Już ponad 11 miesięcy cały świat walczy pandemią koronawirusa. Pamiętajmy, że to właśnie starsi ludzie są w grupie największego ryzyka i nierzadko zarażenie się wirusem COVID-19 równa się z trudnymi dolegliwościami lub śmiercią.

Władze wszystkich krajów starają się wypracować sposób walki z pandemią w taki sposób, aby liczba ofiar była jak najmniejsza. Polski rząd w celu ochrony zdrowia osób starszych utworzył program Wspieraj Seniora. Na czym dokładnie polega i jak ma pomóc seniorom w walce z koronawirusem?

 

Zakupy dostarczane pod drzwi seniora

Głównym założeniem programu jest pomoc w dostarczeniu podstawowych produktów do domu seniora, takich jak artykuły spożywcze lub środki higieny osobistej. Koszt zakupów pokrywa senior, który z zachowaniem środków ostrożności, przekazuje pieniądze wolontariuszowi. Program  przeznaczony jest głównie dla osób powyżej 70 roku życia, aczkolwiek mogą skorzystać z niego osoby młodsze, jeżeli wymaga tego sytuacja zdrowotna lub rodzinna. Pomoc nie jest świadczona jednorazowo, jeśli senior potrzebuje jej częściej – otrzyma ją kilka razy w trakcie trwania programu.

 

Działanie ma na celu ograniczenie konieczności wychodzenia z domu osób starszych. Kontakt z osobą młodszą, która przechodzi chorobę delikatnie lub bezobjawowo może mieć dla seniora śmiertelne skutki. Pomimo tego, że rząd wyznaczył specjalne godziny, w których seniorzy mogą robić zakupy, pandemia wciąż nie daje za wygraną. Wprowadzenie programu Wspieraj Seniora ma na celu jeszcze większą ochronę zdrowia i życia osób w podeszłym wieku.

 

Pomimo tego, że realizatorem programu są ośrodki pomocy społecznej gmin, nie tylko pracownicy ops odpowiadają za dostarczenie niezbędnych artykułów do domów seniorów. Zajmują się tym zarówno wolontariusze, harcerze, żołnierze WOT lub członkowie ochotniczych straży pożarnych.

 

 


Pierwszym krokiem, który należy wykonać w celu uzyskania pomocy jest zadzwonienie na ogólnopolską infolinię uruchomioną w ramach programu Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów - 22 505 11 11. Następnie osoba odbierająca telefon przyjmuje zgłoszenie i przekazuje je do konkretnej gminy. Pracownik ośrodka pomocy społecznej kontaktuje się z seniorem i ustala szczegóły pomocy. Ostatnim krokiem jest opłata za zakupy, z programu można skorzystać do 31 grudnia 2020 roku.

 

W czasach pandemii najbardziej na utratę życia lub zdrowia są ludzie starsi. Aby pomóc im uniknąć zarażenia koronawirusem, warto zadbać o najbliższych seniorów i wyręczyć ich w czynnościach, które wymagają kontaktu z innymi. Niestety nie zawsze możliwa jest pomoc ze strony bliskich, w takich sytuacjach warto skorzystać z programu Wspieraj Seniora. Dzięki pomocy wolontariuszy, starsi ludzie otrzymać niezbędne produkty bez wychodzenia z domu.  

 

Dołącz do naszej społeczności 

Zapraszamy do polubienia naszego profilu na Facebooku, gdzie czekają na Was wartościowe materiały. 

Jeśli jesteś opiekunką/em lub chcesz podjąć pierwszą pracę w opiece dołącz do naszego Forum dla Opiekunek oraz zapisz się bezpłatnie w naszej bazie opiekunek.

A jeśli szukasz opieki dla swojego bliskiego, zamieść ogłoszenie na naszym portalu oraz dołącz do naszej społeczności.

A.S.