacją Covid. Staramy się, aby w miarę możliwości odwiedziny te rozłożyć w czasie, aby jednocześnie u naszych Seniorów nie przebywało zbyt wiele osób, zarówno ze względu na ich, jak i nasze bezpieczeństwo. - powiedziała pani Katarzyna Światek z Silver Residence Modlin.

 

Dom Seniora Goldental w Przyjaźni k. Gdańsk

 • Ze względu na COVID-19 w chwili obecnej odwiedziny odbywają się w wydzielonym miejscu po uprzednim umówieniu daty i godziny odwiedzin. Przy ładnej pogodzie rodziny mogą przebywać na świeżym powietrzu bez ograniczeń czasowych, w budynku jednak jest dla każdego przeznaczona 1 h. Odwiedziny mogą odbywać się przez cały dzień z wyłączeniem godzin posiłków. Naturalnie obowiązuje pełny reżim sanitarny. - powiedziała Pani Monika Stępień z Domu Seniora Goldental.

 

Bądź w kontakcie z nami

 

Zachęcamy Was do kontaktu z nami. Jeśli macie jakieś pytania, wątpliwości lub chcielibyście podzielić się swoją historią - piszcie na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub na naszym Facebooku.

 

Opiekunki zapraszamy również do dołączenia do naszego Forum dla Opiekunek - Mój Senior. Znajdziecie tam wiele cennych wskazówek, a także jako pierwsze będziecie poinformowane o naszych działaniach. 

Seniorze, zadbaj o swoją skórę

Wielogodzinne eksponowanie się na słońce bez odpowiedniego zabezpieczenia skóry może przynieść nam negatywne skutki. Dlatego tak istotna jest ochrona skóry przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym. O tym jak zabezpieczyć seniora przed słońcem w artykule poniżej. 

 

Osoby starsze a opalanie 

Seniorzy mimo swojego wieku mogą korzystać ze słonecznych kąpieli. Należy jednak pamiętać, by sesje nie były zbyt długie oraz odbywały się w kontrolowanych warunkach, z zachowaniem środków bezpieczeństwa (krem z filtrem, okrycie głowy, napoje). Słońce stanowi znakomite źródło pozyskiwania witaminy D, dlatego nie warto z niego ryzykować. 

Działanie kremów z filtrem 

Kremy z faktorem SPF zapewniają ochronę przeciwsłoneczną dzięki zastosowaniu w nich specjalnych filtrów fizyczny i/lub chemicznych. Filtry chemiczne pochłaniają promienie UV, zamieniając je w nieszkodliwe dla ciała ciepło, zaś filtry fizyczne (inaczej nazywane mineralnymi), dzięki zawartym w nich dwutlenku tytanu i tlenku cynku, tworzą na skórze niewidoczny filtr ochronny, który odbija i rozprasza promienie. Balsamy z filtrem mineralnym uważane są za zdrowsze i bezpieczniejsze dla skóry, ponieważ nie wywołują one podrażnieni oraz reakcji alergicznych 

Magiczne cyfry na opakowaniu 

Na opakowaniach balsamów przeciwsłonecznych widnieją tajemnicze cyfry wraz ze skrótem SPF. SPF (Sun Protection Factor) to współczynnik określający, jak długo możemy przebywać na słońcu. Im wyższy współczynnik, tym produkt gwarantuje nam dłuższą ochronę. Rozróżnia się trzy stopnie ochrony:

 • niska ochrona: SPF do 10 
 • średnia ochrona: SPF do 25 
 • wysoka ochrona: SPF do 50 

 

Najlepszy krem dla seniora

Skóra osób starszych jest dużo bardziej wymagająca - jest wysuszona i mniej elastyczna, przez co jest bardziej wrażliwa na działanie promieni słonecznych. Warto zakupić dla takiej skóry krem do opalania, który będzie chronił przed promieniowaniem zarówna UVA jak i UVB oraz by faktor SPF miał co najmniej wartość 15. Dodatkowo zaleca się, by w składzie znalazły się substancje przeciwdziałające powstawaniu wolno rodników i regenerujące skórę np. witamina E, C, A, cynk oraz by stosować kremy z filtrami mineralnymi.  

 

Pora na opalanie dla seniora

Najlepszą porą na spędzenie czasu na słońcu dla osób starszych jest do godziny 12 oraz od 18. Najbardziej niebezpieczną porą dla seniora są godziny między 12-15, kiedy słońce jest „najostrzejsze”. Warto zwracać uwagę na to by w tych porach senior nie spędzał zbyt dużo czasu na świeżym powietrzu. 

 

A Wy jak dbacie o swoich podopiecznych latem? Dajcie znać na naszym Forum dla Opiekunek.

Seniorze, nie daj się oszustowi!

Seniorze, nie daj się oszustowi! Metoda “na wnuczka”, “na policjanta”, “pracownika spółdzielni, dostawcy energii lub gazu” czy nowa “na rachmistrza” związana z trwającym Spisem Powszechnym 2021. Mimo licznych apeli o rozwagę i wyczulenie, seniorzy wciąż wpadają w oblicza przestępców. 

