Samotność seniorów jest powszechnym problemem, szczególnie w społeczeństwach starzejących się, gdzie liczba starszych osób stale rośnie. Seniorzy często odczuwają izolację i samotność, która spowodowana jest np. brakiem przyjaciół, śmiercią partnera życiowego lub tym, że bliscy mieszkają zbyt daleko. Więcej o samotności wśród seniorów przeczytacie w artykule. 

Według raportu “Oblicza samotności”, co trzeci Polak powyżej 74 roku życia mieszka sam, a to niewątpliwie prowadzi do tego, że mogą oni odczuwać samotność, która jest poważnym zagrożeniem. 

Do czego może prowadzić samotność?

Samotność seniorów może prowadzić do rozmaitych problemów zdrowotnych jak i również negatywnie wpłynąć na jakość życia osób starszych i ich niezależność. 

Jak zapobiec samotności wśród seniorów? 

To złożony temat, jednak należy działać małymi krokami. Seniorzy powinni pozostać aktywni społecznie i mieć ciągle interakcje międzyludzkie. Warto zaangażować samotnych seniorów w lokalne inicjatywy np. kluby seniora. Istnieje również Telefon Zaufania dla Seniorów, gdzie seniorzy mogą zadzwonić i uzyskać wsparcie.

Dołącz do naszej społeczności 

Zapraszamy do polubienia naszego profilu na Facebooku, gdzie czekają na Was wartościowe materiały.