Od stuleci ludzie zastanawiają się, w czym tkwi sekret długowieczności. Czy na długowieczność wpływa miejsce pochodzenia danej osoby? Jakie czynniki mają wpływ na długowieczność? Zdrowa dieta, aktywność fizyczna, a może relacje międzyludzkie?

Superstulatek - ludzie powyżej 110 lat

Najstarsi ludzie na świecie żyją dłużej niż 110 lat. Dlatego też nie nazywa się ich stulatkami, a superstulatkami. Według statystyk wiek ten osiąga 1 na 1000 stulatków. Uwierzytelnieniem najstarszych osób na świecie zajmuje się m.in. amerykańska organizacja naukowo badawcza Gerontology Research Group. Według badaczy obecnie na świecie żyje około 300-450 superstulatków. Również eksperci Księgi Rekordów Guinnessa zajmują się zestawieniem najstarszych ludzi na całym świecie. 

Najstarszy człowiek świata - japonka Kane Tanaka 

Urodzona 2 stycznia 1903 roku japonka Kane Tanaka, która po śmierci Chiyo Miyako, który zmarł w wieku 115 lat i 201 dni stała się najstarszym żyjącym człowiekiem na świecie według Gerontology Research Group. Co ciekawe, Tanaka jest już drugą osobą, która otrzymała zaszczytny tytuł superstulatki w Japonii. 

Najstarszy człowiek świata w historii

Za rekordzistkę długości życia uznaje się Francuzkę Jeanne Calment, która żyła 122 lata i 164 dni. Francuzka tytuł ten otrzymała po Japończyku Shigechiyo Izumim, który przeżył 120 lat i 237 dni.  

Aktualnie na liście superstulatków znajduje się 117 osób, wśród których oprócz Jeanne Calment znaleźli się:

  • Amerykanka Sarah Knauss - przeżyła 119 lat i 97 dni 
  • Japonka Nabi Tajima - przeżyła 117 lat i 260 dni
  • Francuzka Lucile Randon - przeżyła 117 lat i 250 dni
  • Kanadyjka Marie-Louise Meilleur - przeżyła 117 lat i 230 dni
  • Jamajka Violet Brown - przeżyła 117 lat i 189 dni 

 

Miejsce pochodzenia a długowieczność 

Według niektórych sekretem długowieczności jest miejsce pochodzenia, jednak na postawioną tezę nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Według danych pochodzących ze Światowej Organizacji Zdrowia, mieszkańcy Japonii i San Marino najczęściej dożywają do 83 lat. W Europie najdłużej żyją mieszkańcy Włoch, Hiszpanii, Szwecji, Andory i Monako. 

Dan Beuttner wraz z zespołem National Geographic wyznaczył 5 miejsc na świecie, w których ludzie najczęściej dożywają 100 lat. Wśród wybranych regionów wyróżnili: Wyspy Okinawa, Ikarię, Nicoye, Loma Lind i Sardynie. Naukowcy ustalili również, że istnieje 9 czynników, które łączą wybrane przez nich regiony, a są to: bezmięsna dieta bogata w warzywa, nieobjadanie się, medytacja, modlitwa, wyznaczanie celu na dany dzień, przywiązywanie się do rodziny i społeczności oraz aktywność fizyczna na świeżym powietrzu.  

Dieta i aktywność fizyczna a długowieczność

Nieraz można usłyszeć „jesteś tym, co jesz” i nie można się z tym nie zgodzić. Jednak, czy faktycznie w tym tkwi sekret długowieczności? Wcześniej wspomniana Francuska Jeanne Calment zajadała się czekoladą, paliła dwa papierosy dziennie, a w każdą niedzielę wypijała jeden kieliszek wina. Jedna z najstarszych Amerykanek Agnes Fenton, która dożyła 112 lat w jednym z wywiadów, zdradziła, że do późnej starości wypijała trzy piwa i szklankę whisky dziennie. Oprócz alkoholu Fenton lubiła jeść skrzydełka z kurczaka, bekon i kiełbasę. Wspominane przykłady niewiele mają ze zrównoważoną dietą. 

Według zasad piramidy zdrowego żywienia w naszym codziennym jadłospisie powinno znajdować się pięć posiłków oraz jak najmniej tłustego mięsa, wysoce przetworzonej żywności i słodyczy. Szczególnie seniorzy powinni dbać o swoją dietę, która powinna składać się z produktów lekkostrawnych. 

Zdrowa dieta powinna łączyć się z aktywnością fizyczną. Wiadomo nie od dziś, że „w zdrowym ciele, zdrowy duch”. Nawet najzdrowsza dieta bez odpowiedniej dawki ruchu nie pozwoli na zachowanie dobrego zdrowia.

Stres a długowieczność 

Stres ma na nas zarówno pozytywny jak i negatywny wpływ. Długotrwały stres może siać jednak spustoszenie w naszym organizmie. Dlatego ilość negatywnego stresu należy ograniczyć do minimum - dokładnie planować dzień, tak by nie przeładowywać go zadaniami i mieć czas na odpoczynek. 

Relacje międzyludzkie a długowieczności 

W regionach, gdzie żyje się najdłużej, społeczności stawiają na relacje i więzi rodzinne oraz przyjacielskiej. Człowiek jest istotą społeczną, o czym pisał amerykański psycholog Elliot Aronson w związku z czym potrzebujemy relacji z innymi ludźmi. Samotność sprawia, że tracimy nie tylko umiejętności komunikacyjne, ale również spada nam motywacja, a w konsekwencji szybciej się starzejemy i poddajemy chorobom. Dlatego tak istotne jest pielęgnowanie kontaktów i nawiązywanie nowych znajomości, nawet jeśli uważamy, że nasze grono znajomych jest już zamknięte i nie potrzebujemy nowych osób w naszym otoczeniu. 

Dołącz do naszej społeczności 

Zapraszamy do polubienia naszego profilu na Facebooku, gdzie czekają na Was wartościowe materiały. 

Jeśli jesteś opiekunką/em lub chcesz podjąć pierwszą pracę w opiece dołącz do naszego Forum dla Opiekunek oraz zapisz się bezpłatnie w naszej bazie opiekunek.

A jeśli szukasz opieki dla swojego bliskiego, zamieść ogłoszenie na naszym portalu oraz dołącz do naszej społeczności.