 

Oszuści podszywają się pod osoby z rodziny, z uznaniem społecznym i najczęściej chcą wyłudzić pieniądze od seniorów. Dzwonią na telefon stacjonarny lub odwiedzają mieszkania w blokach, w których widać wiele osób starszych. Oszuści wymyślają historie chwytające seniorów za serca, by osiągnąć zamierzony cel. Wśród najczęstszych powodów oszustw można usłyszeć:

 • nadarzyła się wyjątkowa okazja na zakup mieszkania, działki, samochodu
 • bliski jest śmiertelnie chor,
 • rodzinę dotknęła dramatyczna sytuacja np. wypadek samochodowy, pożar mieszkania,
 • oszust musi schronić się u seniora, 
 • senior ma niezapłacone rachunki, 
 • bliskiemu seniora grozi niebezpieczeństwo, 
 • oszust ma konflikt z prawem, 
 • w mieszkaniu seniora konieczna jest wymiana liczników.

Prawdziwa historia

Pani Urszula, l.80 mimo uczuleń ze strony rodziny i znajomości zagadnień związanych z oszustwami seniorów, dwukrotnie dała się nabrać oszustom. Na szczęście w porę zareagowała. 

 

 • Pierwszy raz zostałam nabrana metodą na daleką rodzinę. Na domowy telefon zadzwonił do mnie jak myślałam syn siostry mojego męża. Zgadzało się imie, miejscowość, wiek. W związku z trudną sytuacją finansową potrzebował pilnie pożyczyć 10 000 zł. Powiedziałam, że nie mam takiej kwoty. Jednak w ciągu rozmowy, zrobiło mi się go przykro i postanowiłam, że dam mu połowę kwoty, której się domagał. Następnie udałam się do banku i poprosiłam o wydanie mi 5000 zł. Jednak mimo mojej prośby kasjerka bankowa nie dała mi i poprosiła mnie bym udała się z nią do wydzielonego pomieszczenia w banku, a tam zapytała mnie po co potrzebuję tak dużej kwoty pieniędzy. Znała mnie, co miesiąc przychodziłam do niej po emeryturę, więc doskonale wie ile biorę pieniędzy. Powiedziałam jej, że dzwonił do mnie krewny i opowiadając jej historię zaświeciła mi się lampka z pytaniem, czy przypadkiem nie chcieli mnie oszukać. Kasjerka to potwierdziła i poleciła bym skontaktowała się jak najszybciej ze szwagierką. Krótka rozmowa z nią uświadomiła mi, że chcieli mnie oszukać. Wstyd mi było przyznać się do tego córce. Ja taka świadoma, oczytana, a jednak dałam się nabrać. Kolejny raz chcieli mnie nabrać metodą na policjanta, jednak kiedy oszust chciał wejść do mieszkania nie pozwoliłam mu i szybko zamknęłam drzwi. Od tej pory zamontowałam specjalny łańcuch, by jedynie tylko uchylić drzwi dla mojego bezpieczeństwa, ponieważ mieszkam sama. 

 

Najpopularniejsze metody oszustw seniorów

Oprócz znanych metod w ostatnim roku powstał szereg nowych technik oszustw, wśród których są:

 • fałszywe oferty szczepień na COVID-19,
 • oszustwo na dezynfekcję przesyłki, mieszkania,
 • oferty na zakup specjalnych maseczek zabezpieczających w 100% przed zakażeniem koronawirusem, 
 • oszustwa na chorego bliskiego,
 • na niedopłatę za gaz, prąd, 
 • oferta na zakup cudownych, uzdrawiających leków, 
 • prezentacje sprzedażowe z atrakcyjnymi gratisami, 
 • fałszywe maile (zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem dotyczącym bezpieczeństwa w Internecie), 
 • kontakt z przedstawicielem banku,
 • fałszywe oferty na ubezpieczenia, 
 • fałszywe zbiórki pieniędzy, 
 • fałszywe wiadomości SMS np. od kurierów, 
 • na pracownika administracji,
 • na dostawcę usług telekomunikacyjnych, 
 • na sprzedawcę np. urządzeń RTV i AGD, luksusowych kosmetyków, 
 • na wypadek bliskich. 

 

Powiedz to oszustowi

Podczas rozmowy z oszustem możesz użyć następujących sformułowań:

 • Muszę skonsultować się z rodziną.
 • Nie podejmuję decyzji od razu, potrzebuję czasu do zastanowienia.
 • Nie potrzebuję żadnych dodatkowych usług.
 • Wszystkie sprawy związane z elektrownią/komunikacją załatwiam osobiście.
 • Nie załatwiam spraw takich spraw  przez telefon.
 • Nie wpuszczam do domu obcych osób, jeśli nie uprzedzają mnie o wizycie.
 • Proszę mnie nie nachodzić / nie niepokoić /i nie przeszkadzać.
 • Nie mam czasu rozmawiać.

 

Dlatego drodzy Seniorzy prosimy o Waszą czujność i ostrożność. Jeśli masz wątpliwości z kim rozmawiasz, skontaktuj się z rodziną, bliskimi lub zadzwoń na policję. 

 

Zachęcamy do zapoznania się z naszymi artykułami dotyczącymi: